RELIEF, brons, osignerad, 1900-tal
Final bid100 SEK
Est300 SEK
VAS, glas, sannolikt Ture Berglund, Stockholms Glasbruk, Skansen, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est400 SEK
TRÄDGÅRDSBORD, aluminium, sannolikt 1900-talets mitt
Final bid400 SEK
Est500 SEK
SÄNGBORD, 1 par, 1930-/40-tal
Final bid650 SEK
Est1,000 SEK
ELDSTÄLL, 5 del, mässing, 1900-tal
Final bid1,100 SEK
Est400 SEK
KANDELABER, bemålat trä, Kalmar läns hemslöjdsförening, 1900-talets andra hälft
Final bid400 SEK
Est300 SEK
KARIN BJÖRQUIST, 3 st formar, stengods, "Vardag", Gustavsberg, 1900-talets mitt
Final bid200 SEK
Est400 SEK
STOLAR, 1 par, "Stockholm", IKEA
Final bid400 SEK
Est600 SEK
BORDSLAMPOR, 1 par, teak och glas, 1960-/70-tal
Final bid700 SEK
Est1,500 SEK
SIGVARD BERNADOTTE, kaffekanna, rostfritt stål, 1900-talets mitt
Final bid200 SEK
Est300 SEK
BOKHYLLA, teak, 1950-/60-tal
Final bid3,000 SEK
Est1,200 SEK
ROYAL COPENHAGEN, 27 del, servisporslin, "Blå Blomst", 1900-talets andra hälft
Final bid300 SEK
Est800 SEK
TAKKRONA, barockstil, 1900-talets mitt
Final bid400 SEK
Est800 SEK
RING, 14k vitguld, med safirer och vita stenar, tot vikt ca 4 g
Final bid1,700 SEK
Est2,000 SEK
SOLLAMPOR, Luma, "TYP53", 1900-talets andra hälft
Final bid100 SEK
Est300 SEK
PIEDESTAL, mässing, 1900-talets slut
Final bid250 SEK
Est300 SEK
MATTA, Rölakan, Helge Hamnert, 1900-talets mitt, monogramsignerad
Final bid3,400 SEK
Est500 SEK
EBBE EBERHARDSON (1927-2020), färglitografi, signerad och numrerad 8/45
Final bid100 SEK
Est300 SEK
MÅNBORD, 1 par, 1800-/1900-tal
Final bid800 SEK
Est1,000 SEK
OSTKUPA MED FAT, glas, sent 1800-/tidigt 1900-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
SNURRFÅTÖLJ MED FOTPALL, "Time Out", Conform, 2000-tal
Final bid4,400 SEK
Est5,000 SEK
SIDOBORD, 1900-tal
Final bid250 SEK
Est500 SEK
SIDOBORD / SOFFBORD, Blå Station, samtida
Final bid1,200 SEK
Est800 SEK
ARMBANDSUR, 2 st, dam, bla Certina, guld på stål
Final bid300 SEK
Est400 SEK
OTTO BOSTRÖM (1868-1933), olja på duk, signerad och daterad 1900
Final bid400 SEK
Est1,200 SEK
BORDSLAMPOR, 1 par, alabaster, 1900-talets andra hälft
Final bid250 SEK
Est600 SEK
KARIN OLSSON (1928-2006), färglitografi, signerad och numrerad 247/350
Final bid200 SEK
Est600 SEK
RING, 18k vitguld, med diamanter tot ca 0.40 ct, tot vikt ca 5 g
Final bid2,400 SEK
Est3,000 SEK
KAFFESKEDAR, 10 st, silver, Hallbergs 1948, tot vikt ca 245 g
Final bid1,000 SEK
Est800 SEK
Final bid500 SEK
Est800 SEK
KENNETH LINDGREN, (född 1937), akvarell, signerad
Final bid200 SEK
Est400 SEK
SKEPPSKLOCKA, mässing, 1900-tal
Final bid250 SEK
Est500 SEK
VÄGGLAMPETTER, 1 par, Mjölby Intarsia, 1900-talets mitt
Final bid200 SEK
Est500 SEK
SKRIVSTOL, Martinstoll, Kinnarps, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
MARI SIMMULSON, 2 st figurer, stengods, Upsala Ekeby, 1900-talets andra hälft
Final bid250 SEK
Est600 SEK
HÄNGFOTOGENLAMPA, mässing, Holland, 1900-talets andra hälft
Final bid1,400 SEK
Est400 SEK
FIOL MED STRÅKE, 1900-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
HATTHÄNGARE, metall, funkis, 1900-talets mitt
Final bid200 SEK
Est400 SEK
TORALF JERGILL (1900-1995), olja på duk, efter teckning Kittelsen, signerad
Final bid250 SEK
Est500 SEK
BRICKOR, 3 st, teak, 1900-talets mitt, bla Upsala Slöjd och Söwe Sövestad
Final bid300 SEK
Est300 SEK
TORD LEANDER-ENGSTRÖM (1914-1985), olja på duk, signerad
Final bid850 SEK
Est1,500 SEK
PELARBORD, sent 1800-tal
Final bid700 SEK
Est800 SEK
GEORG JENSEN, brosch, silver, Danmark, 1900-tal
Final bid750 SEK
Est1,000 SEK
GUNNAR CYRÉN, 12 st starkvinsglas, kristall, "Karolina", Orrefors, 1900-talets andra hälft
Final bid700 SEK
Est300 SEK
SKULPTUR, glas, Kosta Boda Atelier, signerad
Final bid250 SEK
Est400 SEK
GUNNAR CYRÉN, 9 st champagneglas, kristall, "Karolina", Orrefors, 1900-talets andra hälft
Final bid750 SEK
Est500 SEK
GUNNAR CYRÉN, 9 st vinglas, kristall, "Karolina", Orrefors, 1900-talets andra hälft
Final bid1,300 SEK
Est700 SEK
POLHEMSLÅS, smide, 1800-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK