PARAPLYSTÄLL, gjutjärn, sannolikt sent 1800-tal
Final bid600 SEK
Est800 SEK
FOTPALL, engelsk stil, 1900-talets andra hälft
Final bid600 SEK
Est600 SEK
RING, 18k vitguld, vikt ca 3,7 g
Final bid1,300 SEK
Est1,600 SEK
ARNE JACOBSEN, skrivbordsstol "Oxford", Fritz Hansen
Final bid1,400 SEK
Est2,500 SEK
ANN WÄRFF, vas, kristall, Kosta Boda
Final bid200 SEK
Est200 SEK
SAMEKNIV, tidigt 1900-tal
SAMEKNIV, tidigt 1900-tal
Final bid1,200 SEK
Est1,800 SEK
HEE WELLING, stol, "About a chair", HAY
Final bid300 SEK
Est400 SEK
GOLVLAMPA, "Chorus 22", Blond Belysning
Final bid200 SEK
Est400 SEK
GUNNAR BRUSEWITZ, 3 st, färglitografier, signerad och numrerade
Final bid200 SEK
Est400 SEK
BØRGE MOGENSEN, 4 st stolar, "Asserbo", Karl Anderson och Söner
Final bid3,200 SEK
Est3,000 SEK
OKÄND KONSTNÄR, sannolikt 1800-tal, oljemålning
Final bid4,600 SEK
Est4,000 SEK
BØRGE MOGENSEN, matbord, för Karl Andersson & Söner AB, Husqvarna.
Final bid2,000 SEK
Est3,000 SEK
SOFFA, empirestil, 1800-/1900-tal
Final bid3,200 SEK
Est4,000 SEK
KONTORSSTOL, 2000-tal, kromad stomme, höj- och sänkbar
Final bid200 SEK
Est600 SEK
ÖRHÄNGEN, 1 par, silver, "Snow flower", Kalevala, Finland
Final bid600 SEK
Est400 SEK
TENNLJUSSTAKAR OCH VAS, bl a Just Andersen, 1900-talets mitt
Final bid250 SEK
Est600 SEK
LOCKURNA, porslin, större modell, Porcelain de Paris, 1900-talets mitt
Final bid250 SEK
Est500 SEK
BORDSFOTOGENLAMPA, vitt glas, Flygsfors
Final bid450 SEK
Est200 SEK
SWEDESE, soffa "Nova", tvåsits
Final bid2,400 SEK
Est3,000 SEK
ORIENTMATTA, old, figural, ca 240 x 145 cm
Final bid350 SEK
Est800 SEK
RING, 18k guld, svensta stämplar 1969, vikt ca 1,9 g
Final bid700 SEK
Est1,000 SEK
AVLASTNINGSBORD, 1950-tal, skiva av teak
Final bid300 SEK
Est400 SEK
HEE WELLING & GUDMUNDUR LUDVIK, Pato Chair, Fredericia Furniture, formgiven 2013
Final bid350 SEK
Est1,800 SEK
TAKLAMPA, mässing och kristall, omkring år 1900
Final bid500 SEK
Est400 SEK
SIDOBORD, 1900-talets första hälft
Final bid250 SEK
Est300 SEK
DAMARMBANDSUR, Favre Leuba Genève, guld på stål
Final bid300 SEK
Est400 SEK
MAJA FJAESTAD, blandteknik, signerad
Final bid200 SEK
Est400 SEK
RING, 23 k guld, vikt ca 4,2 g
Final bid1,900 SEK
Est2,500 SEK
DOSA, blått glas, 1800-tal
DOSA, blått glas, 1800-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
TOD'S, handväska, brunt skinn
TOD'S, handväska, brunt skinn
Final bid600 SEK
Est400 SEK
MICHAEL KORS, handväska, svart skinn
Final bid500 SEK
Est500 SEK
TENNISARMBAND, med 66 briljantslipade diamanter à 0,05 ct, tot ca 3.02 ct
Final bid23,000 SEK
Est25,000 SEK
MARIANNE WESTMAN, 4 st, skålar, porslin, "My Garden", Rörstrand
Final bid350 SEK
Est300 SEK
MARIANNE WESTMAN, 2 st formar, porslin, "Picknick", Rörstrand
Final bid300 SEK
Est400 SEK
MARIANNE WESTMAN, smörterrin, "Picknick", Rörstrand
Final bid200 SEK
Est300 SEK
MINIATYRVAS, porslin, Kina, sannolikt Ming 1600-tal
Final bid1,500 SEK
Est500 SEK
MARIANNE WESTMAN, form, "Picknick", Rörstrand
Final bid300 SEK
Est400 SEK
MARIANNE WESTMAN, skärbräda, "Picknick", Rörstrand
Final bid350 SEK
Est500 SEK
Final bid750 SEK
Est400 SEK
STIG LINDBERG. skål, "Veckla ", stengods, Gustavsberg
Final bid300 SEK
Est400 SEK
HÄNGEN OCH ÖRHÄNGEN, 18 k guld, tot vikt ca 5 g
Final bid1,700 SEK
Est2,000 SEK
LIEVORE ALTHERR MOLINA, "Dizzie", sidobord, Arper, Italien
Final bid400 SEK
Est600 SEK
ULRICA HYDMAN-VALLIEN, 8 kaffekoppar, porslin
Final bid500 SEK
Est300 SEK
MAJA FJAESTAD, träsnitt, signerad
Final bid200 SEK
Est400 SEK
STIG LINDBERG, 1 par fat, "Pynta", Gustavsberg
Final bid750 SEK
Est600 SEK
STIG LINDBERG, vas, stengods, Gustavsberg
Final bid300 SEK
Est600 SEK
FIGUR, porslin, Rotor Svenskt Hantverk, julbock
Final bid450 SEK
Est300 SEK
SADELTÄCKE, orientaliskt, 1800-/1900-tal
Final bid600 SEK
Est1,000 SEK