SKÅL PÅ FOT, porslin, Tyskland, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est400 SEK
ULRICA HYDMAN-VALLIEN, skål på fot, glas, Kosta Boda
Final bid400 SEK
Est400 SEK
FLYGPLAN, plåt, 1900-talets första hälft, "T-CNEO"
Final bid450 SEK
Est600 SEK
SVEN-OLOF EHRÉN, färglitografi, signerad och daterad 76, numrerad 15/995
Final bid1,100 SEK
Est800 SEK
BØRGE MOGENSEN, sideboard, Öresund, Karl Andersson & Söner
Final bid4,000 SEK
Est6,000 SEK
RING, 23 k guld, vikt ca 4,2 g
Final bid1,900 SEK
Est2,500 SEK
CHARLES & RAY EAMES, kontorsstol / fåtölj, Aluminium Group "EA116", Herman Miller, Vitra
Final bid3,200 SEK
Est5,000 SEK
MARIVI CALVO, taklampor, 1 par, LZF
Final bid450 SEK
Est800 SEK
NANNA DITZEL, stol, "Trinidad", Fredericia Furniture, år 2015
Final bid1,000 SEK
Est1,800 SEK
HERTHA BENGTSSON, "Blå Eld", tekanna, Rörstrand
Final bid650 SEK
Est400 SEK
STOLAR, 6 st, gustaviansk stil, 1900-talets andra hälft
Final bid500 SEK
Est1,200 SEK
TIDSKRIFTSHYLLOR, 1 par, "Vågspel", Materia
Final bid200 SEK
Est800 SEK
JERRY ROUPE, färglitografi, signerad, numrerad 180/240
Final bid200 SEK
Est300 SEK
ELSA STACKELBERG, 1 par trädgårdsstolar, Fri Form, 1900-talets andra hälft
Final bid750 SEK
Est1,000 SEK
MORTEL MED STÖT, stengods, 1900-talets första hälft
Final bid350 SEK
Est200 SEK
MATBORD, 1900-talets andra hälft
Final bid800 SEK
Est1,200 SEK
BRASSKÄRM, bemålad plåt, 1800-/1900-tal
Final bid200 SEK
Est600 SEK
TRÄDGÅRDSURNOR, 1 par, patinerat gjutjärn
Final bid2,000 SEK
Est2,500 SEK
SVEN OLSSON, 2 st, skulpturer, trä, signerade
Final bid300 SEK
Est1,000 SEK
LOUISE HEDERSTRÖM, "Minnie May Wood", Maze, samtida
Final bid650 SEK
Est800 SEK
KARMSTOLAR, 1 par, "Vik", Miljöexpo, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
ELDSKÄRM, 1800-talets andra hälft, skuret och svärtat trä
Final bid400 SEK
Est1,000 SEK
NICLAS HOFLIN, "Arkipelag", golvlampa, för Ruben
Final bid1,200 SEK
Est2,000 SEK
FÅTÖLJ, Hay, 2000-tal
FÅTÖLJ, Hay, 2000-tal
Final bid500 SEK
Est1,500 SEK
SIDOBORD, samtida
SIDOBORD, samtida
Final bid300 SEK
Est300 SEK
DAMEJEANNE, glas, sannolikt 1900-talets första hälft
Final bid250 SEK
Est300 SEK
BORDSFOTOGENLAMPA, koppar, 1900-talets andra hälft
Final bid350 SEK
Est200 SEK
STOLAR, 4 st, AB Svenska Möbelfabrikerna Bodafors, 1930-/40-tal
Final bid200 SEK
Est600 SEK
KELIM, matta, ca 294 x 199 cm
KELIM, matta, ca 294 x 199 cm
Final bid4,800 SEK
Est6,000 SEK
BY LASSEN, golvhylla, samtida
BY LASSEN, golvhylla, samtida
Final bid750 SEK
Est1,200 SEK
GRUVLYKTA, mässing, British Coal Mining Company Wales U.K
Final bid900 SEK
Est300 SEK
SPEGEL, renässansstil, 1900-talets första hälft
Final bid2,000 SEK
Est2,500 SEK
BLÅ STATION, barpallar, 1 par, 2000-tal
Final bid400 SEK
Est400 SEK
SVEN PALMQVIST, vas, kristall, Orrefors, signerad
Final bid200 SEK
Est300 SEK
TAKLAMPA, mässing, 1900-talets mitt
Final bid550 SEK
Est800 SEK
GUNNAR DANIELSSON, olja på duk, signerad
Final bid200 SEK
Est800 SEK
NICLAS HOFLIN, "Arkipelag Twin", golvlampa, för Rubn
Final bid600 SEK
Est1,000 SEK
SVEN JONSON, färglitografi, signerad och numrerad 125/390
Final bid200 SEK
Est500 SEK
GOLVLAMPA, Form Us With Love, "Cord Lamp"
Final bid450 SEK
Est600 SEK
KLÄDKROK, mässing, 1800-/1900-tal, sk studenthängare
Final bid400 SEK
Est400 SEK
ALFRED HEDLUND, olja på duk, signerad och otydligt daterad
Final bid1,600 SEK
Est800 SEK
MATTEO UGOLINI, taklampa, Karman, Italien, samtida
Final bid200 SEK
Est300 SEK
GUSUM, ljusstakar, ett par, no 22, omkring år 1900
Final bid800 SEK
Est800 SEK
SAMEKNIV, renhorn, Marianne Jonsson, signerad MJ
Final bid700 SEK
Est1,200 SEK
UNO WESTERBERG, vas, glas, Pukeberg, signerad och daterad 1975
Final bid200 SEK
Est300 SEK
ALFRED HEDLUND, olja på pannå, signerad och daterad 1912
Final bid2,400 SEK
Est500 SEK
LISA LARSON, adventsljusstake, stengods, Gustavsberg
Final bid1,300 SEK
Est1,200 SEK
GUNILLA LAGERHEM-ULLBERG, matta "Fasett", Kasthall, 1900-talets andra hälft
Final bid3,000 SEK
Est4,000 SEK