GOLVLAMPOR, 1 par, "Chorus 22", Blond Belysning
Final bid300 SEK
Est600 SEK
ARNE JACOBSEN, 5 st stolar, "Sjuan", för Fritz Hansen
Final bid6,000 SEK
Est2,500 SEK
BENGT NEHRMAN, sommarvy med badare, färglitografi
Final bid350 SEK
Est300 SEK
LEIF JØRGENSEN, matbord "Loop, Hay, Danmark
Final bid300 SEK
Est1,000 SEK
LITOGRAFIER, 4 st, M&W von Wright, ur verket "Svenska fåglar" 1917-1929
Final bid600 SEK
Est1,000 SEK
ARMBAND, 18k guld, x-länk, vikt ca 39 g
Final bid12,500 SEK
Est13,000 SEK
BORD, 1800-tal
Final bid4,000 SEK
Est4,500 SEK
CARL MALMSTEN, fåtölj, "Vår Fru", 1900-talets andra hälft
Final bid2,600 SEK
Est2,000 SEK
ARMBAND, 18k guld, sannolikt Nicolis Cola Italien, tvinnad länk, vikt ca 40 g
Final bid13,300 SEK
Est14,000 SEK
COLLIER, 18k guld, sannolikt Nicolis Cola Italien, tvinnad länk, vikt ca 72 g
Final bid23,300 SEK
Est24,000 SEK
KARMSTOLAR, 1 par, Primo/låg, Yngve Ekström, Swedese
Final bid5,000 SEK
Est3,000 SEK
REINHOLD LJUNGGREN, komposition med skulptur och azalea, färglitografi
Final bid700 SEK
Est300 SEK
HANS JOHANSSON, soffbord, "Tema", Karl Andersson & Söner
Final bid1,800 SEK
Est1,000 SEK
JORGO KRALLIS, "Fireworks"(Fyrverkeriet), blandteknik
Final bid250 SEK
Est400 SEK
RINGAR, 2 st, 18k guld, med skurna snäckskalskaméer, tot vikt ca 7 g
Final bid1,800 SEK
Est1,000 SEK
JENNY BÄCK, golvlampor, 1 par, "Lean", Örsjö Belysning
Final bid2,600 SEK
Est1,200 SEK
ARNE JACOBSEN, stolar, 7 st, "Sjuan", för Fritz Hansen
Final bid8,000 SEK
Est3,000 SEK
BENGT ERICSON, komposition, blandteknik
Final bid200 SEK
Est300 SEK
SÄNGBORD, 1 par, 1900-talets första hälft
Final bid4,400 SEK
Est4,500 SEK
BØRGE MOGENSEN, fåtölj med fotpall, Fredericia Stolefabrik, Danmark
Final bid12,500 SEK
Est8,000 SEK
Final bid4,800 SEK
Est2,500 SEK
DAMARMBANDSUR, Luxor, 18k vitguld, med åttkantslipade diamanter, tot ca 0.40 ct, total vikt ca 31 g
Final bid9,000 SEK
Est5,000 SEK
NICLAS HOFLIN, golvlampa "Arkiepelag", Rubn, svartlackerad metall
Final bid400 SEK
Est800 SEK
ARNE JACOBSEN, 6 st stolar, "Myran", Fritz Hansen, Danmark
Final bid5,500 SEK
Est5,000 SEK
HÄNGE OCH RING, silver och sannolikt förgyllt silver, med bla opal och ametist
Final bid250 SEK
Est800 SEK
MONICA BACKSTRÖM, skulptur, Kosta Boda, glas
Final bid200 SEK
Est600 SEK
WILHELM KÅGE, skål, Argenta, Gustavsberg, flintgods
Final bid400 SEK
Est400 SEK
OMEGA AUTOMATIC, 18k guld, herrarmbandsur, automatiskt urverk, tot vikt ca 34 g
Final bid5,000 SEK
Est5,000 SEK
LOVE NEUSCHÜTZ, "Ypsilon", matbord, Karl Andersson & Söner
Final bid5,000 SEK
Est5,000 SEK
RING, 18k roséguld, med olikfärgade safirer tot ca 2,50 ct och briljantslipade diamanter tot ca 0,26 ct
Final bid7,000 SEK
Est8,000 SEK
JOSEF FRANK, golvlampa, "Lilla Kamelen", modellnr 2568, Firma Svenskt Tenn
Final bid4,000 SEK
Est4,500 SEK
ARMBAND, empire, 18k guld, otydliga stämplar JSH 1797, med orientpärlor, vikt ca 13 g
Final bid3,800 SEK
Est4,000 SEK
PIERRE OLOFSSON, komposition, färglitografi
Final bid4,000 SEK
Est1,500 SEK
MATBORD, 1950-/60-tal, Vetlanda, ek och teak
Final bid1,300 SEK
Est1,200 SEK
SPEGEL SAMT SPEGELLAMPETTER, 1920-/30-tal, tenn
Final bid250 SEK
Est600 SEK
KLACKRING, 18k guld, med fasettslipad syntetisk spinell, tot vikt ca 8,8 g
Final bid2,500 SEK
Est3,000 SEK
ANTONIO CITTERIO, kontorsstol, ID trim, Vitra, 2000-tal
Final bid700 SEK
Est1,000 SEK
OMEGA, damarmbandsur, 18k guld, Ladymatic, automatiskt urverk, integrerad länk, tot vikt ca 42 g
Final bid12,000 SEK
Est8,000 SEK
BORDSPENDYL, empire, 1800-talets första hälft
Final bid2,800 SEK
Est2,000 SEK
STIG LINDBERG, 2 del, "Karneval", Gustavsbergs studio, fajans
Final bid500 SEK
Est800 SEK
TAKLAMPA, sk skomakarlampa, 1900-talets början, mässing
Final bid550 SEK
Est800 SEK
BORDSLAMPA, 1900-talets första hälft, koppar
Final bid600 SEK
Est500 SEK
BYRÅ, gustaviansk stil, 1900-tal, fanerad med mahogny
Final bid2,600 SEK
Est1,500 SEK
THOMAS SANDELL OCH PIERRE SINDRE, fåtölj, "Chester"
Final bid1,100 SEK
Est2,000 SEK
SPEGEL, Karl Johan, 1800-talets första hälft, fanerad med mahogny
Final bid950 SEK
Est1,500 SEK
SPELBORD, sengustaviansk stil, 1900-tal, fanerat med mahogny
Final bid850 SEK
Est1,500 SEK
TAKLAMPA, brons, jugend, 1900-talets början
Final bid1,100 SEK
Est1,500 SEK
LISA LARSON, skulptur, "Tiger", Gustavsberg, ur serien "Afrika"
Final bid1,100 SEK
Est600 SEK