BRUNO MATHSSON, 6 st karmstolar, "Mio", 1900-/2000-tal
Final bid6,600 SEK
Est2,500 SEK
ISKOS-BERLIN, pall, "Soft Edge 70" HAY
Final bid400 SEK
Est600 SEK
Final bid400 SEK
Est600 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, färglitografi, otydligt signerad
Final bid200 SEK
Est300 SEK
LISA LARSON, figur, "Lotta", stengods, Gustavsberg
Final bid1,600 SEK
Est800 SEK
LISA LARSON, figur, "Johanna", stengods, Gustavsberg
Final bid650 SEK
Est500 SEK
ARMBAND, 18k guld, vikt 10,5 g
Final bid3,600 SEK
Est4,200 SEK
SOFFBORD, 1900-/2000-tal
Final bid650 SEK
Est500 SEK
RING, 18k guld, tot vikt ca 5,3 g
Final bid1,400 SEK
Est1,500 SEK
KLÄDKROK, mässing, 1800-/1900-tall, sk studenthängare
Final bid350 SEK
Est500 SEK
ORIENTMATTA, silke, old, ca 120 x 80 cm
Final bid1,100 SEK
Est2,000 SEK
HANS JOHANSSON, soffbord, "Tema", Karl Andersson & Söner
Final bid1,100 SEK
Est1,800 SEK
FISKBESTICK, 8 del, silver, jugend, omkring sekelskiftet 1900, tot vikt ca 394 g
Final bid1,600 SEK
Est1,600 SEK
SPELBORD, 1800-/1900-tal
Final bid600 SEK
Est500 SEK
ORIENTMATTA, old, ca 186 x 100 cm
Final bid400 SEK
Est600 SEK
Final bid30,000 SEK
Est30,000 SEK
VIVIANNA TORUN BÜLOW-HÜBE, armbandsur, Georg Jensen
Final bid2,800 SEK
Est4,000 SEK
Final bid300 SEK
Est300 SEK
YNGVE EKSTRÖM, fåtölj "Lamino", Swedese, 1900-talets andra hälft
Final bid3,200 SEK
Est5,000 SEK
PIEDESTAL, 1900-talets andra hälft
Final bid250 SEK
Est400 SEK
ATENNIENNBORD, sent 1800-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
BORDSSKEDAR,12 st, bla GAB 1988, tot vikt ca 415 g
Final bid1,800 SEK
Est2,500 SEK
TAKPLAFOND, 1940-tal, glas, slipad dekor
Final bid3,600 SEK
Est2,000 SEK
KÄPP, 1900-talets andra hälft
Final bid550 SEK
Est300 SEK
NIELS GAMMELGAARD, stol, "Järpen", Ikea, formgiven 1983
Final bid200 SEK
Est700 SEK
OKÄND KONSTNÄR, 1800-tal, olja på pannå
Final bid2,200 SEK
Est3,000 SEK
Final bid300 SEK
Est500 SEK
SPEGEL, transition, senbarock/rokoko, 1700-tal
Final bid7,000 SEK
Est10,000 SEK
KNUT EKVALL, olja på duk, signerad
Final bid8,600 SEK
Est10,000 SEK
ORIENTMATTA, silke, old, ca 130 x 78 cm
Final bid650 SEK
Est1,200 SEK
MATTEO UGOLINI, taklampa, Karman, Italien, samtida
Final bid200 SEK
Est300 SEK
BRUNO MATHSSON, 5 st karmstolar, "Mio", 1900-/2000-tal
Final bid2,600 SEK
Est2,000 SEK
ANTTI KOTILAINEN, kontorsstol, "Sola", Martela, Finland
Final bid500 SEK
Est500 SEK
RÖLAKAN, "Aklejor", Judith Johansson, 1980-tal, ca 172 x 246 cm
Final bid7,200 SEK
Est8,000 SEK
SPEGEL, Karl Johan, 1800-tal, fanerad med björk
Final bid400 SEK
Est800 SEK
GUNILLA ALLARD, "Comet", konferensstol, Lammhults, samtida
Final bid500 SEK
Est1,000 SEK
KESHAN, orientmatta, ca 407 x 270 cm
Final bid12,000 SEK
Est15,000 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på duk, 1900-tal, signerad John Miller
Final bid300 SEK
Est800 SEK
RING, 18k vitguld, med diamanter, vikt ca 6,9 g
Final bid2,500 SEK
Est3,000 SEK
BAKHTIARI, orientmatta, ca 295 x 214 cm
Final bid6,000 SEK
Est8,000 SEK
LOTTA HAGERMAN, blandteknik, signerad och daterad 2010
Final bid850 SEK
Est500 SEK
VITVINSREMMARE, 11 st, glas, 1900-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
Final bid1,400 SEK
Est3,000 SEK
VISITKORTSFAT, silver, GAB Stockholm 1943
Final bid200 SEK
Est300 SEK
ARMBAND, 18k guld, vikt ca 24 g
Final bid8,800 SEK
Est10,000 SEK
FÄLLBORD, 1800-tal
Final bid1,200 SEK
Est2,000 SEK
ISFAHAN, orientmatta, old, ca 140 x 200 cm
Final bid1,500 SEK
Est1,800 SEK
SKULPTUR, marmor, 1900-/2000-tal
Final bid1,000 SEK
Est2,500 SEK