SPÅNKORGAR, 3 st, 1800-/1900-tal
Final bid600 SEK
Est200 SEK
ENTREPRENADMASKINER/LEKSAKER, 6 st, Joal, Spanien, Volvo BM, 1900-talets andra hälft
Final bid800 SEK
Est1,000 SEK
SAMEKNIV, halvhornkniv,  signerad J.L., sannolikt 1900-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
TIDNINGSHYLLA, 1900-talets mitt
Final bid350 SEK
Est500 SEK
HALSKEDJA, 18k guld, vikt ca 4,5 g
Final bid1,600 SEK
Est2,000 SEK
ARMBAND, 18k guld, Bismarcklänk, vikt ca 13,9 g
Final bid4,700 SEK
Est6,000 SEK
COCKTAILGLAS, 10 st, olikfärgat glas, 1940-/50-tal
Final bid400 SEK
Est300 SEK
HALSKEDJA, 18k guld, vikt ca 5,6 g
Final bid1,900 SEK
Est2,500 SEK
MATTA, "Peas", HAY, Danmark, ca 170 x 240 cm
Final bid2,400 SEK
Est3,000 SEK
OLLE ALBERIUS, ytterfoder, glas, "Flora", Orrefors, 1900-talets andra hälft
Final bid300 SEK
Est300 SEK
ULLA CHRISTIANSSON, "Trippo T4", soffbord, Karl Andersson & Söner
Final bid2,000 SEK
Est3,000 SEK
SILVERSMYCKEN,  samling, bl a med bärnsten, kolsten, mestadels 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est400 SEK
THOMAS BENTZEN, bänk, Muuto, "Linear"
Final bid2,800 SEK
Est3,500 SEK
FLADDERMUSFÅTÖLJ, 1950-tal, svartlackerad stomme
Final bid300 SEK
Est800 SEK
MEISSEN, skålfat, porslin, lökmönstret, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est300 SEK
HEE WELLING, 1 par stolar, "About a chair", HAY
Final bid600 SEK
Est1,200 SEK
ARBETSSKIVA, till Stringsystem, samtida
Final bid200 SEK
Est300 SEK
LOUISE HEDERSTRÖM, "Minnie May Wood", Maze, samtida
Final bid500 SEK
Est800 SEK
ARMBAND, silver, 1900-talets mitt, med markasiter
Final bid250 SEK
Est300 SEK
FRANCIS DE LASSUS SAINT-GENIES, färglitografi, signerad och numrerad 170/200
Final bid450 SEK
Est300 SEK
KAFFEKVARN, gjutjärn, Husqvarna, sannolikt 1800-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est300 SEK
ANSEHLM DAHL, oljemålning, signerad
Final bid400 SEK
Est800 SEK
NILS & KAJSA STRINNING, stringhylla, etikettmärkt, 2 gavlar och 3 hyllplan, höjd ca 77x20 cm
Final bid450 SEK
Est600 SEK
YTTERFODER, 3 st, porslin, "Liljekonvalj", Gustavsberg
Final bid300 SEK
Est600 SEK
YTTERFODER, 1 par, porslin, "Empire", Waldemarsudde, Gustavsberg
Final bid200 SEK
Est300 SEK
SOPPTERRIN, porslin, "Blue Willow", sannolikt 1900-talets första hälft
Final bid500 SEK
Est500 SEK
PER CEDERBANK, blandteknik, signerad
Final bid750 SEK
Est800 SEK
ROYAL COPENHAGEN, 6 del, porslin, "Blå Blomst"
Final bid350 SEK
Est500 SEK
ROYAL COPENHAGEN, lockurna, porslin, "Blå Blomst", 1900-talets andra hälft
Final bid350 SEK
Est400 SEK
COLLIER OCH 1 PAR ÖRHÄNGEN, 18k vitguld, med diamanter, tot vikt ca 4,9 g
Final bid1,500 SEK
Est2,000 SEK
LJUSSTAKAR, 3 st, mässing, i form av änglar
Final bid200 SEK
Est300 SEK
HEE WELLING, stol, "About a chair", HAY
Final bid200 SEK
Est500 SEK
COLLIER, 18k guld, med sju diamanter, tot vikt ca 22,5 g
Final bid8,100 SEK
Est9,500 SEK
VITRINSKÅP, 1930-/40-tal
VITRINSKÅP, 1930-/40-tal
Final bid550 SEK
Est800 SEK
YRJÖ EDELMANN, färglitografi, signerad och numrerad 122/375
Final bid700 SEK
Est1,000 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, pastell, 1900-tal, otydligt signerad
Final bid1,900 SEK
Est600 SEK
CARL HARRY STÅLHANE, miniatyrvas, stengods, Rörstrand, 1900-talets mitt
Final bid200 SEK
Est400 SEK
ÖRHÄNGEN, 1 par, 18k guld, vikt ca 4,6 g
Final bid1,550 SEK
Est2,000 SEK
COASTERS, 6 st, sterlingsilver, stämplar Asahi, orientaliska, tot vikt ca 141 g
Final bid850 SEK
Est400 SEK
BURK, sterlingsilver, sannolikt Danmark 1950-/60-tal, vikt ca 111 g
Final bid300 SEK
Est400 SEK
COLLIER, Tibet, 1900-tal
COLLIER, Tibet, 1900-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
ROLF BERG, 4 st ljuslyktor, keramik, 1900-/2000-tal
Final bid250 SEK
Est400 SEK
BERNDT FRIBERG, vas, stengods, Gustavsbergs studio, 1900-talets mitt
Final bid1,700 SEK
Est2,000 SEK
ANDREAS ENGESVIK, soffa, "Gather", Edsbyn, 2000-tal
Final bid2,200 SEK
Est2,000 SEK
KNIV, Marttiini Rovaniemi
KNIV, Marttiini Rovaniemi
Final bid1,200 SEK
Est1,000 SEK
RINGAR, 2 st, silver, med ametister
Final bid400 SEK
Est400 SEK
COLLIER, sten, silverlås
COLLIER, sten, silverlås
Final bid200 SEK
Est300 SEK
BORDSFOTOGENLAMPA, gjutjärn, Kosmos Brenner, tidigt 1900-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK