STÅBORD, ek, 2000-tal
STÅBORD, ek, 2000-tal
Final bid450 SEK
Est500 SEK
SKRIVSET, mässing, Gusums Bruk, 1900-talets första hälft
Final bid1,700 SEK
Est1,000 SEK
BOKHYLLOR, 1 par, teak, 1900-talets mitt
Final bid1,700 SEK
Est1,500 SEK
PINNSTOLAR, 5 st, 1900-talets första hälft,
Final bid300 SEK
Est500 SEK
BESTICKSCHATULL, rokokostil, 1900-talets mitt
Final bid300 SEK
Est300 SEK
TIDNINGSKORG, 1900-talets mitt
Final bid200 SEK
Est300 SEK
BOKHYLLA, 1940-tal
BOKHYLLA, 1940-tal
Final bid350 SEK
Est800 SEK
BORDSLAMPA, 1930-tal, funkis
BORDSLAMPA, 1930-tal, funkis
Final bid300 SEK
Est600 SEK
SIDEBOARD, 1900-talets mitt
SIDEBOARD, 1900-talets mitt
Final bid600 SEK
Est500 SEK
BORDSTABLETTER OCH COASTERS, 5+4 st, mönster efter Josef Frank
Final bid500 SEK
Est500 SEK
JENS ELTORP, skål, glas, Heta Låga
Final bid200 SEK
Est500 SEK
SYTRÅDSMONTER, Mölnlycke Sytråd, 1900-talets första hälft
Final bid400 SEK
Est300 SEK
GARDINLÄNGDER, 3 st, 1900-/2000-tal
Final bid450 SEK
Est300 SEK
KAFFEKOPPAR MED FAT, 8 st, porslin, Rörstrand, 1800-/1900-tal
Final bid300 SEK
Est200 SEK
GUSTAF ADOLF FAHLE (1906–1989), olja på pannå, signerad och daterad 36
Final bid1,200 SEK
Est600 SEK
Final bid400 SEK
Est700 SEK
PUNCHMUGGAR, 12 st, silver, CH Hallberg Stockholm, tot vikt ca 415 g
Final bid1,900 SEK
Est1,800 SEK
LIKÖRSERVIS, "Strikt", Bengt Orup, Johansfors, 1900-talets mitt
Final bid2,600 SEK
Est2,000 SEK
SPEGEL, senbarockstil, 1800-tal
Final bid1,000 SEK
Est1,500 SEK
HAY, soffbord/sidobord, "Bella"
Final bid400 SEK
Est600 SEK
TIMO SARPANEVA, ljusstakar, 2 st, glas, "Festivo", Iittala
Final bid300 SEK
Est200 SEK
ALBERT SJÖSTRÖM (1883-1963), olja på duk, signerad och daterad 1947
Final bid200 SEK
Est300 SEK
SIDEBOARD, 1930-/40-tal
SIDEBOARD, 1930-/40-tal
Final bid1,900 SEK
Est2,500 SEK
PALL, "AWAB", 1900-tal
PALL, "AWAB", 1900-tal
Final bid300 SEK
Est300 SEK
VERNER PANTON, taklampa, "Topan vp6",  & Tradition, samtida
Final bid200 SEK
Est400 SEK
STEKFAT, 2 st, porslin, "Old willow", 1800-/1900-tal
Final bid500 SEK
Est200 SEK
HEE WELLING, barstol, "About a stool", HAY, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
SERVISPORSLIN, 7 del, Meissen, 1900-tal
Final bid900 SEK
Est1,200 SEK
BRASREDSKAP, smide, 1800-tal
BRASREDSKAP, smide, 1800-tal
Final bid300 SEK
Est800 SEK
RESERVOARPENNOR, 8 st, bla med stift 14k guld, Reform, Parker mfl
Final bid850 SEK
Est500 SEK
KARMSTOL, 1800-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est400 SEK
SÄNGBORD, 1 par, 1940-tal
SÄNGBORD, 1 par, 1940-tal
Final bid550 SEK
Est800 SEK
SIDOBORD, 1800-talets slut
SIDOBORD, 1800-talets slut
Final bid200 SEK
Est300 SEK
BARBIEDOCKOR, 3 st, 1960-tal
BARBIEDOCKOR, 3 st, 1960-tal
Final bid350 SEK
Est1,000 SEK
LEIF JØRGENSEN, 1 par benbockar, Hay, Danmark
Final bid200 SEK
Est400 SEK
THOMAS BENTZEN, 2 st, sidobord, "DLM", design Thomas Bentzen, HAY
Final bid950 SEK
Est1,800 SEK
SOFFBORD, 1950/60-tal, teak
SOFFBORD, 1950/60-tal, teak
Final bid1,100 SEK
Est400 SEK
RESEUR, mässing, 1800-/1900-tal
Final bid1,200 SEK
Est600 SEK
BÄNK, allmoge, 1800-tal, sannolikt Dalarna
Final bid1,100 SEK
Est800 SEK
SØREN ROSE STUDIO, taklampa "Franklin Chandelier", för Menu
Final bid1,100 SEK
Est2,000 SEK
JEAN PROUVÉ, "EM Table", matbord, Vitra, samtida
Final bid14,500 SEK
Est15,000 SEK
SIDOBORD, "Belgravia", Eichholtz, samtida
Final bid3,900 SEK
Est4,500 SEK
CARL JOHJANSSON (1883-1944), olja på duk, signerad och daterad 1913
Final bid1,200 SEK
Est700 SEK
BERTIL VALLIEN, flaska, glas, Kosta Boda, signerad
Final bid600 SEK
Est800 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, mässing, sannolikt 1800-talets andra hälft
Final bid350 SEK
Est200 SEK
KANDELABER OCH LJUSSTAKAR, 7 st, mässing och malm, 1800-/1900-tal
Final bid200 SEK
Est200 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, sengustaviansk stil, 1900-talets början
Final bid600 SEK
Est800 SEK
ERIK TRYGGELIN (1878-1962), olja på pannå, signerad och otydligt daterad 10/1 1907
Final bid2,600 SEK
Est2,500 SEK