RING, 14k guld, med briljantslipade diamanter tot ca 0,40 ct, vikt ca 6,8 g
Final bid1,800 SEK
Est2,000 SEK
BRUNO MATHSSON OCH PIET HEIN, matbord, "Superellips", Fritz Hansen
Final bid4,800 SEK
Est3,000 SEK
BORDSLAMPOR, Kina, sannolikt 1900-talets första hälft, keramik
Final bid900 SEK
Est1,200 SEK
ARMBAND, 18k vitguld, satinerad yta, med 18 mindre rubiner, total vikt ca 38 g
Final bid9,800 SEK
Est12,000 SEK
PÄRLCOLLIER OCH ARMBAND, odlade pärlor, lås av förgyllt sterlingsilver
Final bid650 SEK
Est600 SEK
BROSCH, silver, tidigt 1900-tal, emaljarbete, med markasiter
Final bid400 SEK
Est300 SEK
SAMLING GRAFIK, 5 st blad, bla Leopold Fare, Oskar Bergman, Lars Norrman, Sven Erixson, Sven Robert
Final bid350 SEK
Est800 SEK
UTSTÄLLNINGSAFFISCH, Nils G Stenqvist, Galleri Doktor Glas, 1994
Final bid200 SEK
Est300 SEK
STOLAR, 4 st, sk göteborgsstolar, 1900-talets första hälft
Final bid900 SEK
Est1,500 SEK
SKULPTUR, art déco-stil, sannolikt 1900-/2000-tal, brons
Final bid1,600 SEK
Est2,500 SEK
Final bid6,000 SEK
Est1,500 SEK
ÖRHÄNGEN, 18k vitguld, solitära briljantslipade diamanter tot ca 1,00 ct
Final bid12,000 SEK
Est14,000 SEK
OLOF HÄGGQVIST, 1 par, "Juninatt" samt "Trollsländedag", kopparstick
Final bid300 SEK
Est500 SEK
KLACKRING, 14k guld, med grönmelerad sten, tot vikt ca 13 g
Final bid2,800 SEK
Est2,500 SEK
LITOGRAFIER, 4 st, M&W von Wright, ur verket "Svenska fåglar" 1917-1929
Final bid600 SEK
Est1,000 SEK
CARL MALMSTEN, fåtölj, "Vår Fru", 1900-talets andra hälft
Final bid2,600 SEK
Est2,000 SEK
ARMBAND, 18k guld, sannolikt Nicolis Cola Italien, tvinnad länk, vikt ca 40 g
Final bid13,300 SEK
Est14,000 SEK