MONICA BRATT, 2 st, vaser, glas, Reijmyre glasbruk, 1900-talets mitt
Final bid250 SEK
Est400 SEK
MONICA BRATT, bringare, glas, Reijmyre, 1900-talets mitt
Final bid200 SEK
Est300 SEK
FRANK & REGINE JUHLS, halskedja med hänge, silver, Kautokeino, Norge, 1900-talets andra hälft
Final bid400 SEK
Est800 SEK
SAFTGLAS, 6 st, glas, 1900-talets mitt
Final bid100 SEK
Est300 SEK
KINESISK KERAMIK, 8 del, porslin, mestadels 1800-/1900-tal
Final bid500 SEK
Est1,000 SEK
KANDELABRAR, 1 par, nysilver, GAB, 1900-talets första hälft
Final bid400 SEK
Est400 SEK
TAKKRONA, gustaviansk stil, 1900-talets andra hälft
Final bid350 SEK
Est400 SEK
LUFTGEVÄR, Stoeger XS20
Final bid1,200 SEK
Est1,500 SEK
ROYAL COPENHAGEN, 35 st jultallrikar, porslin, år 1973-2008
Final bid200 SEK
Est800 SEK
VAS, porslin, Kina, 1900-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
TRÄDGÅRDSBORD, gjutjärn, skiva av marmor, 1900-tal
Final bid2,400 SEK
Est3,000 SEK
PELARBORD, 1800-talets andra hälft
Final bid100 SEK
Est300 SEK
TAKKRONA, trä och metall, allmoge, 1900-talets andra hälft
Final bid250 SEK
Est400 SEK
GOLVLAMPOR, ett par, furu, 1900-talets andra hälft
Final bid400 SEK
Est300 SEK
ULLA PROCOPÉ, 12 del servisporslin, "Valencia", Arabia, Finland, 1900-talets andra hälft
Final bid750 SEK
Est1,000 SEK
ULLA PROCOPÉ, 8 st mattallrikar, porslin, "Valencia", Arabia, Finland, 1900-talets andra hälft
Final bid1,900 SEK
Est1,500 SEK
ULLA PROCOPÉ, uppläggningsfat, porslin, "Valencia", Arabia, Finland, 1900-talets andra hälft
Final bid450 SEK
Est500 SEK
ULLA PROCOPÉ, teservis 15 del, porslin, "Valencia", Arabia, Finland, 1900-talets andra hälft
Final bid2,400 SEK
Est2,000 SEK
ATENNIENNHYLLA, 1900-talets första hälft
Final bid400 SEK
Est400 SEK
STEKFAT, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795)
Final bid1,500 SEK
Est2,000 SEK
KAROTTER, 2 st, emaljerat gjutjärn, Klafreström, 1900-talets första hälft
Final bid300 SEK
Est300 SEK
THERESIA SANDSTRÖM (1893-1981), olja på duk, signerad och daterad 1912
Final bid200 SEK
Est500 SEK
ORIENTMATTA, ca 126 x 187 cm
Final bid200 SEK
Est400 SEK
KAFFESERVIS, 10 del, keramik, Höganäs
Final bid200 SEK
Est600 SEK
GÖRAN WÄRFF, 8 st, champagneglas, glas, "Rustica", Pukeberg, 1900-talets andra hälft
Final bid800 SEK
Est400 SEK
GÖRAN WÄRFF, 18 del, glas, 9 vinglas samt 9 selterglas, "Rustica", Pukeberg, 1900-talets andra hälft
Final bid550 SEK
Est400 SEK
GÖRAN WÄRFF, 9 st ölglas och 8 snapsglas, glas, "Rustica", Pukeberg, 1900-talets andra hälft
Final bid450 SEK
Est400 SEK
GÖRAN WÄRFF, 7 coupeskålar och 7 likörglas, glas, "Rustica", Pukeberg, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est400 SEK
GÖRAN WÄRFF, 10 st cocktailglas, glas, "Rustica", Pukeberg, 1900-talets andra hälft
Final bid300 SEK
Est600 SEK
KISTA, allmoge, 1800-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
GITARR, akustisk, "8 PA", Alhambra, Spanien
Final bid3,400 SEK
Est2,000 SEK
SAMLING SILVER, 20 del, olika modeller, 1900-tal, tot vikt ca 770 g
Final bid5,400 SEK
Est4,000 SEK
KARIN BJÖRQUIST, 28 del, servisporslin, stengods, "Vardag", Gustavsberg, 1960-/70-tal
Final bid600 SEK
Est800 SEK
BO WESTERDAHL, sideboard, "Boss", Fogia, samtida
Final bid1,400 SEK
Est2,000 SEK
MORTEL MED STÖT, kalksten, 1700-/1800-tal
Final bid950 SEK
Est800 SEK
SERVERINGSVAGN, bok och teak, 1900-talets mitt
Final bid400 SEK
Est800 SEK
SAMLING NYSILVERFÖREMÅL, bla saltkar, nåletui mm, 1800-/1900-tal
Final bid500 SEK
Est400 SEK
SKÅL PÅ FOT, silver, K.GM.G.AB, 1925, vikt ca 230 g
Final bid1,300 SEK
Est1,200 SEK
SPEGELLAMPETT, mässing, jugend, 1900-talets början
Final bid1,200 SEK
Est300 SEK
SKÅP, allmoge, sk fäbodskåp, 1700-talets slut
Final bid400 SEK
Est800 SEK
LJUSSTAKAR, 2 par, mässing, bl a Nyköpings mässingsbruk No 27, 1800-tal
Final bid400 SEK
Est800 SEK
AMPEL, fajans, art déco, 1900-talets första hälft
Final bid350 SEK
Est500 SEK
SKÅLFAT OCH VAS, 2 del, porslin, Björn Wiinblad, Rosenthal, 1900-talets andra hälft
Final bid400 SEK
Est300 SEK
BJÖRN WINBLAD, väggtallrikar, 9 st, Rosenthal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
ARDY STRÜWER (1939-2023), färglitografi, signerad och numrerad 110/125
Final bid250 SEK
Est1,000 SEK
SOFFBORD, chippendale, 1930-tal
Final bid250 SEK
Est500 SEK
FÅTÖLJER, 1 par, chippendale, 1930-tal
Final bid1,500 SEK
Est1,500 SEK
VASER, 3 st, glas, sannolikt Sandvik, 1900-talets första hälft
Final bid200 SEK
Est400 SEK