VITRINSKÅP, 1 par, 1950-tal
Final bid1,300 SEK
Est800 SEK
DAMARMBANDSUR, 18k guld, Certina, 1900-talets andra hälft, tot vit ca 27 g
Final bid8,800 SEK
Est7,000 SEK
ERIK CHAMBERT, 1 par stolar, "Poem", 1950-tal
Final bid1,700 SEK
Est2,000 SEK
HANS J WEGNER, 1 par "Y-stolen", 1900-talets mitt
Final bid2,600 SEK
Est2,000 SEK
MATBORD, Vitra, 2018
Final bid3,400 SEK
Est3,000 SEK
LJUSKRONA, 1900-talets andra hälft, gustaviansk stil
Final bid500 SEK
Est500 SEK
OKÄND KONSTNÄR, 1 par, olja på duk, sent 1800-/tidigt 1900-tal
Final bid3,200 SEK
Est2,000 SEK
SITTPUFF, Johanson Design, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est200 SEK
ORIENTMATTA, old, ca 280 x 182 cm
Final bid1,100 SEK
Est1,200 SEK
VAS, porslin, Kina, 1900-tal
Final bid300 SEK
Est400 SEK
SERVERINGSVAGN, 1900-talets slut
Final bid1,300 SEK
Est800 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på duk, otydligt signerad Diyaa
Final bid200 SEK
Est400 SEK
BORDSKANON, gjutjärn, Stafsjö Bruk, 1900-talets andra hälft
Final bid300 SEK
Est300 SEK
SAMLING HATTAR, mestadels 1900-talets mitt
Final bid200 SEK
Est300 SEK
RELIEF, trä, orientalisk, sannolikt 1800-tal
Final bid200 SEK
Est200 SEK
KRUS, stengods, Rörstrand, 1800-/1900-tal
Final bid200 SEK
Est200 SEK
RING, sterlingsilver, fasettslipad bergkristall, otydliga stämplar 1973
Final bid800 SEK
Est300 SEK
SPEGEL, gustaviansk stil, sannolikt 1900-talets första hälft
Final bid400 SEK
Est800 SEK
JORDGLOB MED BELYSNING, 1900-talets mitt
Final bid300 SEK
Est300 SEK
ORIENTMATTA, old, ca 249 x 148 cm
Final bid1,400 SEK
Est1,000 SEK
ANTONI LLOBET (Spanien, 1919-1983), olja på duk, signerad
Final bid250 SEK
Est400 SEK
FÅTÖLJ, rokokostil, 1900-talets andra hälft
Final bid400 SEK
Est600 SEK
PENSELVASER, 2 st, porslin, Kina, 1800-/1900-tal
Final bid1,900 SEK
Est800 SEK
VÄRJA, 1800-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
BORDSLAMPSFOT, koppar och keramik, 1900-talets första hälft
Final bid200 SEK
Est200 SEK
SPEGEL, rokokostil, 1900-talets andra hälft
Final bid700 SEK
Est800 SEK
MATTA, rölakan, monogramsignerad M, ca 228 x 172 cm
Final bid600 SEK
Est500 SEK
BORDSFOTOGENLAMPA, 1900-talets första hälft
Final bid300 SEK
Est300 SEK
BARPALLAR, "Atelier", 1 par, TAF Studio, Artek, 2021/22
Final bid4,200 SEK
Est3,500 SEK
HATT, svensk, båthatt, paradhatt, m/1878, för flottan
Final bid600 SEK
Est1,200 SEK
SKRIVBORD, Louis XIV-stil, 1900-tal
Final bid4,000 SEK
Est5,000 SEK
SKRIVSTOL, ek, 1900-talets första hälft
Final bid200 SEK
Est600 SEK
SALONGDBORD, rokokostil, 1900-talets mitt
Final bid300 SEK
Est500 SEK
VAS, porslin, Kina, sannolikt 1800-tal
Final bid8,200 SEK
Est1,500 SEK
SKÅLFAT, porslin, Kina, sannolikt 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est500 SEK
FÅTÖLJER, 1 par, rokokostil, 1900-talets mitt
Final bid550 SEK
Est500 SEK
GOLVLAMPA, Konsthantverk Tyringe, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est300 SEK
ARMRING, silver, Alton, Falköping 1972
Final bid450 SEK
Est800 SEK
FÅTÖLJ, "Outline Chair", Muuto, formgiven av Anderssen & Voll
Final bid800 SEK
Est1,000 SEK
JOHAN OSSIAN ANDERSSON (1889-1975), olja på duk, signerad
Final bid500 SEK
Est400 SEK
VAS, porslin, Kina, sannolikt tidigt 1900-tal
Final bid6,400 SEK
Est800 SEK
BÖCKER, 4 st, 1900-talets första hälft, Ernst Josephson, Ivar Arosenius och Carl Larsson bla "Ett hem" 1904
Final bid550 SEK
Est800 SEK
ORIENTMATTA, galleri, old, ca 180 x 76 cm
Final bid450 SEK
Est500 SEK
KARMSTOLAR, 1 par, Frankrike, Louis XVI-stil, 1800-talets andra hälft
Final bid2,400 SEK
Est3,000 SEK
SAMLING FLASKOR, grönt glas, snarlika, sannolikt 1900-tal
Final bid300 SEK
Est800 SEK
HEE WELLING, stol, About a Chair, HAY, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
BORDSLAMPA, porslin, Kina, 1900-talets andra hälft
Final bid400 SEK
Est600 SEK
Final bid250 SEK
Est600 SEK