SOFFA, Howardmodell, 2000-tal, tresits
Final bid3,000 SEK
Est2,500 SEK
LJUSSTAKAR, 3 st, nysilver, "Atla", Cohr, Danmark
Final bid350 SEK
Est300 SEK
MATTI KLENELL, taklampa, "Bell", Örsjö Belysning
Final bid1,000 SEK
Est2,000 SEK
JOSEF FRANK, tillskriven, tidningsställ, 1900-talets första hälft
Final bid2,000 SEK
Est2,500 SEK
BORDSLAMPA, 1950-/60-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
NILS GAMMELGAARD, herrbetjänt, "Järpen", brunlackerad metall
Final bid200 SEK
Est300 SEK
ARMBANDSUR, 18k guld, Rallye, 1900-talets mitt
Final bid2,000 SEK
Est2,500 SEK
OKÄND KONSTNÄR, skulptur, brons, sannolikt 1900-tal
Final bid600 SEK
Est500 SEK
SPÅNKORG, allmoge, 1800-/1900-tal
Final bid250 SEK
Est200 SEK
SOFFBORD, 1950-/60-tal, teak
Final bid300 SEK
Est600 SEK
FÅTÖLJER, 1 par, Gemla, 1950-tal
Final bid200 SEK
Est600 SEK
MEISSEN, 1 par, figuriner, porslin
Final bid2,500 SEK
Est3,000 SEK
FOTPALL, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
KARTELL, "Bourgie", bordslampa, samtida
Final bid1,500 SEK
Est1,500 SEK
SPEGEL, empire, 1800-talets första hälft, Johan Martin Bergs spegelfabrik, Göteborg
Final bid2,200 SEK
Est2,500 SEK
GUBI, sidobord, 2000-tal
Final bid2,200 SEK
Est2,500 SEK
STIG LINDBERG, 16 del, servisporslin, "Spisa Ribb", Rörstrand
Final bid3,000 SEK
Est2,500 SEK
KIRMAN, orientmatta, semiantik, ca 170 x 275 cm
Final bid200 SEK
Est600 SEK
Final bid1,700 SEK
Est2,000 SEK
VERNER PANTON, taklampa, "Topan vp6", & Tradition, samtida
Final bid300 SEK
Est400 SEK
ARMBANDSUR, 18k guld, Zenith, tot vikt ca 26 g
Final bid3,400 SEK
Est4,000 SEK
KAFFESKEDAR, 12 st, silver, modell Drottning Victoria, tot vikt ca 156 g
Final bid700 SEK
Est500 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, 1800-tal, blomsterstilleben, oljemålning
Final bid8,600 SEK
Est5,000 SEK
KOPPARBASE, 1800-tal
Final bid400 SEK
Est500 SEK
SKRIVBORD, 1800-/1900-tal
Final bid600 SEK
Est800 SEK
STIG LINDBERG, servisporslin, "Prunus", Gustavsberg
Final bid300 SEK
Est300 SEK
Final bid300 SEK
Est500 SEK
ARABIA, porslin, figurin, 1900-talets mitt
Final bid800 SEK
Est2,000 SEK
NORMANN COPENHAGEN, 1 par, "Amp Lamp", formgiven av Simon Legald
Final bid400 SEK
Est800 SEK
KERSTIN FORSBERG, olja på duk, signerad och daterad 2016
Final bid1,200 SEK
Est1,200 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på duk, otydligt signerad och daterad Ingeborg 1914
Final bid200 SEK
Est500 SEK
KARMSTOLAR, 1 par, rokokostil, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est500 SEK
KAKTÄNGER OCH BAKELSESPADE, 5 del, silver, tot vikt 167 g
Final bid700 SEK
Est400 SEK
HALSKEDJA, 18k guld, vikt 4,6 g
Final bid1,600 SEK
Est2,000 SEK
FIGUR, porslin, Rotor Svenskt Hantverk, julbock
Final bid450 SEK
Est300 SEK
FAT, 7 st, porslin, Imari, Japan, 1800-/1900-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
LJUSKRONA, oskariansk, 1800-/1900-tal
Final bid4,800 SEK
Est6,000 SEK
SPEGELBYRÅ, sannolikt Sydeuropa, 1800-talets andra hälft
Final bid1,500 SEK
Est2,000 SEK
HANS-AGNE JAKOBSSON, 6 st, ljusstakar/vaser, mässing, Markaryd, 1900-talets andra hälft
Final bid400 SEK
Est500 SEK
MEISSEN, skålfat, porslin, lökmönstret
Final bid200 SEK
Est300 SEK
Final bid200 SEK
Est300 SEK
KARACHI, orientmatta, ca 240 x 160 cm
Final bid500 SEK
Est800 SEK
BRUNO MATHSSON, 6 st karmstolar, "Mio", 1900-/2000-tal
Final bid6,600 SEK
Est2,500 SEK
ISKOS-BERLIN, pall, "Soft Edge 70" HAY
Final bid400 SEK
Est600 SEK
Final bid400 SEK
Est600 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, färglitografi, otydligt signerad
Final bid200 SEK
Est300 SEK
LISA LARSON, figur, "Lotta", stengods, Gustavsberg
Final bid1,600 SEK
Est800 SEK
LISA LARSON, figur, "Johanna", stengods, Gustavsberg
Final bid650 SEK
Est500 SEK