SYBORD, sannolikt 1900-talets första hälft
Final bid200 SEK
Est500 SEK
GOLVUR, 1800-tal, gråmålat, urtavlan märkt Per Ericson Mora
Final bid400 SEK
Est1,200 SEK
HANDBOJOR, järn, 1800-tal
HANDBOJOR, järn, 1800-tal
Final bid450 SEK
Est800 SEK
HÖRNSKÅP, engelsk stil, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est500 SEK
JULDEKORATIONER, 5 del, bl a keramik, Tyskland, 1900-talets andra hälft
Final bid650 SEK
Est600 SEK
KAFFESERVIS, 3 del, silver, Danmark, vikt ca 746 g
Final bid3,000 SEK
Est4,000 SEK
SAMLING 1800-/1900-TALS ACCESSOARER, kedja till glasögon med gulddetaljer, fickursnyckel silver, klockkedja förgyllt silver mm
Final bid200 SEK
Est400 SEK
BARSKÅP, 1900-talets mitt
BARSKÅP, 1900-talets mitt
Final bid1,100 SEK
Est2,000 SEK
STOLAR, 4 st, nyrokoko, 1800-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est500 SEK
BYRÅ, rokokostil, 1900-talets mitt
Final bid550 SEK
Est800 SEK
SKRIVBYRÅ, 1800-/1900-tal, fanerad med olika träslag
Final bid200 SEK
Est800 SEK
STOLAR, 1 par, 1900-tal
STOLAR, 1 par, 1900-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
JAMIE HAYON, taklampa "Formakami", JH 4, &Tradition
Final bid500 SEK
Est700 SEK
SIDOBORD, engelsk stil, 1900-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
COLLIER OCH ÖRHÄNGEN, 1 par, silver, art déco, 1930-tal
Final bid500 SEK
Est500 SEK
SOFFA, björk, tidigt 1900-tal
SOFFA, björk, tidigt 1900-tal
Final bid200 SEK
Est600 SEK
KARMSTOL, wienermodell, 1900-talets andra hälft
Final bid250 SEK
Est300 SEK
KAMIN / SPRITKÖK, gjutjärn, 1900-talets första hälft
Final bid250 SEK
Est400 SEK
CARL MALMSTEN, bänk, "Visingsö", Karl Andersson & Söner
Final bid1,900 SEK
Est2,000 SEK
ANDERS PEHRSON, "Knubbling", taklampa, Atelje Lyktan, Åhus, 1900-talets andra hälft
Final bid400 SEK
Est800 SEK
ARBETSSTOL, 2000-tal
ARBETSSTOL, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est600 SEK
KAFFESKEDAR, 14 st, silver, tot vikt ca
Final bid650 SEK
Est800 SEK
MOCKASKEDAR, 12 st, silver, MGAB, bla 1940, total vikt ca 110 g
Final bid500 SEK
Est400 SEK
ROTTINGMÖBEL, 3 del, 1900-talets andra hälft
Final bid250 SEK
Est500 SEK
KLOCKOR, 3 st, bla armbandsur Tissnis 1900-talets mitt
Final bid200 SEK
Est300 SEK
SKÅLFAT, keramik, Tilgmans, 1900-talets mitt
Final bid200 SEK
Est300 SEK
STÖRRE FIGUR, keramik, Stefan Lindahl, Disney Collection, Fyrklövern, 1900-talets andra hälft
Final bid4,000 SEK
Est2,000 SEK
FOHUNDAR, 2 st, porslin, Kina, sannolikt 1900-talets andra hälft
Final bid550 SEK
Est500 SEK
STEGE/HANDDUKSHÅLLARE, trä, allmogestil
Final bid250 SEK
Est300 SEK
BURKAR OCH SKEPPA, 20 del, keramik, Höganäs, 1900-talets mitt
Final bid300 SEK
Est300 SEK
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, silverlås, 1900-talets mitt
Final bid500 SEK
Est400 SEK
ÖRHÄNGEN, 1 par, 18k viguld, briljantslipade diamanter, tot vikt ca 2,6 g
Final bid1,200 SEK
Est1,500 SEK
VAS, glas, sannolikt Murano, 1900-talets mitt
Final bid250 SEK
Est400 SEK
SAMLING GRAFIK, bl a gouache Lars Norrman, julkort Calle Jonzon, litografier Ryno Friberg, Einar Palme, Einar Norelius, Nisse Zetterberg, E Nolde
Final bid450 SEK
Est800 SEK
ANDERS PEHRSON, "Knubbling", golvlampa, Ateljé Lyktan, Åhus, 1900-talets andra hälft
Final bid600 SEK
Est800 SEK
BIJOUTERIER, mestaldels 1900-talets mitt
Final bid600 SEK
Est300 SEK
RAGUSKED, silver, CW Troselius 1834, vikt ca 120 g
Final bid800 SEK
Est500 SEK
BROSCHER, ARMBAND OCH HÄNGE, silver, mestadels 1900-talets mitt
Final bid200 SEK
Est400 SEK
BYRÅ, ek, barockstil, 1900-talets andra hälft
Final bid250 SEK
Est400 SEK
CHARLES & RAY EAMES, kontorsstol, "E-A 108", Vitra, samtida
Final bid3,200 SEK
Est4,500 SEK
HÄNGE, sterlingsilver, Finland, möjligen Karl Laine
Final bid350 SEK
Est300 SEK
KANDELABRAR, 3 st, metall, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est500 SEK
LJUSSTAKAR, 2 par, malm och mässing, bl a Morells Gjuteri Mora
Final bid200 SEK
Est300 SEK
ALFRED HEDLUND, oljemålning, signerad och otydligt daterad
Final bid850 SEK
Est300 SEK
TAKLAMPA, "Ballroom Molecule", Rasmus Larsson, Design by us, formgiven 2017
Final bid5,600 SEK
Est7,000 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, sannolikt England 1800-/1900-tal
Final bid450 SEK
Est600 SEK
FIGURIN, porslin, Meissen, 1900-tal
Final bid500 SEK
Est300 SEK
RING, 18k guld, med 3 briljantslipade diamanter tot ca 0.40 ct, vikt ca 3,9 g
Final bid1,400 SEK
Est2,000 SEK