VÄGGKROKAR, 10 st, "Mama", formgiven av Jonas Bergfeldt, Essem Design
Final bid600 SEK
Est500 SEK
SPEGELBYRÅ, 1800-talets andra hälft
Final bid750 SEK
Est1,500 SEK
SÄKERHETSSKÅP, Diplomat OD 530
Final bid350 SEK
Est400 SEK
FOTOGENLAMPOR SAMT VÄGGLAMPETT, 1900-talets början
Final bid1,100 SEK
Est300 SEK
HANDDUKAR, 19 st snarlika, 1900-tal
Final bid550 SEK
Est300 SEK
PUNSCHMUGGAR OCH SUPKOPPAR, 12 del, silver, tot vikt ca 351 g
Final bid1,700 SEK
Est1,200 SEK
DALAHÄST, skuret och bemålat trä, 1900-tal
Final bid250 SEK
Est300 SEK
LISA LARSON, väggrelief, stengods, Gustavsberg
Final bid500 SEK
Est700 SEK
LISA LARSON, figur, "Adam", stengods, Gustavsberg
Final bid350 SEK
Est300 SEK
Final bid700 SEK
Est700 SEK
LISA LARSON, figur , "Gustav", ur serien Sekelskiftet, Gustavsberg
Final bid500 SEK
Est300 SEK
Final bid2,600 SEK
Est1,500 SEK
LISA LARSON, relief, stengods, Gustavsberg
Final bid650 SEK
Est500 SEK
LISA LARSON, ljusstake, stjärngosse, ur serien "Advent", Gustavsberg.
Final bid550 SEK
Est300 SEK
Final bid1,100 SEK
Est700 SEK
ELDHUNDAR, 1 par, gjutjärn, 1800-/1900-tal
Final bid800 SEK
Est1,000 SEK
KNAPPDRAGSPEL, Hagströms, "Granesso", 1900-talets mitt
Final bid250 SEK
Est500 SEK
PALLAR, 1 par, Johanson Design, samtida
Final bid350 SEK
Est300 SEK
EDVARD LINDAHL, figur, stengods, Gustavsberg
Final bid350 SEK
Est300 SEK
TAKLAMPA, Front Design, "Fog", Zero Interiör, 2000-tal
Final bid700 SEK
Est1,000 SEK
RING, 18k guld, svenska stämplar Ahrenbecks 1991, med briljantslipade diamanter tot ca 0,42 ct, tot vikt ca 4 g
Final bid2,000 SEK
Est3,000 SEK
BESTICK, 33 del, rostfritt stål och teak, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est200 SEK
DAVID GECKELER, 1 par barstolar, "Nerd", Muuto, formgiven 2012
Final bid1,400 SEK
Est2,000 SEK
HANS-AGNE JAKOBSSON, vägglampa "Tratten" mini, Örsjö belysning
Final bid2,000 SEK
Est2,500 SEK
ULRICA HYDMAN-VALLIEN, vas, glas, "Caramba", Kosta
Final bid1,700 SEK
Est1,000 SEK
STIG LINDBERG, karott med lock, stengods, "Terma", Gustavsberg, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est300 SEK
BLOMKRUKA, polerad mässing, Monica Förster, Skultuna
Final bid550 SEK
Est500 SEK
SACCOSÄCK, Fatboy
SACCOSÄCK, Fatboy
Final bid500 SEK
Est600 SEK
SPEGEL, bronserad, 1900-/2000-tal
Final bid850 SEK
Est400 SEK
HATTASK, 1900-talets mitt
HATTASK, 1900-talets mitt
Final bid200 SEK
Est200 SEK
BORDSLAMPA, Asea, 1900-talets mitt
Final bid1,300 SEK
Est1,200 SEK
Final bid600 SEK
Est600 SEK
TAKLAMPA, 1900-talets första hälft
Final bid300 SEK
Est300 SEK
HÄNGE MED KEDJA, Skultuna Bruk
Final bid250 SEK
Est300 SEK
STOLAR, 1 par, gustaviansk stil, 1800-/1900-tal
Final bid200 SEK
Est800 SEK
BARPALLAR, 3 st, SA-Möbler, "A-serien"
Final bid3,200 SEK
Est3,000 SEK
BERNDT WENNSTRÖM (FÖDD 1945), litografi, komposition
Final bid350 SEK
Est500 SEK
OLOF WALFRID NILSSON (1868-1956), olja på duk, signerad och daterad 1934
Final bid3,000 SEK
Est3,000 SEK
BORDSLAMPSFOT, keramik, 1900-talets första hälft
Final bid200 SEK
Est400 SEK
LEKSAKER, 2 st, plåt, 1900-talets mitt, bl a Tyskland
Final bid250 SEK
Est300 SEK
SACCOSÄCK, Fatboy
SACCOSÄCK, Fatboy
Final bid600 SEK
Est600 SEK
NILS STRINNING, vägghylla, "String Pocket", String
Final bid650 SEK
Est400 SEK
GEORGE NELSON, taklampa, Nelson Bubble Ball, HAY
Final bid1,300 SEK
Est1,500 SEK
SPEGEL, "Strap", HAY, samtida
SPEGEL, "Strap", HAY, samtida
Final bid600 SEK
Est800 SEK
SAMLING GRAFISKA BLAD, Lennart Forsberg, Gösta Ehrenberg, Bo Lundberg, KE Häggblad, J Dahl
Final bid200 SEK
Est500 SEK
ISKOS-BERLIN, pall, "Soft Edge 70" HAY, samtida
Final bid400 SEK
Est600 SEK
TAKLAMPA, "Suspense Pendant", P2, Gam Fratesi, Lightyears, samtida
Final bid1,800 SEK
Est2,000 SEK
MATTA, "Stubb", Kasthall, Gunilla Lagerhem Ullberg, diameter 360 cm
Final bid6,400 SEK
Est4,000 SEK