TAKLAMPOR, 1 par, "Elements", Note Design Studios, Zero
Final bid200 SEK
Est400 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, marmor, 1900-talets första hälft
Final bid250 SEK
Est300 SEK
RING, 18k vitguld, carmosémodell, med smaragd 8,78 ct och briljantslipade diamanter tot ca 0,68 ct
Final bid11,000 SEK
Est14,000 SEK
JAN NALIWAJKO, akvarell, signerad
Final bid1,600 SEK
Est1,200 SEK
SOFFA, Chesterfield, sannolikt England, 1900-talets andra hälft
Final bid300 SEK
Est2,000 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, mässing, 1800-/1900-tal
Final bid200 SEK
Est800 SEK
KARMSTOLAR, 1 par, gustaviansk stil, omkring år 1900
Final bid1,400 SEK
Est2,000 SEK
FÅTÖLJER, 1 par, Chesterfield, sannolikt England, 1900-talets andra hälft
Final bid300 SEK
Est3,000 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, brons, 1800-tal
Final bid500 SEK
Est600 SEK
HELALLIANSRING, 18k vitguld, med 27 briljantslipade diamanter tot ca 1,26 ct, kvalitet ca G-H/SI
Final bid7,000 SEK
Est9,000 SEK
KRUS, lergods, 1900-tal
Final bid250 SEK
Est200 SEK
MOCKASKEDAR, 12 st, silver, vikt ca 98 g
Final bid400 SEK
Est400 SEK
VAS, porslin, Japan, 1900-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
VÅG, Lindells, Jönköping, "typ 367", Kungliga mynt-och justeringsverket, 1900-talets första hälft
Final bid200 SEK
Est600 SEK
SOFFA, Ihreborn, 2000-tal
Final bid800 SEK
Est1,500 SEK
GOLVLAMPA, kromad metall, röd plast och opakglas, 2000-tal
Final bid450 SEK
Est800 SEK
PASTEJFORM, flintgods, 1800-talets första hälft
Final bid1,600 SEK
Est300 SEK
FAT OCH SKÅLAR, 4 del, porslin, 1700-/1800-tal
Final bid300 SEK
Est500 SEK
MARC SADLER, bordslampa, "Twiggy lettura", Foscarini
Final bid1,200 SEK
Est1,800 SEK
BORDSLAMPA, Ateljé Lyktan, Åhus, 1900-talets andra hälft
Final bid400 SEK
Est500 SEK
JASPER MORRISON, golvlampa, "Glo-ball", Flos, Italien
Final bid450 SEK
Est1,500 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, mässing, 1900-talets första hälft
Final bid700 SEK
Est300 SEK
TINE MOURITSEN, Le Klint, Danmark, 2000-tal
Final bid250 SEK
Est300 SEK
Final bid350 SEK
Est300 SEK
ISKOS-BERLIN, karmstol, Muuto, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est1,000 SEK
MATTI KLENELL, taklampa, "Bell", Örsjö Belysning
Final bid1,000 SEK
Est1,500 SEK
EVA SOLO, solcellslampa "SunLight"
Final bid350 SEK
Est300 SEK
TAKLYKTA, smide, 1800-/1900-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
LJUSLYKTA, "Hurricane Gold", Skogsberg & Smart
Final bid550 SEK
Est800 SEK
NORM ARCHITECTS, ett par, piedestaler, Menu, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
JORGE PENSI, 3 st karmstolar, "Ara", Pedrali, Italien, 2000-tal
Final bid250 SEK
Est800 SEK
ARBETSSTOL, Martela, 2000-tal
Final bid250 SEK
Est600 SEK
ALLIANSRING, 18k vitguld, med safirer, tot vikt ca 4,7 g
Final bid1,300 SEK
Est2,000 SEK
BORDSLAMPA, 1900-talets första hälft, sannolikt Asea 1251
Final bid800 SEK
Est400 SEK
GUNNAR NYLUND, vas, stengods, Rörstrand
Final bid600 SEK
Est1,000 SEK
ANKI GNEIB, soffbord, "Potomac", Horreds
Final bid400 SEK
Est800 SEK
JAMIE HAYÓN, 1 par, stolar "Piña", Magis, Italien
Final bid1,000 SEK
Est2,000 SEK
TAKKRONA, smide, 1900-talets mitt
Final bid250 SEK
Est300 SEK
RIPSMATTA, galleri, 1900-talets andra hälft, ca 51 x 650 cm
Final bid1,200 SEK
Est800 SEK
SOFFBORD, acaciaträ, samtida
Final bid1,000 SEK
Est2,000 SEK
NICLAS HOFLIN, "Nimbus", bordslampa, Ruben
Final bid200 SEK
Est500 SEK
NILS GAMMELGAARD, herrbetjänt, "Järpen", svartlackerad metall
Final bid250 SEK
Est300 SEK
ÖRHÄNGEN, 1 par, 18k guld, med rosenslipade diamanter och pärlor
Final bid950 SEK
Est800 SEK
FAT, 3 st, silver, tot vikt 516 g
Final bid2,200 SEK
Est2,000 SEK
JONAS WAGELL, bordslampa "JWDA", Menu
Final bid1,000 SEK
Est1,000 SEK
MEISSEN, kryddkar, porslin, 1900-tal
Final bid2,500 SEK
Est3,000 SEK
TVÄRFLÖJT, Martin Fréres, Paris, 1940
Final bid250 SEK
Est600 SEK
MATTA, Marocko, ca 230 x 176 cm
Final bid6,000 SEK
Est3,000 SEK