RING, 18k vitguld, briljantslipade diamanter tot ca 1,17 ct
Final bid36,000 SEK
Est44,000 SEK
HANS-AGNE JAKOBSSON, 2 st, fönsterlampa samt kandelaber, 1900-talets andra hälft
Final bid800 SEK
Est500 SEK
LUCEPLAN, taklampa "Honeycomb", design av Habits studio, Italien, samtida
Final bid200 SEK
Est1,500 SEK
WILHELM LINDVALL, färglitografi, signerad och numrerad IXX/XX,
Final bid250 SEK
Est400 SEK
RING, 18k vitguld, solitär briljantslipad diamant ca 0,10 ct, tot vikt ca 1,7 g
Final bid650 SEK
Est500 SEK
GRÖTSKÅL OCH BRINGARE, porslin, Rörstrand/Göteborg, omkring år 1900
Final bid250 SEK
Est600 SEK
TRÄDGÅRDSURNA, gjutjärn, större modell, modern tillverkning
Final bid2,000 SEK
Est3,000 SEK
THOMAS HELLSTRÖM, väggrelief, Nittsjö, 1900-talets andra hälft
Final bid250 SEK
Est300 SEK
GUNNAR NYLUND, vas, stengods, Rörstrand, 1900-talets andra hälft
Final bid600 SEK
Est700 SEK
LINDA NORDQVIST, sideboard, "Level 1702" Karl Andersson & Söner
Final bid4,200 SEK
Est6,000 SEK
TAKLAMPOR, 1 par, Konsthantverk Tyringe, 1900-talets andra hälft
Final bid400 SEK
Est600 SEK
KAFFESKEDAR, 17 st snarlika, silver, Lappland, tot vikt ca 241 g
Final bid1,000 SEK
Est500 SEK
HELMUT SCHÄFFENACKER, väggrelief, stengods, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est300 SEK
KARMSTOLAR, 1 par, gustaviansk stil, 1900-talets första hälft
Final bid2,000 SEK
Est3,000 SEK
TRÄDGÅRDSURNOR, gjutjärn, sannolikt 1900-talets första hälft
Final bid5,200 SEK
Est4,000 SEK
CRÈMEKOPPAR MED FAT, 12 st, fältspatsporslin, "Gripsholm", Rörstrand
Final bid1,300 SEK
Est1,200 SEK