KNIV, Marttiini Rovaniemi
Final bid1,200 SEK
Est1,000 SEK
RINGAR, 2 st, silver, med ametister
Final bid400 SEK
Est400 SEK
COLLIER, sten, silverlås
Final bid200 SEK
Est300 SEK
BORDSFOTOGENLAMPA, gjutjärn, Kosmos Brenner, tidigt 1900-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
CARL HARRY STÅLHANE, miniatyrvaser, 2 st, stengods
Final bid250 SEK
Est200 SEK
LASSE ÅBERG, färglitografi, signerad och numrerad 86/200
Final bid300 SEK
Est500 SEK
BØRGE MOGENSEN, karmstol, "J42", HAY, Danmark
Final bid1,200 SEK
Est1,500 SEK
TISSOT, 18k guld, herrarmbandsur, "Seastar Seven"
Final bid3,600 SEK
Est4,500 SEK
YRJÖ EDELMANN, färglitografi, signerad och numrerad 122/375
Final bid700 SEK
Est1,000 SEK
TAKLAMPA, Swedish grace , 1930-tal
Final bid850 SEK
Est1,500 SEK
BERTJAN POT, bordslampa, "Pion Large", Wrong London, HAY
Final bid300 SEK
Est1,500 SEK
HALSKEDJA, 18k guld, manglad kedjelänk, vikt ca 4,9 g
Final bid1,700 SEK
Est2,000 SEK
BJÖRN SKOGH, skulptur, sten med silverdekor, Gustavsberg
Final bid200 SEK
Est300 SEK
MATBORD, "Norden", Ikea, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est800 SEK
KELIM, vävd matta, ca 292x206 cm
Final bid7,600 SEK
Est5,000 SEK
SPEGEL, rokokostil, 1900-talets mitt
Final bid1,100 SEK
Est800 SEK
HÄNGE, 18k guld, vikt ca 6,4 g
Final bid2,200 SEK
Est2,500 SEK
LJUSKRONA, oskariansk, 1900-talets början
Final bid2,000 SEK
Est2,500 SEK
ALLIANSRING, 18k guld, med fem diamanter, tot vikt ca 3,4 g
Final bid1,200 SEK
Est1,500 SEK
VATTENTUNNA, koppar, 1800-tal
Final bid700 SEK
Est800 SEK
BYRÅ, sengustaviansk stil, 1900-talets mitt, skiva av kolmårdsmarmor
Final bid750 SEK
Est1,800 SEK
FICKUR, 4 st, 1800-/1900-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
LONGINES, 18k guld, fickur, dam, tot vikt 37 g
Final bid4,200 SEK
Est5,000 SEK
GOLVUR, Karl Johan, björk, 1800-talets andra hälft
Final bid500 SEK
Est800 SEK
LOUISE CAMPBELL, taklampa, "Collage 450", Louis Poulsen, Danmark, 2000-tal
Final bid1,100 SEK
Est1,800 SEK
ARMBAND, 18k guld, manglad kedjelänk, vikt ca 17 g
Final bid6,200 SEK
Est7,000 SEK
GOLVUR, England, 1800-tal, urtavlan märkt Joseph Cobham
Final bid1,400 SEK
Est2,000 SEK
PÄRLCOLLIER OCH ÖRHÄNGEN, odlade pärlor, silverlås
Final bid250 SEK
Est600 SEK
HÄNGE, 18k guld, skuren snäckskalskamé
Final bid1,500 SEK
Est2,000 SEK
FÄLLBORD, 1800-/1900-tal, björk
Final bid200 SEK
Est600 SEK
STOLAR, 6 st, 2000-tal
Final bid850 SEK
Est600 SEK
BYRÅ, 1940-tal
Final bid600 SEK
Est1,000 SEK
HERRARMBANDSUR, Wec, 1950-tal
Final bid200 SEK
Est600 SEK
GUNILLA ALLARD, fotpall "Cinema", Lammhults
Final bid650 SEK
Est1,000 SEK
VAS, "Ikora", brons, WMF, Wurtembergische Metalwarenfabrik, Tyskland, art déco, 1900-talets första hälft
Final bid300 SEK
Est500 SEK
ASSIETTER, 8 st, lergods, Gefle, 1900-talets andra hälft
Final bid300 SEK
Est400 SEK
HERTHA BENGTSSON, 6 st äggkoppar, "Koka Blå", Rörstrand
Final bid300 SEK
Est500 SEK
GARADJE, orientmatta, galleri, ca 198 x 64 cm
Final bid2,000 SEK
Est2,500 SEK
SOFFA, 1 par, Louis XVI-stil, sannolikt 1900-talets mitt
Final bid200 SEK
Est800 SEK
SALONGSBORD, Louis XVI-stil, sannolikt 1900-talets mitt
Final bid800 SEK
Est1,800 SEK
KARMSTOLAR, 1 par, Louis XVI-stil, sannolikt 1900-talets mitt
Final bid800 SEK
Est2,000 SEK
MONICA BRATT, 19 del, rött glas, Reijmyre, 1900-talets andra hälft
Final bid350 SEK
Est600 SEK
Final bid800 SEK
Est2,000 SEK
MATBORD, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
MONICA BRATT, 19 st, rött glas, Reijmyre, 1900-talets andra hälft
Final bid400 SEK
Est1,000 SEK
BORDSLAMPA, "Grimsö", Ikea, 1900-talets slut, funkisstil
Final bid800 SEK
Est1,500 SEK
OSCAR REUTERSWÄRD, färglitografi, signerad och numrerad 29/190
Final bid900 SEK
Est600 SEK
TRÄDGÅRDSURNOR, 1 par, patinerat gjutjärn
Final bid1,500 SEK
Est2,000 SEK