SAMLING SMYCKEN, silver
Final bid200 SEK
Est500 SEK
TAKLAMPA, 1900-talets mitt
Final bid250 SEK
Est300 SEK
LYKTA, grönmålat trä, allmoge, 1800-tal
Final bid400 SEK
Est600 SEK
VAS, silver, svenska importstämplar, vikt ca 115 g
Final bid450 SEK
Est400 SEK
BÄNK, allmoge, 1900-tal
Final bid400 SEK
Est500 SEK
GITARR, tolvsträngad, Firma Melodi, Stockholm, 1950-/60-tal
Final bid450 SEK
Est800 SEK
SOFFA, Offecct, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est600 SEK
COCKTAILSHAKER, sterlingsilver, vikt ca 334 g
Final bid1,600 SEK
Est1,800 SEK
TAG HEUER, Monaco, armbandsur, 2004
Final bid24,000 SEK
Est30,000 SEK
SALONGSBORD, 1900-talets mitt
Final bid200 SEK
Est400 SEK
GRAVYRER, 3 st, 1800-tal
Final bid250 SEK
Est500 SEK
ALFRED HEDLUND, oljemålning, signerad
Final bid850 SEK
Est500 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, mässing, barockstil, 1800-tal eller äldre
Final bid800 SEK
Est1,500 SEK
SIDOBORD, 1 par, 1900-talets mitt
Final bid200 SEK
Est400 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, mässing, 1800-/1900-tal
Final bid4,200 SEK
Est4,500 SEK
Final bid1,600 SEK
Est500 SEK
CARL-HARRY STÅLHANE, 1 par bordslampor, "Orient", stengods, Rörstrand, 1900-talets andra hälft
Final bid800 SEK
Est1,200 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, oljemålning, otydligt signerad
Final bid200 SEK
Est300 SEK
KARMSTOLAR, 4 st, "Wien", Gemla, 1900-talets andra hälft
Final bid950 SEK
Est1,200 SEK
KLÄDHÄNGARE, sekelskiftet 1900, oritentalisk stil
Final bid300 SEK
Est800 SEK
CHESTERFIELDSOFFA, 1900-tal
Final bid400 SEK
Est600 SEK
PALL, 2000-tal
Final bid500 SEK
Est500 SEK
BO SCULLMAN, kaffeservis, 10 delar, Visby, keramik
Final bid1,100 SEK
Est600 SEK
GLAS PÅ FOT, 6 st, handmålad dekor Tommy Persson Barva socken Sörmland
Final bid200 SEK
Est300 SEK
ARBETSSTOL, Kinnarps, 2000-tal
Final bid300 SEK
Est400 SEK
Final bid1,600 SEK
Est1,500 SEK
GRETHE MEYER, takpendlar, ett par, "GM 15", för Menu, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est600 SEK
ETAGEHYLLA, 1800-/1900-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
PIEDESTALER, 1 par, 1900-tal
Final bid600 SEK
Est1,000 SEK
BROBERG OCH RIDDARSTRÅLE, takpendlar, ett par, Zero
Final bid200 SEK
Est600 SEK
BARBIE, 1900-talets mitt
Final bid900 SEK
Est1,000 SEK
Final bid1,900 SEK
Est2,500 SEK
Final bid300 SEK
Est800 SEK
VERNER PANTON, 1 par taklampor, "Topan vp6", & Tradition, samtida
Final bid850 SEK
Est600 SEK
SOFFA, 1900-talets första hälft, förgylld och bronserad
Final bid2,400 SEK
Est3,000 SEK
TAKLAMPOR, 1 par, metall, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
BARGLOB, 1900-talets andra hälft
Final bid1,200 SEK
Est1,000 SEK
LUCIDI OCH PEVERE, taklampa, "Aplomb Large", Foscarini
Final bid500 SEK
Est800 SEK
GUNGHÄST, sannolikt 1900-talets första hälft
Final bid750 SEK
Est800 SEK
INGA SEMPÉ, taklampa, "W103" Rail Lamp, Wästberg, 2000-tal
Final bid350 SEK
Est800 SEK
STÄMPELKLOCKA, LM Ericsson, 1900-talets första hälft
Final bid250 SEK
Est800 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, barockstil, Torshammar nr 62
Final bid500 SEK
Est800 SEK
INGE PETTERSSON, oljemålning, signerad
Final bid200 SEK
Est400 SEK
HERRARMBANDSUR, 3 st, mestadels 1900-talets mitt
Final bid200 SEK
Est500 SEK
LUCEPLAN, taklampa "Honeycomb", design av Habits studio, Italien, samtida
Final bid500 SEK
Est1,000 SEK
BERTL LUNDBERG, miniatyrvas, stengods, Rörstrand, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est300 SEK
CHARLES OCH RAY EAMES, kontorsstol, "E-A 108", Vitra, formgiven 1958
Final bid3,400 SEK
Est4,500 SEK
BING OCH GRÖNDAHL, 6 del, porslin, "Måsen"
Final bid300 SEK
Est500 SEK