TAKAMPEL, 1900-tal
Final bid450 SEK
Est1,000 SEK
HANS-AGNE JACOBSSON, taklampa, modell 532, Markaryd
Final bid800 SEK
Est1,500 SEK
FÅGELBUR, 1800-/1900-tal, trä
Final bid500 SEK
Est800 SEK
SKRIVBORDSLAMPOR, 4 st, Luxo, 1900-/2000-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
LJUSKRONA, gustaviansk stil, 1900-tal
Final bid550 SEK
Est1,000 SEK
RING, 18k guld, vikt ca 3,4 g
Final bid1,200 SEK
Est1,500 SEK
FISKERULLE, President, "Big water", 2000-tal
Final bid500 SEK
Est600 SEK
ERIK HÖGLUND, skulptur, glas och smide
Final bid700 SEK
Est1,500 SEK
PHILIPPE STARCK, skrivbordslampa, "Archimoon", Flos, Italien
Final bid250 SEK
Est800 SEK
Final bid250 SEK
Est800 SEK
G.A.D. (Gute Art Design), "Ala", skrivbord, ek, 2000-tal
Final bid5,600 SEK
Est7,000 SEK
GIVENCHY, armband, svart skinn
Final bid900 SEK
Est1,500 SEK
LJUSSTAKE, tenn, sengustaviansk, Petter Höijer Örebro, omkring år 1800
Final bid1,100 SEK
Est1,000 SEK
FÅTÖLJ, "Fishbone", Bombastik
Final bid500 SEK
Est600 SEK
VERNER PANTON, taklampa, "Topan vp6", & Tradition, samtida
Final bid200 SEK
Est400 SEK
MATTI KLENELL, taklampa, "Bell", Örsjö Belysning
Final bid1,000 SEK
Est2,000 SEK
PALL, 1900-talets första hälft
Final bid300 SEK
Est300 SEK
SPEGEL, rokokostil, 1900-talets mitt
Final bid450 SEK
Est800 SEK
Final bid200 SEK
Est400 SEK
Final bid200 SEK
Est300 SEK
Final bid200 SEK
Est300 SEK
BOKGÖMMOR, 7 st, omkring år 1900
Final bid400 SEK
Est800 SEK
LJUSKRONA, gustaviansk stil, 1900-/2000-tal
Final bid500 SEK
Est600 SEK
Final bid200 SEK
Est400 SEK
SPEGEL, Gemla, 1900-talets andra hälft
Final bid600 SEK
Est300 SEK
BORDSPENDYL, 1800-talets andra hälft
Final bid1,100 SEK
Est2,000 SEK
BRUNO MATHSSON, karmstolar, 1 par, "Mio"
Final bid900 SEK
Est800 SEK
BOKHYLLA, 1900-talets första hälft, Åtvidabergs Snickerifabrik
Final bid500 SEK
Est500 SEK
Final bid200 SEK
Est400 SEK
TRÄDGÅRDSURNOR, 1 par, patinerat gjutjärn
Final bid2,200 SEK
Est3,000 SEK
STEGE, trä, 1900-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
Final bid250 SEK
Est400 SEK
PIERRE FORSELL, vägglampetter, 2 st, mässing, Skultuna
Final bid750 SEK
Est300 SEK
GOLVLAMPA, 1950-tal
Final bid1,300 SEK
Est500 SEK
GOLVLAMPA, Ateljé Lyktan, sannolikt 2000-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
KABINETTSKÅP, 1900-talets första hälft
Final bid750 SEK
Est800 SEK
FRISÖRSTOL, sannolikt 1920-/30-tal
Final bid550 SEK
Est1,200 SEK
Final bid200 SEK
Est500 SEK
SNÖSLUNGA, Stiga 523
Final bid500 SEK
Est1,500 SEK
GOLVFIGUR, keramik, 1900-talets andra hälft
Final bid700 SEK
Est500 SEK
LJUSKRONA, barockstil, 1900-talets mitt
Final bid450 SEK
Est1,200 SEK
MÄRTA FRIMAN, soffbord "Bond", Gärsnäs
Final bid200 SEK
Est400 SEK
STIG LINDBERG, 4 st, kaffekoppar med fat, "Berså", Gustavbserg
Final bid600 SEK
Est800 SEK
DUKAR, 10 st, linnedamast, bl a 1900-talets mitt
Final bid200 SEK
Est500 SEK
CLAESSON KOIVISTO RUNE, fåtölj "Pal", Offecct
Final bid350 SEK
Est800 SEK
GUNNAR NYLUND, 4 st, ytterfoder, Rörstrand
Final bid300 SEK
Est500 SEK
ILMARI TAPIOVAARA, stolar, 2+2 st, "Fanett", Edsbyverken
Final bid1,300 SEK
Est1,200 SEK
TIMO SARPANEVA, 5 st ljusstakar, glas, "Festivo", Iittala
Final bid750 SEK
Est600 SEK