SKÅLFAT, Japan, 1800-tal
Final bid400 SEK
Est400 SEK
PAOLO RIZZATTO, bordslampor, 1 par, "Costanza", Luceplan, Italien
Final bid1,900 SEK
Est1,200 SEK
STIG LINDBERG, vas, "Domino", Gustavsberg, stengods
Final bid350 SEK
Est500 SEK
LJUSKRONA, gustaviansk stil, 1900-talets mitt
Final bid1,800 SEK
Est2,500 SEK
SKÅLFAT, Kina, 1800-tal
Final bid5,000 SEK
Est800 SEK
BESTICKLÅDA, allmoge, 1800-tal
Final bid700 SEK
Est400 SEK
COLLIER, 18k vitguld, med safirer, rubiner och briljantslipade diamanter
Final bid5,600 SEK
Est6,000 SEK
OMEGA CONSTELLATION, Day Date, 18k guld, herrarmbandsur, tot vikt ca 106,7 g
Final bid32,000 SEK
Est40,000 SEK
Final bid1,600 SEK
Est1,200 SEK
HERRARMBANDSUR, Tissot, Antimagnetique, 1900-talets mitt
Final bid450 SEK
Est600 SEK
HERRARMBANDSUR, Gant, stål
Final bid250 SEK
Est400 SEK
STEKFAT, 1 par, Kina, Qianlong (1736-1795), porslin
Final bid5,000 SEK
Est4,000 SEK
ARMBAND, 18k guld, GD Co, Malmö 1951, vikt ca 15,15 g
Final bid4,400 SEK
Est5,000 SEK
MARIVI CALVO, taklampor, 1 par, LZF
Final bid600 SEK
Est1,000 SEK
SPEGEL, 1900-talets mitt
Final bid2,800 SEK
Est1,500 SEK
VASER, 1 par, silver, England
Final bid1,400 SEK
Est1,500 SEK
LM ERICSSON, bordstelefon, modell BC 2000, från år 1911
Final bid6,500 SEK
Est2,800 SEK
LAMPETTER, 1 par, Mjölby Intarsia, omkring 1900-talets mitt
Final bid300 SEK
Est600 SEK
FERRUCIO LAVIANI, taklampor, 1 par, "Fly", Kartell, Italien
Final bid350 SEK
Est500 SEK
TRÄSTEGE, 1900-talets första hälft
Final bid1,200 SEK
Est400 SEK
EMALJSKYLT, Singer symaskiner, 1900-talets första hälft
Final bid3,400 SEK
Est3,500 SEK
HERRARMBANDSUR, Triwa, "Klinga"
Final bid600 SEK
Est400 SEK
DOSA, art déco, tenn
Final bid300 SEK
Est200 SEK
DUKAR OCH SERVETTER, 9 del, linnedamast
Final bid500 SEK
Est800 SEK
HÅKAN BERG, komposition, litografi
Final bid450 SEK
Est500 SEK
Final bid1,700 SEK
Est800 SEK
KAFFESERVIS, 3 del, silver, total vikt ca 794 g
Final bid3,400 SEK
Est4,000 SEK
ARMBAND, 18k guld, berlocker bla med naturlig sötvattenpärla, vikt ca 21,4 g
Final bid6,000 SEK
Est7,500 SEK
HALSKEDJA, 18k guld, Uno A Erre, vikt ca 7,3 g
Final bid2,200 SEK
Est2,500 SEK
LJUSLYKTOR, 1 par, "Tulpan", Jackie Lynd, Rörstrand, fältspatporslin
Final bid200 SEK
Est300 SEK
YTTERFODER, 1900-talets första hälft, koppar
Final bid400 SEK
Est600 SEK
HALSKEDJA, 18k guld, vikt ca 9,8 g
Final bid3,200 SEK
Est3,500 SEK
PLÅTBURK, 1900-talets första hälft
Final bid900 SEK
Est800 SEK
MONA HUSS-WALLIN (född 1944), Linnéplatsen Göteborg, färglitografi
Final bid3,000 SEK
Est3,000 SEK
SERVISPORSLIN, 3 del, "Sylvia", Sylvia Leuchovius, Rörstrand
Final bid300 SEK
Est300 SEK
KRYDDSTÄLL, Rörstrand, 1900-talets mitt, porslin
Final bid600 SEK
Est600 SEK
ARMBAND, 18k guld, vikt ca 13,8 g
Final bid3,950 SEK
Est4,500 SEK
GOLVUR, allmoge, 1800-talets andra hälft
Final bid700 SEK
Est1,500 SEK
SERVERINGSFAT, Limoges, Frankrike, porslin
Final bid1,100 SEK
Est1,500 SEK
VETTAR, 1 par, 1900-talets första hälft, bemålat trä
Final bid2,000 SEK
Est1,500 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, 1800-tal, månskenslandskap, olja på plåt
Final bid400 SEK
Est800 SEK
TAKLAMPOR, 1 par, 1930-tal, kupor av vitt glas
Final bid1,400 SEK
Est1,200 SEK
Final bid550 SEK
Est800 SEK
MATS BROBERG OCH JOHAN RIDDARSTRÅLE, golvlampor, 1 par, "Leaf", Muuto
Final bid1,300 SEK
Est1,200 SEK
BYRÅ, 1900-talets första hälft
Final bid3,000 SEK
Est4,000 SEK
SATSBORD, 3 del, England, 1900-talets andra hälft, idegran
Final bid400 SEK
Est800 SEK
BORDSLAMPA, "Tuben", Anders Pehrson, Ateljé Lyktan
Final bid200 SEK
Est500 SEK
COLLIER, 18k guld, med berlocker, tot vikt ca 43 g
Final bid14,000 SEK
Est14,000 SEK