ULRIKA HYDMAN-VALLIEN, skål, "Caramba", Kosta-Boda
Final bid600 SEK
Est400 SEK
FÅRSKINN, brungrått, ca 100 x 73 cm
Final bid550 SEK
Est300 SEK
INGRID ATTERBERG, vas, keramik, "Spiral", Uppsala Ekeby
Final bid450 SEK
Est400 SEK
TAKLAMPA, 1900-tal
Final bid250 SEK
Est300 SEK
FÅRSKINN, gotlandsfår, ca 100 x 75 cm
Final bid900 SEK
Est400 SEK
CARL MALMSTEN, sängbord, Bodafors, 1900-talets andra hälft
Final bid250 SEK
Est300 SEK
BORDSLAMPOR, 3 st glas, 1900-/2000-tal
Final bid600 SEK
Est300 SEK
SKÅL, majolika, Rörstrand, tidigt 1900-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
KLÄDSKÅP, jugend, mörkbetsad ek
Final bid200 SEK
Est1,000 SEK
SKRIVBORD, gustaviansk stil, 2000-tal
Final bid400 SEK
Est800 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, mässing, Ystad Metall, 1900-talets andra hälft
Final bid300 SEK
Est200 SEK
BOKHYLLA,1920-/30-tal, björk
Final bid500 SEK
Est800 SEK
CARMOSÉRING, 18k vitguld, smaragd och briljantslipade diamanter, tot vikt ca 3,5 g
Final bid2,600 SEK
Est4,000 SEK
BORDSLAMPOR, ett par, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est300 SEK
TOM KRESTESEN, olja på duk, signerad och daterad 60
Final bid600 SEK
Est400 SEK
ASKFAT, tenn, Firma Svenskt Tenn, 1928
Final bid400 SEK
Est300 SEK
SPEGEL MED KONSOLBORD, nyrokoko, 1800-/1900-tal
Final bid2,200 SEK
Est2,000 SEK
EINAR JOLIN, färglitografi, signerad och numrerad 25/360
Final bid200 SEK
Est1,500 SEK
LEKSAK, bil "Ford Woody", Signature Series
Final bid350 SEK
Est300 SEK
ERNST LINDGREN, olja på pannå, signerad och daterad -43
Final bid450 SEK
Est800 SEK
Final bid350 SEK
Est400 SEK
SOFFA, Jio Möbler, fyrsits, Howardmodell, 2000-tal
Final bid5,800 SEK
Est8,000 SEK
FÅTÖLJ, barockstil, omkring år 1900
Final bid200 SEK
Est600 SEK
ALFRED HEDLUND, oljemålning, signerad och daterad 1918
Final bid1,600 SEK
Est800 SEK
RING, 18k vitguld, solitär briljantslipad diamant ca 0,36 ct
Final bid1,200 SEK
Est1,500 SEK
RING, 18k vitguld, med briljantslipade diamanter, tot vikt ca 7,7 g
Final bid3,000 SEK
Est4,000 SEK
YTTERFODER, 4 st, porslin, "Waldemarsudde", Gustavsberg
Final bid200 SEK
Est300 SEK
SERVIETTER, 12 st, linnedamast, 1900-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
GOLVLAMPOR, 1 par, Ateljé Lyktan, sannolikt 2000-tal
Final bid550 SEK
Est1,000 SEK
SKÅP, 1800-tal, björk, tvådelat
Final bid800 SEK
Est2,000 SEK
Final bid1,100 SEK
Est2,000 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på duk, signerad Josè Sarato
Final bid750 SEK
Est1,800 SEK
Final bid450 SEK
Est400 SEK
VÄGGLAMPETTER, 1 par, brons, Louis XIV-stil, 1800-/1900-tal
Final bid700 SEK
Est1,000 SEK
HERRARMBANDSUR, Mulco, stål, 1950-/60-tal
Final bid29,000 SEK
Est1,500 SEK
MÄRTA FRIMAN, soffbord "Bond", Gärsnäs
Final bid350 SEK
Est500 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, Kolmårdsmarmor, 1900-tal
Final bid500 SEK
Est200 SEK
TIDNINGSHYLLA, 1900-talets första hälft, trä och mässing
Final bid200 SEK
Est400 SEK
SPELBORD, nyrokoko, 1800-talets andra hälft, mahogny
Final bid200 SEK
Est500 SEK
SKÅLFAT, porslin, Kina, 1800-tal eller äldre
Final bid500 SEK
Est300 SEK
ROYAL COPENHAGEN, 38 del, "Musselmalet", servisporslin, bla helblond
Final bid10,000 SEK
Est12,000 SEK
TRÄDGÅRDSSTOLAR, 4 st, Grythyttan, omkring 1900-talets mitt
Final bid750 SEK
Est1,000 SEK
MATBORD, senempire, 1800-talets mitt
Final bid1,000 SEK
Est2,000 SEK
MATSALSMÖBEL, 7 del, gustaviansk stil
Final bid600 SEK
Est2,000 SEK
Final bid600 SEK
Est500 SEK
SITTPUFF, England, 1900-talets slut
Final bid450 SEK
Est500 SEK
BORDSLAMPA, "Elidus 7250", 1960-/70-tal
Final bid200 SEK
Est600 SEK
ROYAL COPENHAGEN, 2 del, porslin, vas och urna
Final bid200 SEK
Est300 SEK