DOSA, silver, i form av curlingsten, vikt ca 237 g
Final bid1,200 SEK
Est300 SEK
ASKAR, 3 st, silver samt nysilver, 1900-talets mitt
Final bid300 SEK
Est300 SEK
SPEGEL, rokokostil, 1900-tal
Final bid350 SEK
Est800 SEK
SPEGEL, Gemla, 1900 talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est300 SEK
GOLVLAMPA, Anders Persson, Ateljé Lyktan, 1900-talets andra hälft
Final bid600 SEK
Est500 SEK
SIDOBORD, 1 par, gustaviansk stil, 1900-tal
Final bid350 SEK
Est400 SEK
Final bid450 SEK
Est400 SEK
Final bid250 SEK
Est300 SEK
LINDA NORDQVIST, sideboard, "Level 1702" Karl Andersson & Söner
Final bid3,800 SEK
Est6,000 SEK
SKÅLAR OCH BÄGARE, 7 st, silver, vikt 287 g
Final bid800 SEK
Est1,000 SEK
OMEGA, damarmbandsur, 18k vitguld, med diamanter
Final bid14,500 SEK
Est10,000 SEK
ARMBANDSUR, 18k guld, Certina automatic, 1900-talets andra hälft
Final bid3,600 SEK
Est4,000 SEK
RING, 18k vitguld, med rosa safir ca 1,94 ct och briljantslipade diamanter tot ca 0,42 ct
Final bid7,000 SEK
Est9,000 SEK
Final bid3,800 SEK
Est6,000 SEK
TAKLAMPOR, 1 par, "Elements", Note Design Studios, Zero
Final bid800 SEK
Est400 SEK
SUPKOPPAR, 14 st, silver, olika modeller, vikt ca 401 g
Final bid1,600 SEK
Est1,500 SEK
BERGÈRER. 1 par, Louis XIV-stil, 1900-talets andra hälft
Final bid750 SEK
Est1,500 SEK
SOFFA, Louis XIV-stil, 1900-talets andra hälft
Final bid400 SEK
Est800 SEK
SPEGEL, "Pond Mirror", Ferm Living, Danmark, 2000-tal
Final bid2,000 SEK
Est1,200 SEK
VAS, silver, GAB Stockholm 1947, vikt ca 200 g
Final bid700 SEK
Est1,000 SEK
ÖRHÄNGEN, 1 par, 18k vitguld, med briljantslipade diamanter tot 0,15 ct
Final bid3,500 SEK
Est4,500 SEK
GUNILLA ALLARD, fåtölj, "Cinema", för Lammhults
Final bid4,200 SEK
Est5,000 SEK
Final bid200 SEK
Est300 SEK
Final bid3,000 SEK
Est5,000 SEK
SKÅL PÅ FOT, silver, svenska stämplar 1918, vikt ca 404 g
Final bid1,600 SEK
Est2,000 SEK
SKÅLAR, 3 st, silver, tot vikt ca 340 g
Final bid900 SEK
Est1,200 SEK
RING, 18k guld, med rubiner, vikt ca 2 g
Final bid850 SEK
Est1,500 SEK
BÄGARE OCH VASER, 7 st, silver, tot vikt ca 410 g
Final bid1,500 SEK
Est1,800 SEK
VASER, 3 st, silver, tot vikt ca 273 g
Final bid1,100 SEK
Est1,000 SEK
FAT, sterlingsilver, CC Hermann Danmark, vikt ca 623 g
Final bid2,600 SEK
Est2,000 SEK
RING, 18k guld, K&EC 1963, vikt ca 3,3 g
Final bid1,000 SEK
Est1,500 SEK
RING, 18k guld, med fasettslipad sten, vikt ca 4 g
Final bid1,200 SEK
Est1,500 SEK
SPEGEL, 1900-talets första hälft, bronserad
Final bid200 SEK
Est300 SEK
BROSCH, 18k guld, Stockholm 1953, vikt ca 2,5 g
Final bid550 SEK
Est500 SEK
REINHOLD LJUNGGREN, 2 st, etsningar, signerade
Final bid200 SEK
Est300 SEK
Final bid200 SEK
Est500 SEK
LOUIS BASTIN, akvarell, signerad och daterad 1945
Final bid350 SEK
Est400 SEK
OKÄND KONSTNÄR, olja på pannå, 1800-tal
Final bid600 SEK
Est800 SEK
TAVLOR, 1 par, 1800-/1900-tal, bronserade
Final bid350 SEK
Est200 SEK
ARMBAND, 18k guld, vikt 21 g
Final bid7,500 SEK
Est9,000 SEK
TENNISARMBAND, 18k vitguld, 74 briljantslipade diamanter tot ca 2,98 ct
Final bid24,000 SEK
Est30,000 SEK
GÖSTA CHATHAM, olja på duk, signerad
Final bid2,600 SEK
Est300 SEK
Final bid200 SEK
Est300 SEK
SIDOBORD, "Mill", Roger Persson, Karl Andersson & Söner
Final bid600 SEK
Est400 SEK
Final bid1,600 SEK
Est1,200 SEK
PHILIPPE STARCK, "Emeco", barpall, borstad aluminium
Final bid1,000 SEK
Est2,000 SEK
SKÅL, silver, K Anderson, Stockholm 1923, vikt 239 g
Final bid950 SEK
Est700 SEK
ARVID KNÖPPEL, skulptur, gips, tjur, signerad
Final bid750 SEK
Est1,000 SEK