ROGER PERSSON, bord/sideboard, "Mill", Karl Andersson & Söner, 2000-tal
Final bid800 SEK
Est1,200 SEK
KORKSKRUV, kromad metall, för väggmontage, 2000-tal
Final bid450 SEK
Est300 SEK
TAKLAMPA, 1900-talets första hälft
Final bid250 SEK
Est300 SEK
TRÄDGÅRDSUNOR PÅ SOCKLAR, 1 par, gjutjärn, samtida
Final bid2,000 SEK
Est2,500 SEK
CHIFFONJÈ, 1800-talets andra hälft, valnöt och valnötsrot
Final bid450 SEK
Est1,000 SEK
ARMBAND, 4 st, samearbeten
Final bid300 SEK
Est300 SEK
FERNAND LEGÈR, efter, textiltryck, 1900-talets andra hälft
Final bid500 SEK
Est300 SEK
DESSERTSKÅLAR, 6 st, "Ultima Thule", Tapio Wirkkala, Iittala
Final bid400 SEK
Est300 SEK
LISA LARSON, figur, "Johanna", stengods, Gustavsberg
Final bid450 SEK
Est600 SEK
TRÄDGÅRDSURNOR, 1 par, gjutjärn, samtida
Final bid2,200 SEK
Est2,500 SEK
GARDINLÄNGDER, 1 par, sannolikt England, 1900-/2000-tal
Final bid1,100 SEK
Est300 SEK
GUNILLA MANN (1947 - ), färglitografi, signerad och numrerad 357/375
Final bid1,600 SEK
Est1,200 SEK
TAKLAMPA, "Suspense Pendant", P2 Gam Fratesi, Lightyears, samtida
Final bid1,900 SEK
Est2,000 SEK
LAMMHULTS, karmstolar, 7 st, 2000-tal
Final bid500 SEK
Est800 SEK
BRUNO MATHSSON OCH PIET HEIN, "Superellips", soffbord, Danmark
Final bid400 SEK
Est500 SEK
KELIMMATTA, vävd, ca 286 x 197 cm
Final bid4,000 SEK
Est5,000 SEK
NILS STRINNING, vägghylla, "String Pocket", String
Final bid500 SEK
Est400 SEK
FISKERULLAR, 2 st, Abu Garcia "Ambassadeur" 2020 samt "Recordrullen" Svängsta
Final bid800 SEK
Est400 SEK
FLASKA, grönt glas, sannolikt 1800-tal, större modell
Final bid500 SEK
Est800 SEK
GARDINLÄNGDER, 4 st, 1900-/2000-tal
Final bid1,100 SEK
Est300 SEK
GOLVLAMPOR, 1 par, Belid, 2000-tal
Final bid350 SEK
Est600 SEK
JE HELLQVIST, olja på pannå, signerad och daterad 63
Final bid200 SEK
Est300 SEK
SÄNGBORD, 1 par, 1900-/2000-tal
Final bid1,900 SEK
Est500 SEK
SPEGEL, "Strap", HAY, samtida
Final bid800 SEK
Est800 SEK
CHARLES OCH RAY EAMES, 6 st loungestolar, "DCM", Vitra
Final bid9,000 SEK
Est12,000 SEK
Final bid1,300 SEK
Est1,200 SEK
Final bid1,500 SEK
Est2,000 SEK
OTTO SCHULTZ, fåtölj, 1900-talets mitt
Final bid2,600 SEK
Est2,500 SEK
STÅBORD, modern formgivning, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
SACCOSÄCK, Fatboy
Final bid550 SEK
Est600 SEK
FICKUR, dam, silver, 1900-talets början
Final bid200 SEK
Est300 SEK
LJUSSTAKE, ''Gloria'', Broberg och Ridderstråle, Klong
Final bid400 SEK
Est500 SEK
BARSTOLAR, ett par, SA-Möbler, "A-serien"
Final bid2,600 SEK
Est2,000 SEK
VÄGGLYKTA, smide, sannolikt tidigt 1900-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
STOLAR, 1 par, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
IRISH COFFEEGLAS, 6 st, glas, Iittala, 1900-talets andra hälft
Final bid250 SEK
Est300 SEK
SPEGEL, bronserad, 1900-/2000-tal
Final bid250 SEK
Est300 SEK
ORIENTMATTA, Joshagan, old, 317 x 214 cm
Final bid1,200 SEK
Est2,500 SEK
GOLVLAMPA, 1900-talets andra hälft
Final bid550 SEK
Est800 SEK
VÄGGPENDYL, rokokostil, sannolikt tidigt 1900-tal, större modell
Final bid900 SEK
Est1,000 SEK
MIKKO LAAKKONEN, "Kola rocking chair", Inno, Finland, 2000-tal
Final bid1,000 SEK
Est1,500 SEK
OTTO PAAS, olja på duk, signerad och daterad 45
Final bid1,600 SEK
Est800 SEK
STOLAR, 4 st, Leksandsmodell, 1900-talets första hälft
Final bid200 SEK
Est500 SEK
NICLAS HOFLIN, "Arkipelag", golvlampor 1 par, för Rubn
Final bid1,900 SEK
Est2,000 SEK
MICHELE DE LUCCHI OCH GIANCARLO FASSINA, bordslampa, Artemide, Italien, 2000-tal
Final bid1,100 SEK
Est800 SEK
VASER, 3 st, "Silent vase", Muuto, formgiven av Andreas Engesvik
Final bid200 SEK
Est300 SEK
GLASBLOCK, "Aquarium" Salviati & Co, Murano, Italien
Final bid1,200 SEK
Est1,200 SEK
ORIENTMATTA, Keshan, ca 357 x 250 cm
Final bid6,000 SEK
Est8,000 SEK