GOLVLAMPA, smide, 1900-talets första hälft
Final bid350 SEK
Est400 SEK
BOKHYLLA, Carl Malmsten, 1900-talets mitt
Final bid1,200 SEK
Est1,200 SEK
Final bid1,200 SEK
Est1,200 SEK
Final bid1,300 SEK
Est1,200 SEK
LJUSSTAKAR, 2 st, mässingsplåt, 1800-tal eller äldre
Final bid300 SEK
Est400 SEK
SKÅL, trä, 1800-tal
Final bid550 SEK
Est600 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, oljemålning, otydligt signerad L Nigris
Final bid250 SEK
Est300 SEK
TUNNA, orientalisk, med tryckt destination Stockholm, 1900-tal
Final bid500 SEK
Est800 SEK
KERSTIN LUNDBERG-STENMAN, oljemålning, signerad och daterad 1965
Final bid2,000 SEK
Est1,500 SEK
JÖRGEN FOGELQVIST, färglitografi, signerad och numrerad HC/15/35
Final bid200 SEK
Est300 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, 1800-/1900-tal, oljemålning, otydligt signerad
Final bid550 SEK
Est700 SEK
SKÅL OCH LJUSSTAKAR, 1 par, kristall, Strömbergshyttan, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est300 SEK
ORIENTMATTA, Sarouk, old, ca 232 x 82 cm
Final bid700 SEK
Est800 SEK
BESTICK, 71 del, rostfritt stål, "Servus", Sigurd Persson
Final bid2,200 SEK
Est2,000 SEK
JAN WIBERG, fat, glas, "Steninge Slott", år 2000
Final bid200 SEK
Est300 SEK
SERVISPORSLIN, 63 del, "Nyponblomma", Gustavsberg, tidigt 1900-tal
Final bid200 SEK
Est800 SEK
SPEGELBRICKOR, 2 st, 1800-/1900-tal
Final bid200 SEK
Est200 SEK
FIGURINER, 3 st, porslin, Tyskland, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est400 SEK
KANNA, porslin, Tyskland, 1900-talets mitt
Final bid200 SEK
Est300 SEK
TUBKIKARE, större modell, 1800-tal
Final bid1,000 SEK
Est1,500 SEK
ULRIK SAMUELSSON, 2 st, blyertsteckningar, signerade och daterade 58
Final bid200 SEK
Est300 SEK
FRANS AUGUST JOHANSSON, större samling oljemålningar, mestadels signerade Stolpe/Stolpen samt
Final bid3,200 SEK
Est2,000 SEK
FIGUR, keramik, 1900-talets första hälft
Final bid200 SEK
Est300 SEK
CLUBFÅTÖLJER, 1 par, 1900-talets mitt
Final bid2,400 SEK
Est4,000 SEK
KARAFF, glas, art nouveau, tidigt 1900-tal
Final bid200 SEK
Est200 SEK
LOUNGESTOLAR, 3 st, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est600 SEK
KUVERTTALLRIKAR, 7 st, mässing, 1900-tal
Final bid950 SEK
Est300 SEK
ETAGEFAT, 1 par, porslin, Frankrike, 1800-/1900-tal
Final bid650 SEK
Est400 SEK
PARAPLYSTÄLL, porslin, orientalisk stil, 1900-/2000-tal
Final bid350 SEK
Est400 SEK
SOFFBORD, "Circus", Formfjord, 2000-tal
Final bid1,300 SEK
Est400 SEK
STOLAR, 3 st, 1900-talets andra hälft
Final bid550 SEK
Est600 SEK
VITVINSREMMARE, 9 st, glas, 1900-talets andra hälft
Final bid250 SEK
Est300 SEK
FRANK HIDER, oljemålning, signerad
Final bid600 SEK
Est800 SEK
MATBORD, 2000-tal, total längd ca 320 cm
Final bid1,300 SEK
Est2,000 SEK
LJUSSTAKE, mässing, sengustaviansk, 1700-/1800-tal
Final bid400 SEK
Est800 SEK
SOFFA, Louis XVI-stil, 1900-tal, mindre modell
Final bid200 SEK
Est400 SEK
SJÖSKUMSPIPOR, 3 st, beslag av silver, Sverige, år 1838-1861
Final bid650 SEK
Est600 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, oljemålning, 1800-tal, otydligt signerad
Final bid450 SEK
Est1,200 SEK
FÅTÖLJ, Fogia, samtida
Final bid200 SEK
Est400 SEK
LEIJAUR, 1800-talets mitt
Final bid200 SEK
Est300 SEK
ORIENTMATTA, semiantik, ca 180 x 120 cm
Final bid400 SEK
Est500 SEK
VINGLAS, 8 st, glas, sannolikt 1900-talets första hälft
Final bid300 SEK
Est300 SEK
TAKLAMPA, 1950-/60-tal
Final bid300 SEK
Est300 SEK
VAS, porslin, "Musselmalet", Royal Copenhagen, 1/1016
Final bid400 SEK
Est300 SEK
FIGURINER, 5 st, porslin, Lladro, Dao, Nao, Spanien, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est400 SEK
LORNJETTER, 3 st, 1800-/1900-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
MOCKASKEDAR, 12 st, silver, Cohr, tot vikt 117 g
Final bid500 SEK
Est400 SEK
SABEL, stål, 1800-tal
Final bid500 SEK
Est800 SEK