FICKUR, silver, sk spindelur
Final bid200 SEK
Est600 SEK
ÖRHÄNGEN OCH HÄNGE, 4 del, 18k guld, tot vikt ca 5 g
Final bid1,600 SEK
Est1,500 SEK
JORDGLOB, 1900-talets mitt
Final bid400 SEK
Est400 SEK
BREVPRESSAR, 2 st, empirestil, 1900-tal
Final bid800 SEK
Est1,000 SEK
ARMRING, 18k guld, Stockholm 1956, vikt ca 6,8 g
Final bid2,400 SEK
Est2,500 SEK
SAMLING DIAMANTER, oinfattade
Final bid650 SEK
Est1,000 SEK
FICKUR, 4 st, bl a Zenith
Final bid200 SEK
Est300 SEK
SILVERSMYCKEN, 3 del, mestadels 1900-talets mitt
Final bid200 SEK
Est300 SEK
HALSKEDJA, 18k guld, vikt ca 2,7 g
Final bid900 SEK
Est1,200 SEK
KRUS, stengods, Rörstrand, 1900-talets början
Final bid1,800 SEK
Est1,000 SEK
ORIENTMATTA, Bochara, galleri, ca 300x82 cm
Final bid250 SEK
Est800 SEK
MATBORD, senempire, 1800-talets första hälft
Final bid2,000 SEK
Est2,500 SEK
OMEGA CONSTELLATION, "Pie-pan", 18k guld, herrarmbandsur, total vikt ca 80 g
Final bid46,000 SEK
Est25,000 SEK
FRITZ HANSEN, pall, 1950-/60-tal
Final bid600 SEK
Est800 SEK
MARIE GRIPENSVÄRD, blomsterstilleben, akvarell
Final bid300 SEK
Est1,000 SEK
FÄLLBORD, 1800-tal, bonad björk
Final bid250 SEK
Est600 SEK
TABURETTER, 1 par, gustavianska, stockholmsarbeten
Final bid5,500 SEK
Est6,000 SEK
HÄNGE/BROSCH, 18k guld, med skuren snäckskalskamé, vikt ca 2,4 g
Final bid450 SEK
Est300 SEK
LARS BERGSTEN, kandelaber, mässing, Metallslöjden Gusum
Final bid200 SEK
Est300 SEK
ORREFORS, 40 del, glasservis
Final bid200 SEK
Est600 SEK
PIET HEIN och BRUNO MATHSSON, bord, "Superellips", skiva i björk
Final bid750 SEK
Est800 SEK
COLLIER, 18k guld, doserad Bismarck, vikt ca 6,4 g
Final bid2,200 SEK
Est2,500 SEK
POTTSTOL, allmoge, 1800-talets andra hälft
Final bid250 SEK
Est600 SEK
SAARA HOPEA, vas, "bubbla", Nuutajärvi Notsjö - 64
Final bid1,600 SEK
Est2,000 SEK
BROSCH/HÄNGE, 18k guld, med skuren snäckskalskamé, vikt ca 14 g
Final bid2,200 SEK
Est800 SEK
FÖNSTERLAMPOR, ett par, möjligen Hans Agne Jakobsson, 1960-tal
Final bid850 SEK
Est800 SEK
VAS, porslin, Kina, 1900-tal
Final bid850 SEK
Est1,500 SEK
PENSELVAS, porslin, Kina, 1900-talets första hälft
Final bid300 SEK
Est400 SEK
STARKVINSGLAS, glas, 1700-/1800-tal
Final bid350 SEK
Est800 SEK
RING, 23k guld, vikt ca 3,6 g
Final bid1,600 SEK
Est1,500 SEK
CARL-HARRY STÅLHANE, vas, stengods, Rörstrand
Final bid3,200 SEK
Est1,500 SEK
KARMSTOLAR, 1 par, "Luxembourg", Frédéric Sofia, Fermob, 2000-tal
Final bid3,200 SEK
Est2,500 SEK
RINGAR, 3 st, 23k guld, vikt ca 20 g
Final bid9,100 SEK
Est8,500 SEK
JARDINJÄR, cloisonné, orientalisk, 1800-tal
Final bid750 SEK
Est800 SEK
KOPPARBASE, 1800-/1900-tal
Final bid650 SEK
Est1,000 SEK
MEDALJONG, 18k guld, vikt ca 14,8 g
Final bid5,500 SEK
Est5,000 SEK
OFFICERSVÄRJA, Sverige
Final bid1,900 SEK
Est1,000 SEK
ROYAL COPENHAGEN, skål, porslin, Musselmalet
Final bid300 SEK
Est600 SEK
KORGFÅTÖLJER, 1 par, 1900-tal
Final bid1,000 SEK
Est1,500 SEK
HÄNGE, 18k guld, vikt ca 3,2 g
Final bid1,100 SEK
Est1,200 SEK
ULLKORG, Gotland, 1900-talets andra hälft
Final bid250 SEK
Est400 SEK
BROSCH/HÄNGE, 18k guld, GGG 1956, vikt ca 7 g
Final bid2,300 SEK
Est2,500 SEK
IB KOFOD LARSEN, pall, "Siesta", OPE, 1960-tal
Final bid1,500 SEK
Est2,000 SEK
SIDEBOARD, 1950-/60-tal, teak
Final bid1,000 SEK
Est1,500 SEK
ARMRING, 18k guld, GVH Stockholm 1958, vikt ca 9,4 g
Final bid3,400 SEK
Est3,500 SEK
GOLVSTAFFLI, 1900-/2000-tal
Final bid1,200 SEK
Est800 SEK
Final bid1,300 SEK
Est2,500 SEK
ÖRHÄNGEN, 1 par, 18k vitguld, med briljantslipade diamanter tot ca 0,76 ct
Final bid4,000 SEK
Est6,000 SEK