VAS, silver, Danmark, jugend, tidigt 1900-tal, vikt ca 225 g
Final bid1,000 SEK
Est1,000 SEK
ILMARI TAPIOVAARA, barpallar, 1 par, "Pirkka", Artek, Finland 2014
Final bid1,200 SEK
Est2,000 SEK
MICHAEL CHRISTIANSEN, pall "Rough 1", underrede av borstat stål, sits av svart skinn
Final bid800 SEK
Est1,500 SEK
Final bid1,200 SEK
Est3,000 SEK
SEKRETÄR, gustaviansk stil, sekelskiftet 1900, skiva av kalksten
Final bid2,000 SEK
Est3,000 SEK
LUCEPLAN, taklampa "Honeycomb", design av Habits studio, Italien, samtida
Final bid600 SEK
Est1,500 SEK
SAMLING LEKSAKER, 1900-talets mitt, tennsoldater, borg och fartyg av Gösta Hjortsberg
Final bid300 SEK
Est1,200 SEK
SERVERINGSVAGN, 1900-talets mitt, bambu och rotting, skiva av råglas
Final bid850 SEK
Est1,000 SEK
PLÅTLEKSAKER, ca 34 st, 1900-talets mitt, bl a Dinky Supertoys "ABC Tv Mobile Control Room 987" med originalkartong
Final bid4,200 SEK
Est500 SEK