SERVISPORSLIN, 15 delar, Teichert, Meissen, 1900-talets första hälft
Final bid1,300 SEK
Est2,500 SEK
ÖRHÄNGEN, 1 par, 18k vitguld, med briljantslipade diamanter tot ca 0,76 ct
Final bid4,000 SEK
Est6,000 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, försilvrad mässing, Frankrike, 1700-tal
Final bid950 SEK
Est2,000 SEK
RING, 18k guld och vitguld, med smaragd 4,73 ct och mindre briljantslipade diamanter tot ca 0,80 ct
Final bid12,000 SEK
Est14,000 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, 1900-talets första hälft, rokokodam, pastell
Final bid250 SEK
Est800 SEK
RING, 18k vitguld, med briljantslipade diamanter, total vikt ca 5,9 g
Final bid1,800 SEK
Est2,500 SEK
ÖRHÄNGEN, 1 par, sterlingsilver, med bla rubiner och safirer
Final bid750 SEK
Est800 SEK
RING, 18k vitguld, med solitär briljantslipad diamant ca 0,70 ct
Final bid32,000 SEK
Est16,000 SEK
DAMARMBANDSUR, art déco, 1900-talets första hälft, silver, med turmaliner och markasiter
Final bid700 SEK
Est1,000 SEK
RING, silver och förgyllt silver, med turmalin och markasiter
Final bid200 SEK
Est600 SEK
RING, 18k vitguld, med två briljantslipade diamanter tot ca 2,00 ct, sk syskonring
Final bid20,000 SEK
Est40,000 SEK