SLAGLÅSPISTOL, 1800-tal
SLAGLÅSPISTOL, 1800-tal
Final bid2,800 SEK
Est2,000 SEK
BRUNO MATHSSON, fåtölj, "Ingrid", för DUX
Final bid1,900 SEK
Est2,000 SEK
KARMSTOLAR, 1 par, rokokostil, 1900-talets andra hälft
Final bid250 SEK
Est800 SEK
Final bid350 SEK
Est300 SEK
FLINTLÅSGEVÄR, sannolikt Frankrike, 1800-tal
Final bid3,000 SEK
Est3,000 SEK
HELALLIANSRING, 18k vitguld, med blå safirer
Final bid3,500 SEK
Est4,500 SEK
HEE WELLING, AAC53, "About a stool", HAY, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est600 SEK
TRÄSTEGE, 1900-tal
TRÄSTEGE, 1900-tal
Final bid500 SEK
Est400 SEK
LJUSKRONA, gustaviansk stil, 1900-talets andra hälft
Final bid500 SEK
Est500 SEK
ARMBANDSUR, Seiko, Automatic Diashock 17 Jewels
Final bid200 SEK
Est400 SEK
TAKLAMPOR, 3 st, "Ogle", Ateljé Lyktan
Final bid300 SEK
Est600 SEK
Final bid300 SEK
Est600 SEK
NICLAS HOFLIN, golvlampa, "Arkipelag Twin", för Rubn
Final bid500 SEK
Est1,000 SEK
Final bid500 SEK
Est1,000 SEK
KLAFFBYRÅ, 1800-tal, fanerad med olika träslag
Final bid200 SEK
Est600 SEK
RIDDARHJÄLM, metall, 1900-tal, replika
Final bid1,100 SEK
Est800 SEK
Final bid300 SEK
Est500 SEK
PIGTITTARE, 1800-talets första hälft
Final bid550 SEK
Est1,000 SEK
JEAN ROSENGREN, oljemålning, signerad
Final bid350 SEK
Est300 SEK
BLOMBORD, omkring år 1900
BLOMBORD, omkring år 1900
Final bid350 SEK
Est600 SEK
KNIVAR, 6 st, silver, modell engelsk snäck, tot vikt ca 278 g
Final bid650 SEK
Est1,200 SEK
KAFFESERVIS, 4 del, silver, tot vikt 1909 g
Final bid7,800 SEK
Est10,000 SEK
SVÄRD, 1900-/2000-tal
SVÄRD, 1900-/2000-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
COLLIER, 18k guld, vikt ca 22,5 g
Final bid8,000 SEK
Est10,000 SEK
SPELBORD, 1900-talets första hälft
Final bid200 SEK
Est400 SEK
INGA SEMPÉ, taklampa, "W103" Rail Lamp, Wästberg, 2000-tal
Final bid250 SEK
Est800 SEK
SARA LARSSON, 2 st "Happy/Stool", pallar, A2 Design Studio
Final bid350 SEK
Est500 SEK
MUGGAR, 5 st, silver, tot vikt 165 g
Final bid600 SEK
Est300 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, silver, 1900-talets mitt
Final bid500 SEK
Est400 SEK
BORDSKANON, 1900-tal
BORDSKANON, 1900-tal
Final bid550 SEK
Est400 SEK
BARPALLAR, 4 st, Offecct, 2000-tal
Final bid250 SEK
Est600 SEK
LISA LARSON, figur, "Dora", stengods, Gustavsberg
Final bid1,300 SEK
Est1,200 SEK
TIMO SARPANEVA, 11 st, kaffeglas, Iittala, Finland
Final bid200 SEK
Est300 SEK
SÄNGBORD, 1950-/60-tal
SÄNGBORD, 1950-/60-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
CIGARRETUI OCH FICKKNIV, sk ståletsning, sannolikt Eskilstuna sent 1800-tal
Final bid700 SEK
Est600 SEK
BARPALLAR, 3 st, Gemla, 2000-tal
Final bid300 SEK
Est600 SEK
SOFFBORD, allmoge, 1800-tal
SOFFBORD, allmoge, 1800-tal
Final bid400 SEK
Est600 SEK
GOLVLAMPA, empirestil, 1800-talets andra hälft
Final bid1,800 SEK
Est2,000 SEK
MODELLSKEPP, 2 st, sannolikt 1900-talets första hälft
Final bid400 SEK
Est400 SEK
HERRCYKEL, Husqvarna, 1900-talets mitt
Final bid200 SEK
Est400 SEK
PABLO PICASSO, utställningsaffisch, 1971, Paris
Final bid1,200 SEK
Est400 SEK
SAMUEL PETTERSSON, 1 par sockerskålar, silver, Linköping 1889, tot vikt ca 1059 g
Final bid6,200 SEK
Est7,000 SEK
KAFFEKANNA, silver, Carl Olof Holm, Vadstena, 1860, vikt ca 597 g
Final bid2,400 SEK
Est3,000 SEK
GOLVLAMPA, Louix XVI-stil, 1900-talets mitt
Final bid700 SEK
Est1,000 SEK
ANTTI KOTILAINEN, kontorsstol, Sola serien, Martela, Finland
Final bid400 SEK
Est500 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, akvarell, signerad
Final bid350 SEK
Est400 SEK
YTTERFODER, porslin, Frankrike, 1900-talets första hälft
Final bid450 SEK
Est300 SEK
GOLVLAMPA, Lyktan, 1900-talets andra hälft
Final bid300 SEK
Est300 SEK