BOCKBORD, allmoge, 1700-/1800-tal
Final bid8,000 SEK
Est6,500 SEK
KONTORSSTOL, Bombastik, 2016
KONTORSSTOL, Bombastik, 2016
Final bid300 SEK
Est400 SEK
ERIK WÖRTZ, bänk "Novett", Ikea, 1960-tal
Final bid800 SEK
Est800 SEK
STOLAR, 6 st, Skandiform, 2000-tal
Final bid1,100 SEK
Est1,000 SEK
BORDSUR, 1900-tal, gustaviansk stil
Final bid400 SEK
Est500 SEK
BECK OCH JUNG (HOLGER BÄCKSTRÖM OCH BO LJUNGBERG), multipel, plexiglas, signerad, numrerad 44/50 och daterad 1974
Final bid1,600 SEK
Est1,500 SEK
ROYAL COPENHAGEN, 10 kaffekoppar med fat, "Musselmalet", nr 1/719
Final bid1,200 SEK
Est2,000 SEK
KERSTIN LUNDBERG-STENMAN, olja på duk, signerad och daterad 1959
Final bid300 SEK
Est800 SEK
VÄVNAD, sk vävd tapet, "Le Pressage", Frankrike, 1900-talets andra hälft
Final bid650 SEK
Est500 SEK
TAKLAMPA, 1900-talets första hälft
Final bid250 SEK
Est500 SEK
ULRICA HYDMAN-VALLIEN, pokalglas, Kosta Boda
Final bid200 SEK
Est300 SEK
KARIN BERNHOLM, matta, ull, Axeco, 205x282 cm
Final bid350 SEK
Est800 SEK
CARSTEN JÖRGENSEN, tekanna, "Nakao", Bodum
Final bid250 SEK
Est500 SEK
GUNILLA LAGERHEM ULLBERG, matta, "Moss nr 2", Kasthall, ull, 300x420 cm
Final bid5,200 SEK
Est6,000 SEK
STIG LINDBERG, vas, fajans, "Karneval", Gustavsberg
Final bid1,200 SEK
Est1,000 SEK
HÖRNSKÅP, 1900-talets första hälft
Final bid200 SEK
Est300 SEK
STOLAR, 3 st, 2000-tal
STOLAR, 3 st, 2000-tal
Final bid250 SEK
Est800 SEK
TAKLAMPOR, 1 par, Metalarte, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est600 SEK
TIM RUNDLE, taklampa, "TR Bulb", Menu, Danmark, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
ÖRHÄNGEN, 4 par, bla sterlingsilver med halvädelstenar
Final bid250 SEK
Est300 SEK
BORDSLAMPA, porslin, Frankrike, sannolikt 1900-talets första hälft
Final bid500 SEK
Est800 SEK
BOKHYLLA, 1940-tal, fanerad med mahogny
Final bid550 SEK
Est400 SEK
GLÖGGSERVIS, glas, tidigt 1900-tal
Final bid300 SEK
Est500 SEK
FIGURINER, 4 st, porslin, bla Dao, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est400 SEK
SKRIVBORD, jugend, 1900-talets första hälft
Final bid350 SEK
Est600 SEK
LOUISE HEDERSTRÖM, "Now", Maze, samtida
Final bid400 SEK
Est500 SEK
STOLAR, 4 st, "Öglan", Ikea, 1900-/2000-tal
Final bid300 SEK
Est300 SEK
ÅKGRÄSKLIPPARE, Husqvarna R115C
Final bid14,000 SEK
Est10,000 SEK
JEAN-MARIE MASSAUD, stol, "Flow Chair", Italien, samtida
Final bid500 SEK
Est800 SEK
MULBERRY, "Roxanne", axelremsväska, svart skinn
Final bid1,200 SEK
Est2,000 SEK
TRÄDGÅRDSMÖBEL, 3 del, vitmålad aluminium, 1900-/2000-tal
Final bid950 SEK
Est500 SEK
SPELBORD, 1800-/1900-tal
SPELBORD, 1800-/1900-tal
Final bid350 SEK
Est400 SEK
RING, silver, med fasettslipade ametister, 1900-/2000-tal
Final bid250 SEK
Est300 SEK
ALVAR AALTO, "Pall 60", Artek, tillverkningsår 2007
Final bid750 SEK
Est1,000 SEK
COLLIER, 2 st, brons, Kalevala Finland
Final bid200 SEK
Est300 SEK
GUCCI, slips, silke
GUCCI, slips, silke
Final bid350 SEK
Est400 SEK
ALFRED HEDLUND, olja på duk, signerad och daterad 1919
Final bid550 SEK
Est800 SEK
VERNER PANTON, 1 par taklampor, "Topan vp6", & Tradition, samtida
Final bid550 SEK
Est600 SEK
SAMLING RAMAR, 15 st, 1900-/2000-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
MATS BROBERG & JOHAN RIDDERSTRÅLE, "PAR" Zero, 1 par pendellampor
Final bid250 SEK
Est1,000 SEK
TAKLAMPA, art déco, 1920-/30-tal
Final bid1,800 SEK
Est2,000 SEK
DEKORATIONSELEMENT, man med cykel, 1900-/2000-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
Final bid400 SEK
Est1,000 SEK
SKÄNK, ek, 1800-talets andra hälft
Final bid700 SEK
Est1,200 SEK
DEKORATIONSELEMENT, flygplan, målat trä och metall, 1900-/2000-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
KERSTI SANDIN & LARS BÜLOW, "Vågspel", papperskorg
Final bid250 SEK
Est400 SEK
FIGURINER, 3 st, Tengra, Lladro, GDR, 1900-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
KARMSTOLAR, 4 st, 2000-tal
KARMSTOLAR, 4 st, 2000-tal
Final bid600 SEK
Est600 SEK