BERTIL VALLIEN, vas, glas, Boda Åfors
Final bid200 SEK
Est200 SEK
BING & GRÖNDAHL, figurin, porslin, vinthund
Final bid200 SEK
Est800 SEK
SKÅLAR MED LOCK, 1 par, porslin, Kina, 1800-/1900-tal
Final bid400 SEK
Est300 SEK
ANITA NYLUND, 3 del, keramik, "Vår lilla stad", Jie Gantofta, 1900-talets andra hälft
Final bid600 SEK
Est800 SEK
SKÅP, 1950-/60-tal, fanerat med teak
Final bid1,200 SEK
Est1,000 SEK
GUNNAR MYRSTRAND, soffbord/brickbord, Källemo, 1950-/60-tal
Final bid600 SEK
Est1,500 SEK
Final bid550 SEK
Est500 SEK
HÄNGE MED KEDJA, 18k vitguld, briljantslipad diamant, tot vikt 3,5 g
Final bid1,200 SEK
Est1,500 SEK
SKRIVSKÅP, empire, 1800-talets första hälft
Final bid4,200 SEK
Est8,000 SEK
BORDSFOTOGENLAMPA, mässing, 1800-/1900-tal
Final bid550 SEK
Est700 SEK
SOFFBORD, "Tray Table", HAY, 2000-tal
Final bid750 SEK
Est1,000 SEK
Final bid850 SEK
Est1,000 SEK
GOLVUR, England, 1700-/1800-tal
Final bid1,100 SEK
Est1,500 SEK
NAKTERHUS, Nunotani Keiki Seisakusho Ltd, Amagasaki Japan, 1900-tal
Final bid3,800 SEK
Est6,000 SEK
PÄRLCOLLIER, 1900-talets andra hälft, silverlås
Final bid1,000 SEK
Est800 SEK
HEE WELLING, AAC53, "About a stool", HAY, 2000-tal
Final bid2,400 SEK
Est3,000 SEK
JACOB ÄNGMAN, 28 st bestick, "Rosenholm", GAB bla 1970, tot vikt ca 876 g exkl knivar
Final bid4,200 SEK
Est2,500 SEK
SIMON GATE, skål, kristall, Orrefors, signerad
Final bid200 SEK
Est300 SEK
POKAL MED LOCK, silver, art déco, GAB Stockholm 1935, vikt 412 g
Final bid1,600 SEK
Est2,000 SEK
BORDSLAMPA, brons, empirestil, 1800-/1900-tal
Final bid1,500 SEK
Est2,500 SEK
SKÄNK, 1800-tal, grönmålad
Final bid400 SEK
Est1,500 SEK
ROYAL COPENHAGEN, 1 par, ljusstakar, porslin
Final bid1,400 SEK
Est800 SEK
SKÅL PÅ FOT, silver, K Anderson, Stockholm 1917, vikt ca 460 g
Final bid1,600 SEK
Est1,500 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, gouache, otydligt signerad
Final bid950 SEK
Est400 SEK
MYNT OCH MINIATYRMYNT, 23 resp 18k guld, tot vikt 4,4 g
Final bid2,000 SEK
Est2,500 SEK
GOLVSPEGEL MED TRYMÅ, 1800-talets andra hälft, bronserad
Final bid3,200 SEK
Est5,000 SEK
RING, 18k vitguld, med solitär briljantslipad diamant 0,41 ct, kvalitet ca I/VS
Final bid3,200 SEK
Est2,500 SEK
POKALGLAS, turkostonat glas, 1900-talets mitt
Final bid250 SEK
Est400 SEK
Final bid5,000 SEK
Est2,000 SEK
SAM UHRDIN, olja på duk, signerad
Final bid1,600 SEK
Est2,500 SEK
BARATTIRALJ, dispenser, 1900-talets första hälft
Final bid4,000 SEK
Est3,000 SEK
PETER ÖLANDER, olja på duk, signerad och daterad -04
Final bid300 SEK
CARL FAGERLUND, vägglampa, Orrefors, 1960-tal
Final bid750 SEK
Est600 SEK
TAKLAMPA, 1900-talets andra hälft, möjligen Carl Fagerlund
Final bid500 SEK
Est400 SEK
RÄKNESNURRA, Odhner Arithmometer St. Petersburg
Final bid30,000 SEK
Est500 SEK
BORD, konstrotting, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est600 SEK
SITTPUFF, Götessons, 2000-tal, med förvaring
Final bid200 SEK
Est300 SEK
BARPALLAR, 4 st, samtida
Final bid200 SEK
Est500 SEK
ODO FIORAVANTI, 5 st stolar, Pedrali, 2000-tal
Final bid1,400 SEK
Est1,500 SEK
GOLVLAMPA, "Chorus 22", Blond Belysning
Final bid200 SEK
Est400 SEK
BESTICK, 10 del, silver, olika modeller, tot vikt ca 273 g
Final bid1,200 SEK
Est500 SEK
BROSCHER, 2 st, 14k guld, med diamanter, tot vikt 6,5 g
Final bid1,800 SEK
Est2,000 SEK
TAKAMPEL, Karl Johan-stil, 1900-talets första hälft
Final bid300 SEK
Est500 SEK
KIKARE, Kowa, 1900-tal
Final bid500 SEK
Est400 SEK
SAMEKNIV, 1900-tal, signerad SU
Final bid900 SEK
Est1,000 SEK
SOFFBORD, 2000-tal
Final bid700 SEK
Est800 SEK
ORIENTMATTA, ca 222 x 300 cm
Final bid800 SEK
Est1,500 SEK
BESTICK, silver, "Vasa", GAB bl a 1993, tot vikt ca 238 g
Final bid950 SEK
Est1,000 SEK