TAKKRONA, mässing, Skultuna, 1900-talets mitt
Final bid1,200 SEK
Est1,000 SEK
HÄNGEN OCH ÖRHÄNGEN, 4 del, 18k guld, tot vikt 3,5 g
Final bid950 SEK
Est1,200 SEK
KNIV, Segerström, Eskilstuna, 1900-tal
Final bid250 SEK
Est600 SEK
KELIM, matta, galleri, ca 295 x 80 cm
Final bid1,500 SEK
Est1,800 SEK
BRUNO MATHSSON, 6 st karmstolar, "Mio", 2000-tal
Final bid3,000 SEK
Est2,500 SEK
ARDY STRÜWER, färglitografi, signerad
Final bid200 SEK
Est800 SEK
CLUBFÅTÖLJ, 1900-talets första hälft
Final bid900 SEK
Est800 SEK
LISA LARSON, figur, tiger, stengods, Gustavsberg
Final bid1,300 SEK
Est600 SEK
HEE WELLING, 4 st stolar, "About a chair", HAY
Final bid1,600 SEK
Est2,500 SEK
KRYDDSKÅP, 1800-/1900-tal
Final bid250 SEK
Est300 SEK
SPEGEL, rokokostil, 1900-tal
Final bid800 SEK
Est600 SEK
NORDISKA KOMPANIET, NK, sidobord, 1900-talets första hälft
Final bid200 SEK
Est400 SEK
YNGVE EKSTRÖM, 1 par karmstolar, Primo/låg, Swedese
Final bid3,400 SEK
Est3,000 SEK
MICHAEL ANASTASSIADES, ''IC Lights F2'', golvlampa, Flos, Italien, samtida
Final bid3,200 SEK
Est4,000 SEK
VAS OCH SKÅLAR, 3 st, glas, 1900-talets mitt, sannolikt Flygsfors
Final bid300 SEK
Est300 SEK
Final bid200 SEK
Est1,500 SEK
TAKLAMPA, 1920-/30-tal
Final bid2,600 SEK
Est800 SEK
FATBOY, "Edison the Grand", golvlampa, för utomhusbruk
Final bid500 SEK
Est1,200 SEK
YTTERFODER, porslin, "Waldemarsudde", Prins Eugen, Rörstrand.
Final bid550 SEK
Est500 SEK
FORNASETTI, 1 par, kaffekoppar med fat, porslin
Final bid1,200 SEK
Est800 SEK
UNO ÅHRÉN, fällstolar 1 par, "Bern", Gemla, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
HELMUT SCHÄFFENACKER, väggrelief, stengods, Tyskland, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est300 SEK
SPEGEL, 1900-talets andra hälft
Final bid250 SEK
Est500 SEK
SOFFA, 1940-/50-tal, svängd form
Final bid1,400 SEK
Est2,000 SEK
BYRÅ, rokokostil, 1900-talets mitt
Final bid350 SEK
Est1,000 SEK
NICLAS HOFLIN, 1 par golvlampor, "Arkipelag", Ruben
Final bid1,200 SEK
Est2,000 SEK
DUKAR, 10 st, linnedamast, 1900-talets mitt
Final bid200 SEK
Est500 SEK
COLLIER, 18k guld, vikt 19 g
Final bid6,900 SEK
Est7,500 SEK
SERVISPORSLIN, 32 del, "Ostindia", Rörstrand
Final bid1,600 SEK
Est800 SEK
KARMSTOLAR, 1 par, "Vik", Miljöexpo, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
NORRMANN COPENHAGEN, 1 par, sidobord "Box", 2000-tal
Final bid600 SEK
Est1,000 SEK
ORIENTMATTA, old, persisk, ca 127 x 240 cm
Final bid700 SEK
Est3,000 SEK
RINGAR, 4 st, 18k guld, vikt 9 g
Final bid2,600 SEK
Est3,000 SEK
MODELLBILAR, 12 st, 1900-/2000-tal, bl a Solido
Final bid650 SEK
Est800 SEK
NORMANN COPENHAGEN, "Amp Lamp", formgiven av Simon Legald
Final bid250 SEK
Est500 SEK
SOFFBORD, modern formgivning, 2000-tal
Final bid1,800 SEK
Est2,000 SEK
THOMAS BERNSTRAND, taklampa, "Hide", Zero
Final bid200 SEK
Est300 SEK
OW NILSSON, olja på duk, signerad och daterad 1939
Final bid3,600 SEK
Est4,000 SEK
PETER ÖLANDER, olja på duk, signerad och daterad -04
Final bid1,900 SEK
Est300 SEK
KOFFERT, omkring år 1900, större modell
Final bid400 SEK
Est400 SEK
TAKLAMPOR, 1 par, "Elements", Note Design Studios, Zero
Final bid200 SEK
Est400 SEK
FICKUR, 2 st, Elgin samt Ariana, bl a spindelur, 1800-/1900-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
TOBAKSBURK, gjutjärn, 1900-talets första hälft
Final bid250 SEK
Est800 SEK
HÄNGE OCH BROSCH, 18k guld, tot vikt ca 8 g
Final bid2,400 SEK
Est2,500 SEK
TAPIO WIRKKALA, vas, "Kalvolan kanto 3241", signerad
Final bid350 SEK
Est500 SEK
ROYAL COPENHAGEN, 6 st, buljongkoppar med fat, porslin, Blå Blomst
Final bid550 SEK
Est1,500 SEK
OIVA TOIKKA, figur, glas, Nuutajärvi, Finland
Final bid500 SEK
Est1,000 SEK
TIMO SARPANEVA, 2 st ljusstakar "Festivo", Iittala
Final bid350 SEK
Est300 SEK