VICO MAGISTRETTI, stolar, 6 st, "Maui", Kartell, Italien
Final bid1,000 SEK
Est2,000 SEK
ÖRHÄNGEN, 1 par, 18k vitguld, smaragder och briljantslipade diamanter, tot vikt 3 g
Final bid2,000 SEK
Est3,000 SEK
KLÄDSKÅP, jugend, ek, fasettslipat spegelglas
Final bid1,200 SEK
Est2,000 SEK
BOKHYLLA, jugend, fanerad med mahogny
Final bid200 SEK
Est600 SEK
ERIK CHAMBERT, soffa, Chamberts Möbelfabrik, 1940-tal
Final bid700 SEK
Est2,000 SEK
ULRICA HYDMAN-VALLIEN, skål och fat, glas, Kosta Boda
Final bid200 SEK
Est300 SEK
BROSCH, 18k guld, vikt  ca 7,3 g
Final bid2,600 SEK
Est3,000 SEK
EGON EIERMANN, 1 par stolar, ”SE 68” för Wilde & Spieth
Final bid1,200 SEK
Est2,000 SEK
OKÄND KONSTNÄR, 1800-tal, olja på kopparplåt
Final bid1,500 SEK
Est2,000 SEK
JONAS WAGELL, bordslampa "JWDA", Menu
Final bid350 SEK
Est600 SEK
STAFFAN ULLSTRÖM, färglitografi, signerad och numrerad 8/350
Final bid200 SEK
Est300 SEK
YNGVE EKSTRÖM, 1 par, "Pinnockio", Stolab, samtida
Final bid1,800 SEK
Est2,500 SEK
HERTHA BENGTSSON, 3 del, "Blå Eld", servisdelar, Rörstrand
Final bid300 SEK
Est400 SEK
KOPPARHINK, 1800-tal
KOPPARHINK, 1800-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
PRYDNADSKANON, mässing, 1900-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
FAT, 2 st, porslin, Doulton Burslem, England
Final bid200 SEK
Est200 SEK
ÖRHÄNGEN, 1 par, 9 k guld, Italien, tot vikt ca 1,6 g
Final bid300 SEK
Est400 SEK
SIDOBORD, 1900-/2000-tal
SIDOBORD, 1900-/2000-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
RING, 18k guld, med orientpärlor, tot vikt ca 3,5 g
Final bid1,000 SEK
Est1,000 SEK
RING, 18k vitguld, med navettslipad peridot och åtta diamanter, tot vikt ca 6,2 g
Final bid2,000 SEK
Est2,500 SEK
YNGVE EKSTRÖM, fåtölj, "Kurva", Swedese, 1950-tal
Final bid1,600 SEK
Est2,000 SEK
ARNE JACOBSEN, skrivbordsstol "Oxford", Fritz Hansen
Final bid1,500 SEK
Est2,500 SEK
TRÄDGÅRDSURNOR, 1 par, svartlackerat gjutjärn
Final bid1,600 SEK
Est2,000 SEK
BOKBAND, 4 vol, Åke Ohlmarks, "Sveogöternas rike", Det kulturhistoriska Sverige i bygd för bygd
Final bid200 SEK
Est400 SEK
SEGELBÅT, fjärrstyrd, större modell
Final bid1,200 SEK
Est2,000 SEK
PALLAR, 1 par, 1900-talets första hälft
Final bid300 SEK
Est400 SEK
KULRAM, större modell, 1900-taletsa första hälft
Final bid250 SEK
Est500 SEK
BOKHYLLA, 1920-/30-tal
BOKHYLLA, 1920-/30-tal
Final bid350 SEK
Est500 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, färglitografi, provtryck
Final bid200 SEK
Est300 SEK
ROYAL COPENHAGEN, 27 del, servisporslin, "Blå Blomst"
Final bid850 SEK
Est800 SEK
COLLIER, 18k guld, vikt ca 6 g
Final bid2,000 SEK
Est2,500 SEK
VICKE LINDSTRAND, karaff, glas, signerad
Final bid250 SEK
Est300 SEK
GJUTJÄRNSURNOR, 1 par, på socklar
Final bid3,200 SEK
Est4,000 SEK
VÄVNAD, sk vävd tapet, "La Tueillette", Frankrike, 1900-talets andra hälft
Final bid850 SEK
Est500 SEK
TRÄDGÅRDSMÖBEL, 6 del, rotting, 1900-talets andra hälft
Final bid1,500 SEK
Est2,000 SEK
YTTERFODER, porslin, "Waldemarsudde", Prins Eugen, Rörstrand
Final bid600 SEK
Est500 SEK
MATTEO UGOLINI, taklampa, Karman, Italien, samtida
Final bid200 SEK
Est300 SEK
SOPPSLEV, silver, Finland, vikt ca 227 g
Final bid550 SEK
Est700 SEK
JOEL KARLSSON, bord, "Buff", Karl Andersson & Söner
Final bid200 SEK
Est1,500 SEK
VITVINSREMMARE, 10 st, grönt glas, 1900-talets första hälft
Final bid400 SEK
Est800 SEK
INGEGERD RÅMAN, 2 st, vas och skål, "Zvizz", Orrefors
Final bid400 SEK
Est800 SEK
ROYAL COPENHAGEN, fat, "Blå Blomst", nr 10/1636
Final bid200 SEK
Est500 SEK
JENS FAGER, 1 par, taklampor, "White", Zero, formgiven 2016
Final bid700 SEK
Est1,500 SEK
ERIK CHAMBERT, fåtölj, Chamberts Möbelfabrik, 1940-tal
Final bid650 SEK
Est800 SEK
YTTERFODER MED PIEDESTAL, porslin, förgylld och handmålad dekor
Final bid3,800 SEK
Est4,500 SEK
MORTEL, kolmårdsmarmor, 1900-talets första hälft
Final bid400 SEK
Est600 SEK
Final bid200 SEK
Est1,500 SEK
RING, 18k guld, sannolikt 1970-tal, med markasiter och turkoser, tot vikt ca 9,3 g
Final bid2,800 SEK
Est3,000 SEK