LISA LARSON, 3 st, figurer, stengods, Gustavberg
Final bid600 SEK
Est400 SEK
SMYCKESGARNITYR, sterlingsilver, 4 del
Final bid400 SEK
Est800 SEK
ARNE JACOBSEN, 1 par, stolar, "Sjuan", för Fritz Hansen, 1995
Final bid200 SEK
Est600 SEK
Final bid4,000 SEK
Est3,000 SEK
RING, 18k vitguld, med 5 briljantslipade diamanter tot ca 1,00 ct
Final bid9,000 SEK
Est11,000 SEK
Final bid800 SEK
Est1,200 SEK
SILVERBESTICK, 8 del, tot vikt ca 200 g
Final bid400 SEK
Est300 SEK
REMMARE, 12 st, glas, 1900-talets mitt
Final bid900 SEK
Est600 SEK
SKRIVBORD, jugend, tidigt 1900-tal
Final bid800 SEK
Est1,200 SEK
KAFFESKEDAR, 12 st, silver, "Olga", GAB Stockholm bl a 1953, total vikt ca 183 g
Final bid800 SEK
Est800 SEK
BESTICKUPPSÄTTNING, 97 delar, nysilver, GAB
Final bid350 SEK
Est600 SEK
DOSA, silver, GAB, 1928
Final bid400 SEK
Est400 SEK
SIGVARD BERNADOTTE, salt- och pepparströare, mässing, Skultuna
Final bid300 SEK
Est300 SEK
ALBERTO MEDA, kontorsstol, Physix, Vitra
Final bid1,800 SEK
Est2,000 SEK
LODUR, omkring år 1900
Final bid950 SEK
Est600 SEK
SVEN LIDBERG, färglitografi, provtryck, signerad
Final bid850 SEK
Est300 SEK
DALAHÄST, 1900-tal
Final bid350 SEK
Est400 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, 1800-tal, sannolikt England, olja på duk
Final bid650 SEK
Est1,200 SEK
RING, 18k vitguld, briljantslipade diamanter tot ca 0,60 ct, tot vikt ca 4,7 g
Final bid3,800 SEK
Est4,500 SEK
GEORG JENSEN, sockertång, sterlingsilver, stämplad Georg Jensen & Wendel, vikt ca 25 g
Final bid200 SEK
Est300 SEK
BORDSLAMPOR, 1 par, Luxus, 1960-/70-tal
Final bid500 SEK
Est1,800 SEK
SARA LARSSON, skåp, "Collect 2012", A2 designers, limited edition
Final bid13,500 SEK
Est10,000 SEK
DAMCYCKEL, 1900-talets första hälft, Crescent
Final bid350 SEK
Est600 SEK
BRICKBORD, HAY, "Tray Table", samtida
Final bid800 SEK
Est800 SEK
TÄBRIZ, orientmatta, sannolikt semiantik, ca 140 x 83 cm
Final bid250 SEK
Est800 SEK
DUKAR OCH SERVETTER, 16 del, linnedamast, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est800 SEK
SIDENMÅLNING, orientalisk, 1800-/1900-tal, signerad
Final bid200 SEK
Est800 SEK
CARL-HARRY STÅLHANE, vas, stengods, Rörstrand
Final bid300 SEK
Est1,000 SEK
BY LASSEN, "Kubus bowl", patinerad mässing
Final bid450 SEK
Est600 SEK
FAT, silver, GAB Stockholm 1949
Final bid200 SEK
Est300 SEK
Final bid3,800 SEK
Est2,500 SEK
RING, 18k vitguld, med smaragd och diamanter, vikt ca 4 g
Final bid4,600 SEK
Est1,400 SEK
ERNST LANG, olja på duk, signerad Ernst Lang München
Final bid400 SEK
Est800 SEK
Final bid950 SEK
Est500 SEK
MOCKASKEDAR, 12 st, silver, Stockholm 1958, tot vikt ca 84 g
Final bid350 SEK
Est300 SEK
ARMBAND, 18k guld, vikt 12,7 g
Final bid4,600 SEK
Est5,000 SEK
ELDSTÄLL, mässing, 1900-talets andra hälft
Final bid250 SEK
Est600 SEK
RING, 18k guld, med akvamarin, vikt 5,4 g
Final bid1,200 SEK
Est700 SEK
GITARR, Salvador Cortez, år 2021
Final bid250 SEK
Est800 SEK
ULRICA HYDMAN-VALLIEN, 2 st, vaser, glas, "Open Minds", Kosta Boda
Final bid600 SEK
Est600 SEK
KAFFESKEDAR, 10 st, "Vasa", silver, GAB, tot vikt ca 137 g
Final bid600 SEK
Est500 SEK
GEORG ARSENIUS, 2 st, teckningar, signerade och daterade 1878 samt 1880
Final bid550 SEK
Est600 SEK
BESTICK, 55 del, "Vasa", nysilver, GAB
Final bid250 SEK
Est400 SEK
YTTERFODER, 4 st, porslin, "Waldemarsudde", Prins Eugen, Rörstrand
Final bid850 SEK
Est400 SEK
OKÄND KONSTNÄR, skulptur, brons, sannolikt 1900-tal
Final bid250 SEK
Est200 SEK
ULRICA HYDMAN-VALLIEN, mfl, 4 del, glas, bla "Open Minds"
Final bid350 SEK
Est500 SEK
ROYAL COPENHAGEN, 7 del, porslin, "Musselmalet"
Final bid1,100 SEK
Est1,500 SEK
BENGT LINDSTRÖM, färglitografi, signerad och numrerad 17/90
Final bid1,300 SEK
Est2,500 SEK