BY LASSEN, 2 del, ljusstakar, förnicklad metall, samtida
Final bid350 SEK
Est500 SEK
KARMSTOLAR, 1 par, empirestil, omkring år 1900
Final bid1,100 SEK
Est1,200 SEK
BRICKBORD, HAY, "Tray Table", samtida
Final bid500 SEK
Est800 SEK
MATTEO UGOLINI, taklampa, Karman, Italien, samtida
Final bid300 SEK
Est300 SEK
HÄNGE, 18k guld, Ateljé 15 1986 Norrköping, tot vikt ca 5 g
Final bid1,200 SEK
Est1,400 SEK
SOFFBORD, teak, 1950-tal
Final bid450 SEK
Est300 SEK
SILVERFÖREMÅL, 11 st, tot vikt 427 g
Final bid1,900 SEK
Est2,000 SEK
COASTERS, 1 par, silver, England, tot vikt ca 130 g
Final bid1,200 SEK
Est300 SEK
BYRÅ, 1960-tal, teak
Final bid350 SEK
Est600 SEK
PALLAR, 2 st, Materia, 2000-tal
Final bid400 SEK
Est300 SEK
VAS, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est300 SEK
BORDSLAMPA, Boréns, 1900-talets andra hälft, mässing
Final bid400 SEK
Est500 SEK
SOFFBORD, sk Butler's tray, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est400 SEK
MORTEL MED STÖT, Kolmårdsmarmor, 1800-tal
Final bid500 SEK
Est300 SEK
TRÄDGÅRDSSTOLAR, 4 st, Cane-line, 2000-tal
Final bid250 SEK
Est1,500 SEK
SKRIVBORD, empirstil, 1800-talets andra hälft
Final bid500 SEK
Est1,200 SEK
VÄRMEFAT, porslin, Kina, 1700-/1800-tal
Final bid900 SEK
Est800 SEK
PETER DAHL, färglitografi, signerad och numrerad XX - XXXVII
Final bid300 SEK
Est800 SEK
GÄRSNÄS, soffbord, samtida
Final bid200 SEK
Est500 SEK
MATTA, rya, 1900-talets mitt, ca 117x175 cm
Final bid200 SEK
Est500 SEK
SIDOBORD, Skandiform, samtida
Final bid200 SEK
Est300 SEK
SVEN OLSSON, skulptur, trä, signerad, sannolikt 1960-tal
Final bid1,000 SEK
Est2,000 SEK
SILVERBESTICK, 7 del, bla soppslev, barnbestick, tot vikt exkl soppslev ca 139 g
Final bid350 SEK
Est600 SEK
HUMIDOR, 1800-talets andra hälft, fanerad med mahogny
Final bid300 SEK
Est400 SEK
MARTELA, karmstol, samtida
Final bid200 SEK
Est300 SEK
TENNSOLDATER, samling, sannolikt 1900-talets mitt
Final bid200 SEK
Est500 SEK
Final bid1,700 SEK
Est1,000 SEK
BORDSPENDYL, brons, Frankrike, sent 1800-tal
Final bid3,000 SEK
Est4,000 SEK
Final bid1,700 SEK
Est1,000 SEK
EMPORIO ARMANI, armbandsur, stål
Final bid200 SEK
Est600 SEK
LUKTDOSOR, 3 st, silver, bl a England, vikt ca 53 g
Final bid500 SEK
Est800 SEK
LUKTDOSA, förgyllt silver, England, 1800-tal, vikt ca 16 g
Final bid450 SEK
Est600 SEK
PALL, 1900-talets mitt
Final bid2,400 SEK
Est400 SEK
ELDHUNDAR, 1 par, 1900-talets första hälft
Final bid550 SEK
Est800 SEK
SILVERBESTICK, olika modeller, tot vikt ca 509 g
Final bid2,400 SEK
Est1,500 SEK
MOCKASKEDAR, 11+11 st, silver, tot vikt ca 222 g
Final bid950 SEK
Est700 SEK
LUCEPLAN, taklampa "Honeycomb", design Habits studio, Italien, samtida
Final bid800 SEK
Est1,500 SEK
SKEDAR, 2 st, silver, Danmark, tot vikt ca 154 g
Final bid650 SEK
Est400 SEK
BRITT-INGER PERSSON, skulptur, gips
Final bid6,500 SEK
Est2,500 SEK
MOVADO, armbandsur, 1950-/60-tal, "Calendoplan", guld på stål
Final bid2,600 SEK
Est3,000 SEK
CALVIN KLEIN, damarmbandsur, stål
Final bid200 SEK
Est300 SEK
Final bid2,000 SEK
Est4,000 SEK
HÄNGE MED KEDJA, silver, Sigurd Persson Stockholm 1963
Final bid1,200 SEK
Est800 SEK
OLE WANSCHER, "OW149 Colonial Chair", Carl Hansen & Søn, samtida
Final bid18,000 SEK
Est15,000 SEK
GUNILLA ALLARD, fåtölj, "Sahara", Lammhults, 2000-tal
Final bid2,400 SEK
Est2,000 SEK
SPETSDOSA, silver, 1700-/1800-tal, svenska stämplar, vikt ca 37 g
Final bid300 SEK
Est800 SEK
THOMAS BENTZEN, sidobord "Around Coffee Table", för Muuto
Final bid1,300 SEK
Est800 SEK
SERVISPORSLIN, 8 del, porslin, Kina, 1800-tal
Final bid2,600 SEK
Est500 SEK