VÄGGPENDYL, brons, 1900-talets början
Final bid850 SEK
Est1,200 SEK
SILVERSMYCKEN, 12 del, bla armband Bismarcklänk
Final bid200 SEK
Est300 SEK
TALLRIKAR, 4 st, tenn, 1700-/1800-tal
Final bid300 SEK
Est600 SEK
KARMSTOLAR, 6 st, 1900-talets andra hälft
Final bid1,400 SEK
Est2,000 SEK
SKÅLFAT, 2 st, porslin, Kina, 1800-tal
Final bid300 SEK
Est800 SEK
FÅTÖLJER, 1 par, empirestil, omkring år 1900
Final bid4,600 SEK
Est4,500 SEK
GRÖTSKÅL, tenn, 1847
Final bid250 SEK
Est600 SEK
CARL PALME, kustvy, träsnitt
Final bid200 SEK
Est600 SEK
STOP, silver, CG Hallberg, Stockholm 1938, vikt ca 280 g
Final bid1,300 SEK
Est1,000 SEK
TAVLOR, 1 par, 1800-tal, akvarell och montage av fjädrar
Final bid650 SEK
Est600 SEK
HÄNGE, 18k guld, GD&Co 1944, med skuren snäckskalskamé, vikt ca 5 g
Final bid650 SEK
Est400 SEK
LÄSLJUSSTAKE, mässing, sengustaviansk, Sverige
Final bid1,600 SEK
Est1,200 SEK
STOLAR, 6 st, 1900-talets andra hälft
Final bid450 SEK
Est1,200 SEK
FICKUR, 14k guld, tot vikt ca 74 g
Final bid3,400 SEK
Est1,500 SEK
SALTKAR, 4 st, med skedar, silver, tot vikt ca 50 g
Final bid300 SEK
Est500 SEK
KLACKRING SAMT SKJORTKNAPPAR, 1 par, guld
Final bid1,600 SEK
Est1,500 SEK
ORIENTMATTA, silke, orientalisk, ca 153x92 cm
Final bid2,800 SEK
Est3,000 SEK
ARNE JACOBSEN, skrivbordsstol "Oxford", Fritz Hansen.
Final bid1,000 SEK
Est2,000 SEK
DAVID WALLIN, kustlandskap, oljemålning
Final bid350 SEK
Est1,000 SEK
BARPALLAR, 1 par, 1900-talets andra hälft
Final bid250 SEK
Est600 SEK
FICKUR, 14k guld
Final bid3,800 SEK
Est3,000 SEK
HERRARMBANDSUR, Astin, chronograf, omkring 1900-talets mitt
Final bid1,000 SEK
Est1,500 SEK
STOP, 2 st, tenn, 1800-talets mitt
Final bid200 SEK
Est600 SEK
KONFEKTSKÅL, opalinglas, 1700-tal
Final bid1,500 SEK
Est1,500 SEK
FICKUR, 14k guld, Zenith, tot vikt ca 78 g
Final bid6,000 SEK
Est3,500 SEK
PALLAR, ett par, samtida
Final bid1,000 SEK
Est800 SEK
LEIF JØRGENSEN, matbord "Loop, Hay, Danmark
Final bid900 SEK
Est1,000 SEK
BORDSUR, trä, 1900-talets första hälft
Final bid400 SEK
Est400 SEK
SILVERSMYCKEN, 6 del, bla tidigt 1900-tal
Final bid400 SEK
Est500 SEK
ARNE JACOBSEN, skrivbordsstol "Oxford", Fritz Hansen
Final bid1,300 SEK
Est2,000 SEK
TAKLAMPA, 1900-talets andra hälft, mässing och metall
Final bid200 SEK
Est300 SEK
TEATERKIKARE, mässing och pärlemo, 1900-talets första hälft
Final bid200 SEK
Est300 SEK
COLLIER, 18k vitguld, med rubiner, tot vikt ca 19 g
Final bid6,700 SEK
Est7,000 SEK
SKÅLFAT, 1 par, porslin, Kina, 1700-tal
Final bid4,800 SEK
Est3,000 SEK
CASOLETT, sannolikt Skultuna No 60
Final bid650 SEK
Est800 SEK
HÄNGEN OCH ÖRHÄNGEN, 3 del, 18k guld, tot vikt ca 2,4 g
Final bid850 SEK
Est400 SEK
PALL, rokokostil, 1900-talets första hälft
Final bid200 SEK
Est400 SEK
RING, 18k guld, vikt ca 5,5 g
Final bid1,900 SEK
Est2,000 SEK
JONAS BOHLIN, tidskriftshylla "Zink", Källemo
Final bid500 SEK
Est1,000 SEK
LÖKGÖMMA, keramik, 1900-talets mitt
Final bid300 SEK
Est800 SEK
ALTARLJUSSTAKE, barockstil, 1900-tal
Final bid550 SEK
Est800 SEK
STOLAR, 6 st, 1800-talets slut
Final bid200 SEK
Est600 SEK
GULDSMYCKEN, 5 st, 18k guld, tot vikt ca 12,6 g
Final bid3,600 SEK
Est4,500 SEK
SERVERINGSVAGN, 1900-talets första hälft
Final bid650 SEK
Est1,500 SEK
ARMBAND, 18k guld, vikt ca 1,9 g
Final bid600 SEK
Est300 SEK
RING, 18k guld, vikt ca 3,4 g
Final bid1,200 SEK
Est1,200 SEK
FÅTÖLJ, omkring 1900-talets mitt
Final bid1,000 SEK
Est1,200 SEK
RING, 18k guld, Nils Dahlström 1954, med fyra briljantslipade diamanter, tot vikt ca 9,5 g
Final bid3,300 SEK
Est4,000 SEK