LISA LARSON, figur, stengods, "Stora katten", Gustavsberg
Final bid2,600 SEK
Est1,000 SEK
ÖRHÄNGEN, med solitära briljantslipade diamanter tot ca 0,86 ct, 18k guld
Final bid15,000 SEK
Est14,000 SEK
PIET HEIN & BRUNO MATHSSON, bord, "Superellips", skiva fanerad med masurbjörk
Final bid1,000 SEK
Est2,000 SEK
KAFFESKEDAR, 10 st, silver, modell "Olga", tot vikt ca 128 g
Final bid700 SEK
Est500 SEK
BRUNO MATHSSON, sideboard "MI806", masurbjörk, skjutdörrar
Final bid2,800 SEK
Est4,500 SEK
ÖRHÄNGEN, 1 par, 18k guld, sk trois couleur, tot vikt ca 15 g
Final bid4,900 SEK
Est5,000 SEK
KAFFESKEDAR, 12 st, silver, "Saga", Skandia 1947, tot vikt ca 132 g
Final bid650 SEK
Est600 SEK
HERRARMBANDSUR, Certina, "Blue Ribbon", automatiskt urverk
Final bid550 SEK
Est1,000 SEK
SOFFBORD, "Tema", Hans Andersson, Karl Andersson & Söner, 1900-/2000-tal
Final bid3,200 SEK
Est1,800 SEK
SERVERINGSVAGN, mässing, 1900-talets andra hälft, skivor av glas
Final bid1,600 SEK
Est1,800 SEK
BORDSLAMPA, AB Stilarmatur, 1900-talets andra hälft, tenn
Final bid1,700 SEK
Est1,800 SEK
LARS BERGSTEN, kandelaber, mässing, Metallslöjden Gusum, 1979
Final bid2,200 SEK
Est3,000 SEK