KÖKSHANDDUKAR, 6+6 st, linne, sannolikt 1900-talets första hälft
Final bid150 SEK
Est300 SEK
PIEDELSTAL, trä, 1800-/1900-tal
Final bid800 SEK
Est800 SEK
ARTER & CITTON, 1 par barstolar, "PIU", SCAB Design, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
SPEGEL, bronserad, 1800-talets slut
Final bid500 SEK
Est400 SEK
LISA LARSON, figur, stengods, räv, ur serien "Skansen", Gustavsberg
Final bid400 SEK
Est400 SEK
SAMLING GRAFISKA BLAD, ca 30 st, mestadels 1800-tal, bla litografier efter Honoré Daumier
Final bid200 SEK
Est800 SEK
ARNOLD HAGSTRÖM (född 1958), färglitografi, signerad och daterad -95
Final bid100 SEK
Est300 SEK
FÖRVARINGSLÅDOR, 9 st, röd plast, "Minibox", Pikku Laatikko, Palaset, Treston, Finland
Final bid400 SEK
Est400 SEK
BESTICK, 6 del, porslin, mussemålad dekor, 1900-talets första hälft
Final bid200 SEK
Est300 SEK
MORTEL MED STÖT, kolmårdsmarmor, 1900-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
BORDSLAMPA, glas, sannolikt Reijmyre
Final bid300 SEK
Est500 SEK
GRUVLYKTA, mässing, 1900-tal
GRUVLYKTA, mässing, 1900-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
LJUSKRONA, barockstil, 1900-talets mitt
Final bid1,300 SEK
Est600 SEK
Final bid250 SEK
Est600 SEK
FICKUR, dam, 14k guld, tot vikt ca 33 g
Final bid2,000 SEK
Est2,500 SEK
KANDELABRAR, 2 st, trä, "Nordic light", Jonas Grundell, Design House, Stockholm
Final bid250 SEK
Est500 SEK
LITOGRAFISKA BLAD, 3 st, Frankrike, 1800-tal
Final bid100 SEK
Est300 SEK
BORDSFOTOGENLAMPOR, 2 st, mässing och glas, 1900-talets första hälft
Final bid300 SEK
Est500 SEK
LJUSSTAKE, ängel, design Lisa Larson, Portugal
Final bid150 SEK
Est300 SEK
FLASKA, glas, Finland, sannolikt Nanny Still
Final bid150 SEK
Est300 SEK
LISA LARSON, figur, stengods, sköldpadda, Gustavsberg
Final bid300 SEK
Est400 SEK
RING, 18k vitguld, med biljantslipade diamanter tot ca 0.28 ct, tot vikt ca 7,3 gram
Final bid3,600 SEK
Est4,000 SEK
MÅNSKENSAMPEL, gröntonat glas, 1800-/1900-tal
Final bid1,000 SEK
Est2,000 SEK
LARS NORRMAN (1915-1979), färglitografi, signerad och numrerad 66/360
Final bid350 SEK
Est300 SEK
DRINKGLAS, 6 st, glas, 1900-/2000-tal
Final bid450 SEK
Est300 SEK
ESTRID ERICSON, bringare, glas, Reijmyre, 1900-talets andra hälft
Final bid400 SEK
Est400 SEK
MATTA, Marocko, ull, ca 300 x 192 cm
Final bid4,000 SEK
Est6,000 SEK
SPEGEL, empirestil, målad och bronserad, 1900-tal
Final bid300 SEK
Est500 SEK
RICHARD LINDH, 6 st kaffekoppar med fat, porslin, Arabia, 1960-/70-tal
Final bid400 SEK
Est300 SEK
SATSBORD, 2 del, gustaviansk stil, 1900-tal
Final bid350 SEK
Est400 SEK
SPEGELLAMPETT, bronserad, 1800-/1900-tal
Final bid350 SEK
Est400 SEK
SPEGEL, 1900-/2000-tal
SPEGEL, 1900-/2000-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
INGBRITT IRENE LAGERBERG (född 1943), färglitografi, monogramsignerad II och numrerad 127/250
Final bid400 SEK
Est800 SEK
KÖKSHANDDUKAR, 11 st, linne, sannolikt 1900-talets första hälft
Final bid300 SEK
Est300 SEK
ORIENTMATTA, Heriz, ca 113 x 113 cm
Final bid500 SEK
Est500 SEK
ARMBANDSUR, 6 st, bla Tissot och Certina, manuella och quartzverk, 1900-tal
Final bid400 SEK
Est500 SEK
OMEGA, herrarmbandsur, stål, Seamaster, 1950-/60-tal
Final bid3,600 SEK
Est2,000 SEK
MILAN VOBRUBA, svit med 4 färglitografier, signerade och numrerade
Final bid550 SEK
Est1,000 SEK
RING OCH BROSCHNÅL, 18k guld, med vita stenar, tot vikt ca 3,1 g
Final bid1,600 SEK
Est1,500 SEK
JASPER MORRISON, taklampa, "Glo-Ball", Flos, Italien, samtida
Final bid1,500 SEK
Est2,000 SEK
Final bid1,500 SEK
Est2,000 SEK
HONORÉ DAUMIER, efter, 12 st, litografier, bla ur serien "Actualités", Le Charivari, 1800-/1900-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
JÖRGEN FOGELQUIST (1927-2005), färglitografi, signerad och numrerad
Final bid200 SEK
Est400 SEK
Final bid2,000 SEK
Est2,000 SEK
PER SUNDSTEDT, bordslampa, "Mars", Ateljé Lyktan, Åhus, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est500 SEK
FASADLAMPA, koppar, 1900-talets mitt
Final bid250 SEK
Est400 SEK
BARSTOLAR, 4 st, kromad metall, 2000-tal
Final bid700 SEK
Est1,500 SEK
MAT- OCH KAFFESERVIS, 74 del, för 12 pers, porslin, "Maria Björnbär", Rosenthal, 1900-talets andra hälft
Final bid2,400 SEK
Est2,000 SEK