TIGER, 1 par, svart skinn, strlk 37
Final bid200 SEK
Est300 SEK
ULRICA HYDMAN-VALLIEN, skål och fat, glas, Kosta Boda
Final bid200 SEK
Est300 SEK
ALFRED HEDLUND, olja på pannå, signerad och daterad 1929
Final bid200 SEK
Est400 SEK
KOPPARFÖREMÅL, 3 st, 1900-talets första hälft
Final bid200 SEK
Est500 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, färglitografi, otydligt monogramsignerad och numrerad
Final bid200 SEK
Est400 SEK
SILVERSMYCKEN, 6 del, bla Bismarckarmband med berlocker, tot vikt ca 96 g
Final bid650 SEK
Est800 SEK
ESCADA SPORT, kofta, dam
ESCADA SPORT, kofta, dam
Final bid250 SEK
Est200 SEK
ISAO HOSOE, "Heron", bordslampor, 1 par, 2000-tal
Final bid550 SEK
Est500 SEK
SAMLING FIGURINER, 7 st, Tyskland, 1900-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
GOLVLAMPA, 1950-tal
GOLVLAMPA, 1950-tal
Final bid500 SEK
Est1,000 SEK
HEE WELLING, stol, "About a chair", HAY
Final bid200 SEK
Est500 SEK
SKRIVBORD, 1920-/30-tal
SKRIVBORD, 1920-/30-tal
Final bid400 SEK
Est800 SEK
GÖRAN BRUNIUS, litografi, signerad och numrerad
Final bid400 SEK
Est300 SEK
JONAS BOHLIN, tidskriftshylla "Zink", Källemo
Final bid3,000 SEK
Est1,200 SEK
SÄNGBORD, 1 par, 1950-tal
SÄNGBORD, 1 par, 1950-tal
Final bid750 SEK
Est600 SEK
HINKAR OCH BALJA, 3 st, koppar, på stativ av metall, 1800-/1900-tal
Final bid400 SEK
Est500 SEK
KONTORSSTOL, 2000-tal, kromad stomme, höj- och sänkbar
Final bid400 SEK
Est600 SEK
ÖRHÄNGEN, 1 par, sterlingsilver, med markasiter och röda fasettslipade stenar
Final bid200 SEK
Est300 SEK
THOMAS SANDELL. "Elna", soffbord, Gärsnäs, ask
Final bid1,300 SEK
Est1,200 SEK
DAMEJEANNE, grönt glas, sannolikt 1900-talets första hälft
Final bid400 SEK
Est300 SEK
ALFRED HEDLUND, olja på duk, signerad och daterad 1923
Final bid600 SEK
Est600 SEK
BRICKBORD, kolonial stil, 1900-talets andra hälft
Final bid2,200 SEK
Est800 SEK
GRAVYRER, 1 par, Frankrike, 1800-/1900-tal, handkolorerade
Final bid600 SEK
Est300 SEK
KARMSTOL, 1900-talets första hälft
Final bid200 SEK
Est500 SEK
TV, Samsung, 55 tum
TV, Samsung, 55 tum
Final bid750 SEK
Est1,000 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, färglitografi, otydligt monogramsignerad och numrerad 11/20
Final bid250 SEK
Est400 SEK
HALLMÖBEL / TAMBURMAJOR, Thonetstil, tidigt 1900-tal
Final bid500 SEK
Est1,000 SEK
JENS ELTORP, skål, glas, Heta Låga, unik, signerad och daterad 89
Final bid600 SEK
Est400 SEK
COLLIER, 2 st, brons, Kalevala, Finland
Final bid300 SEK
Est300 SEK
BESTICK, 7 del, silver, bla 1800-tal, tot vikt 171 g
Final bid700 SEK
Est500 SEK
VERSACE, golfbag, 2000-tal
VERSACE, golfbag, 2000-tal
Final bid1,700 SEK
Est1,500 SEK
BYRÅ, kolonialstil, sannolikt 1930-/40-tal
Final bid650 SEK
Est1,200 SEK
SOFFA, barnmodell, 2000-tal
SOFFA, barnmodell, 2000-tal
Final bid300 SEK
Est400 SEK
BOKHYLLA/SIDEBOARD, 1950/60-tal
Final bid950 SEK
Est800 SEK
SOFFA, barnmodell, 2000-tal
SOFFA, barnmodell, 2000-tal
Final bid300 SEK
Est400 SEK
MOCKASKEDAR, 10 st, silver, Gewe, 1900-talets andra hälft, tot vikt 74 g
Final bid250 SEK
Est400 SEK
RING, 18k guld, med olikfärgade safirer tot ca 1.18 ct
Final bid8,000 SEK
Est10,000 SEK
STEPHANIE KELIAN, loafers, strlk 37
Final bid200 SEK
Est300 SEK
BÖRGE LINDAU, barstolar, 6 st, Blå Station, 2000
Final bid300 SEK
Est1,000 SEK
HÄNGE, 18k guld, med skuren snäckskalskamé, tot vikt ca 14 g
Final bid1,700 SEK
Est800 SEK
COLLIER, sterlingsilver, enligt uppgift inköpt på Gaudimuséet Barcelona
Final bid200 SEK
Est400 SEK
GUNNAR NYLUND, skulptur, stengods, Rörstrand 1940-/50-tal
Final bid250 SEK
Est500 SEK
STOL, Gemla, samtida
STOL, Gemla, samtida
Final bid1,200 SEK
Est1,800 SEK
STOL, "Lyon", Gemla, samtida
STOL, "Lyon", Gemla, samtida
Final bid1,100 SEK
Est1,800 SEK
PIEDESTALER, 1 par, 1800-/1900-tal, i form av kolonner
Final bid2,600 SEK
Est1,000 SEK
STOL, "Vienna", Gemla, modellen formgiven 1907, samtida
Final bid1,100 SEK
Est1,800 SEK
JONAS BOHLIN, stol, "Slinga", Gemla, modellen formgiven 1907, samtida
Final bid1,300 SEK
Est1,800 SEK
CARL-HARRY STÅLHANE, vas, stengods, Rörstrand
Final bid850 SEK
Est400 SEK