BORDSKANON, gjutjärn, Stafsjö Bruk
Final bid300 SEK
Est500 SEK
SIDOBORD, Tingströms Valdemarsvik, Bra Bohag, 1900-talets mitt
Final bid200 SEK
Est500 SEK
CAFÉSTOLAR, 11 st, 1900-talets mitt
Final bid300 SEK
Est300 SEK
KORTHÅLLARE, 1 par, porslin, "Musselmalet", nr 1/470, Royal Copenhagen
Final bid850 SEK
Est300 SEK
SKÅL, silver, 1907, vikt ca 240 g
Final bid1,000 SEK
Est800 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på duk, otydligt signerad
Final bid350 SEK
Est1,000 SEK
GOLVLAMPA, efter "Arco", sannolikt Italien 1970-/80-tal
Final bid3,800 SEK
Est4,000 SEK
SNAPSGLAS, 6 st, silver, MGAB, bla 1946, tot vikt ca 384 g
Final bid1,700 SEK
Est1,500 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, screentryck, otydligt signerad, daterad 2003
Final bid250 SEK
Est800 SEK
TRÄDGÅRDSURNOR, 1 par, gjutjärn, större modell
Final bid3,200 SEK
Est4,000 SEK
SOFFBORD, 4 del, sannolikt Italien, 1970-/80-tal
Final bid3,000 SEK
Est4,000 SEK
TERRIN MED LOCK, tenn, sannolikt 1800-tal eller äldre
Final bid300 SEK
Est500 SEK
ORIENTMATTA, Beluch, ca 292 x 197 cm
Final bid3,000 SEK
Est4,000 SEK
DAMSKRIVBORD, nyrokoko, 1800-talets andra hälft
Final bid1,900 SEK
Est1,000 SEK
SPEGELLAMPETTER, 1 par, barock, 1600-/1700-tal, sannolikt Sydeuropa
Final bid1,300 SEK
Est2,000 SEK
BOJAN, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795)
Final bid850 SEK
Est600 SEK
SOFFA, Karl Johan, björk, 1800-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est800 SEK
BRUNO MATHSSON, "Eva", karmstol, 1900-talets andra hälft
Final bid1,400 SEK
Est1,800 SEK
TAKLAMPOR, 1 par, 1900-talets första hälft
Final bid700 SEK
Est1,000 SEK
KURT NYSTRÖM, oljemålning, signerad
Final bid200 SEK
Est300 SEK
LJUSKRONA, gustaviansk stil, 1900-talets andra hälft
Final bid450 SEK
Est1,500 SEK
SOFFBORD, 1920-/30-tal
Final bid200 SEK
Est600 SEK
RING, 18k vitguld, med smaragder tot ca 0.22 ct och diamanter tot ca 0.40 ct
Final bid5,600 SEK
Est7,000 SEK
CEASAR STOFFI OCH FRITZ NAGEL, ljusstakar, 2 st, kromad metall, Tyskland, 1900-talets andra hälft
Final bid450 SEK
Est300 SEK
BORDSLAMPA, 1960-/70-tal
Final bid350 SEK
Est200 SEK
VÄGGLAMPOR, 1 par, 1950-/60-tal
Final bid250 SEK
Est200 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, mässing, Metallslöjden Gusum, 1900-talets andra hälft
Final bid350 SEK
Est200 SEK
BORDSLAMPA, 1930-/40-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
GUSTAF ELGENSTIERNA, 9 vol, "Den introducerade svenska adelns ättartavlor"
Final bid1,700 SEK
Est2,000 SEK
BORDSLAMPOR, 1 par, sk Strindbergslampor, 2000-tal
Final bid300 SEK
Est500 SEK
KARMSTOL, 1940-tal, bok
Final bid600 SEK
Est800 SEK
RING, 18k guld, tot vikt ca 4,5 g
Final bid1,400 SEK
Est1,800 SEK
BÖRGE LINDAU OCH BO LINDECRANTZ, golvlampa, "Zero", 1980-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
HARRY ALLEN, väggkrok/hylla, "Areaware Offer Hand Hook", formgiven 2004
Final bid350 SEK
Est300 SEK
MARCANTONIO RAIMONDI MALERBA, bordslampa, Saletti
Final bid450 SEK
Est300 SEK
HARRY ALLEN, väggkrok/hylla, "Areaware C'mere Hand Hook", formgiven 2004
Final bid400 SEK
Est300 SEK
SKÅL OCH TALLRIKAR, 3 del, porslin, Kina, Kanton, 1800-tal
Final bid900 SEK
Est1,000 SEK
BÖCKER, 8 st, bla Svenska trähus, Jean Eric Rehn, Svenska Slott och Herrgårdar
Final bid450 SEK
Est500 SEK
SAMLING BESLAG, mestadels mässing, bla 1800-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
RÖRSTRAND, teservis, 3 delar, 1960-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
Final bid200 SEK
Est500 SEK
LJUSLYKTOR, 1 par, Alvar Aalto collection, Iittala, glas, samtida
Final bid200 SEK
Est200 SEK
SKRIVBORDSLAMPOR, 6 st, 1900-/2000-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
BÄNK, allmoge, 1900-tal
Final bid450 SEK
Est500 SEK
FIGURER, 5 st, trä, 1900-/2000-tal
Final bid300 SEK
Est200 SEK
BORDSLAMPA, porslin, Kina, Kanton, 1800-tal
Final bid600 SEK
Est800 SEK
FÄLLSTOLAR, 1 par, safarimodell, 1900-talets andra hälft
Final bid300 SEK
Est300 SEK
KAFFESKEDAR, 12 st, silver, tot vikt ca 114 g
Final bid500 SEK
Est500 SEK