GALGHÅLLARE MED GALGAR, Ycki, 1900-talets mitt
Final bid200 SEK
Est400 SEK
FÅTÖLJER, 1 par, Homeline, nutida tillverkning
Final bid1,000 SEK
Est1,200 SEK
BYRÅ, rokokostil, 1900-talets första hälft
Final bid850 SEK
Est800 SEK
BORDSLAMPA, metall, art dèco, 1920-/30-tal
Final bid200 SEK
Est600 SEK
SOCKERSKÅL, silver, rokokostil, MEMA 1900-talets första hälft, total vikt ca 123 g
Final bid600 SEK
Est600 SEK
BYRÅ, rokokostil, 1900-talets mitt
Final bid350 SEK
Est600 SEK
ARMBAND, 18k guld, vikt ca 14,5 g
Final bid7,200 SEK
Est7,000 - 9,000 SEK
VAS, porslin, Kina, 1900-tal
VAS, porslin, Kina, 1900-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
COLLIER, 18k guld, vikt ca 13,5 g
Final bid7,000 SEK
Est7,000 - 8,000 SEK
BLOMSTERFAKIRER, 2 st, glas, 1900-talets mitt
Final bid150 SEK
Est300 SEK
EDVIN OLLERS, skål, tenn, Schreuder & Olsson 1949
Final bid200 SEK
Est500 SEK
HANS-AGNE JAKOBSSON, 1 par fönsterlampor, mässing, Markaryd, 1900-talets mitt
Final bid1,700 SEK
Est1,200 SEK
VITRINSKÅP, rokokostil, 1900-talets mitt
Final bid950 SEK
Est1,500 SEK
BARPALLAR, 1 par, Skandiform, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
KAFFESERVIS, 3 del, silver, 1900-tal, tot vikt inkl trähandtag ca 839 g
Final bid4,400 SEK
Est5,000 SEK
Final bid1,600 SEK
Est2,500 SEK
CLAES BONDERUP OCH TORSTEN THORUP, taklampa, "Semipendel", Fog & Mørup, Danmark
Final bid800 SEK
Est1,000 SEK
Final bid600 SEK
Est400 SEK
PALLAR, 1 par, industrimodell, 1900-talets första hälft
Final bid250 SEK
Est400 SEK
ÖRHÄNGEN, 3 par, bla med granater och vita stenar, 1900-/2000-tal
Final bid250 SEK
Est400 SEK
GOLVLAMPA, metall, "Pastille", Wästberg, nutida
Final bid1,800 SEK
Est2,000 SEK
BROBERG & RIDDERSTRÅLE, sidobord, "Bird", Offecct, samtida
Final bid300 SEK
Est500 SEK
SKÅL OCH OSTKUPA, kristall och glas, 1900-talets första hälft
Final bid150 SEK
Est300 SEK
FORM US WITH LOVE, taklampa, glas, Design House Stockholm, samtida
Final bid200 SEK
Est400 SEK
Final bid1,200 SEK
Est1,200 SEK
SKÅLAR, 2 st, trä, allmoge, 1800-tal
Final bid300 SEK
Est500 SEK
FIGURER, kristall, Swarowski, Österrike, 1900-/2000-tal
Final bid250 SEK
Est400 SEK
BORDSLAMPA, mässing, 1900-talets andra hälft
Final bid500 SEK
Est800 SEK
ERIK HÖGLUND, vas, glas, Boda, 1960-/70-tal
Final bid100 SEK
Est300 SEK
ERIK HÖGLUND, skål på fot, glas, Boda, 1960-/70-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
VÄGGLYSTRAR, 1 par, bronserad metall, sent 1800-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
KRUS, stengods, Gustafsberg, 1900-tal
Final bid100 SEK
Est300 SEK
PIANOPALL, 1900-talets första hälft
Final bid100 SEK
Est300 SEK
BOKHYLLA, sannolikt 1930-tal
BOKHYLLA, sannolikt 1930-tal
Final bid2,400 SEK
Est2,000 SEK
PIEDESTAL, förgylld och bronserad, 1900-talets mitt
Final bid200 SEK
Est500 SEK
JOHANNES RAVN (1922-1991), olja på duk, signerad
Final bid250 SEK
Est500 SEK
Final bid250 SEK
Est500 SEK
KORGAR, 3 st, sannolikt 1900-talets andra hälft
Final bid350 SEK
Est500 SEK
HATTHYLLA, kromad metall, funkis, 1900-talets första hälft
Final bid700 SEK
Est1,500 SEK
SKÅL, vril, signerad LindAnders Bolinder 1951
Final bid350 SEK
Est400 SEK
SAMLING SILVERSMYCKEN, 5 del, silver, 1900-tal
Final bid200 SEK
Est600 SEK
Final bid300 SEK
Est400 SEK
KANDELABER, mässing, Metallslöjden Gusum 1983
Final bid300 SEK
Est400 SEK
GUNNAR CYRÉN, snapsglas, glas, "Djävulsglas", ur Nobelservisen, signerat, Orrefors
Final bid900 SEK
Est1,000 SEK
BORDSKANON, gjutjärn, Stafsjö Bruk, sent 1900-tal
Final bid300 SEK
Est400 SEK
SOFFBORD, swedish modern, 1930-/40-tal
Final bid250 SEK
Est1,000 SEK
PHILIPPE STARCK, skrivbordslampa, "Archimoon", Flos, Italien
Final bid300 SEK
Est800 SEK
HALSKEDJA MED 2 HÄNGEN, 18k guld, tot vikt ca 6,5 g
Final bid2,800 SEK
Est3,000 - 4,000 SEK