CHARLES & RAY EAMES, karmstolar, 4 st, "Eames plastic chair - DAW", för Vitra, samtida
Final bid4,000 SEK
Est6,000 SEK
BORDSLAMPA, kromad metall och trä, sannolikt 1930-tal
Final bid800 SEK
Est1,000 SEK
STARKVINSREMMARE, 12 st, glas, 1900-talets första hälft
Final bid400 SEK
Est600 SEK
ARNE VODDER, 1 par karmstolar, Glostrup Møbelfabrik, 1950-/60-tal
Final bid12,000 SEK
Est15,000 SEK
SPELBORD, Karl Johan, 1800-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est300 SEK
CHARLES OCH RAY EAMES, stolar, 4 st, "Eames Plastic Chair", för Vitra
Final bid3,400 SEK
Est5,000 SEK
MORTEL MED STÖT, marmor, sannolikt 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est300 SEK
TOULOUSE-LAUTREC, efter, utställningsaffisch från Borstahusens Konstförenings sommarutställning 1974
Final bid200 SEK
Est500 SEK
TAKLAMPA, art déco, 1920-/30-tal
Final bid1,900 SEK
Est2,000 SEK
HINK, koppar, 1800-/1900-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
SPEGEL, gustaviansk stil, 1900-tal
Final bid450 SEK
Est800 SEK
TAKPLAFOND, 1900-talets mitt
Final bid250 SEK
Est400 SEK
TORD BJÖRKLUND, fåtöljer, 1 par, "Klinte", IKEA, 1970-tal
Final bid7,800 SEK
Est8,000 SEK
KARMSTOLAR, 4 st, Gärsnäs, 2000-tal, snurrbara
Final bid600 SEK
Est1,000 SEK
Final bid500 SEK
Est1,000 SEK
MATSERVIS, 41 del, "Blå Blomst", Royal Copenhagen
Final bid1,800 SEK
Est2,000 SEK
TOSHIYUKI KITA, 4 del, "Saruyama Island", Moroso, 2000-tal
Final bid11,000 SEK
Est15,000 SEK
MODELLSKEPP, 1900-/2000-tal
Final bid400 SEK
Est200 SEK
KORKSKRUVAR, 2 st, väggmonterad och bänkmonterad, 2000-tal
Final bid450 SEK
Est400 SEK
ARBETSSTOL, Offecct, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
SERVISPORSLIN, 39 del, "Grön Anna", Rörstrand
Final bid1,600 SEK
Est1,500 SEK
ARDY STRÜWER (1939-), olja på duk, signerad och daterad 76
Final bid6,800 SEK
Est9,000 SEK
POTATISKORG, 1900-talets första hälft
Final bid250 SEK
Est200 SEK
SNURRSTOL, Martela, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
ENTRÉTALLRIKAR, 11 st, "Musselmalet", Royal Copenhagen, nr 1/572
Final bid3,200 SEK
Est2,500 SEK
GALLERIMATTA, Pappelina, 70 x 180 cm
Final bid700 SEK
Est600 SEK
ZINKTUNNA, 1900-talets första hälft
Final bid300 SEK
Est300 SEK
EDWIN LINDHOLM HOUGE (1898-1969), olja på duk, signerad
Final bid200 SEK
Est300 SEK
TAKLAMPA, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
ETAGEHYLLA 1800-talets andra hälft, mahogny
Final bid400 SEK
Est300 SEK
VICKE LINDSTRAND, glasblock, Kosta, signerad
Final bid200 SEK
Est300 SEK
SOFFA, Chesterfielmodell, sannolikt 2000-tal
Final bid1,400 SEK
Est600 SEK
BORDSLAMPOR, 2 st, porslin, Imari, Japan, 1900-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
Final bid1,400 SEK
Est600 SEK
KNAPPDRAGSPEL, Skandia Minor, med väska
Final bid400 SEK
Est500 SEK
ARBETSSTOLAR, 1 par, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
KOPIEMÅLNING, 1900-tal, olja på duk
Final bid200 SEK
Est300 SEK
TAMBURMAJOR, trä och kromad metall, 2000-tal
Final bid450 SEK
Est400 SEK
KORGAR, 2 st, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est300 SEK
KUDDFODRAL, 6 st, Kelimvävnader, ca 50 x 50 cm
Final bid2,000 SEK
Est2,500 SEK
ÄLDRE LINNEVAROR, 31 st, bla med hålbroderi, 1900-talets första hälft
Final bid300 SEK
Est800 SEK
STOLAR, 4 st, sannolikt Danmark, 1960-tal
Final bid2,400 SEK
Est3,000 SEK
KONTORSSTOL, "Roling Frame", Alias, Italien, 2000-tal
Final bid500 SEK
Est800 SEK
FONTÄN, stenmassa, sannolikt 1900-talets andra hälft
Final bid300 SEK
Est800 SEK
KRUS, stengods, Göteborg, 1900-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
BORDSKNIVAR, 12 st, silver, Cohr, tot vikt 545 g
Final bid850 SEK
Est1,000 SEK
PETER NORRMAN, etsning, signerad och numrerad 28/50
Final bid200 SEK
Est200 SEK
VÄGGLAMPOR, 1 par, "Elements", Note Design Studios, Zero
Final bid800 SEK
Est500 SEK