KNIVAR, 2 st, samearbeten, 1900-tal
Final bid600 SEK
Est500 SEK
Final bid800 SEK
Est1,000 SEK
Final bid1,400 SEK
Est2,000 SEK
ORIENTMATTA, Bochara, signerad, ca 255 x 76 cm
Final bid400 SEK
Est500 SEK
ARMBAND, silver, med bärnsten, 1900-talets andra hälft
Final bid500 SEK
Est300 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på duk, 1900-tal, signerad Sefie
Final bid200 SEK
Est200 SEK
YNGVE EKSTRÖM, snurrfåtöljer, ett par, ''Rondino'', Yngve Ekström
Final bid1,200 SEK
Est2,000 SEK
HYLLA, 1900-talets första hälft
Final bid450 SEK
Est300 SEK
Final bid2,400 SEK
Est1,000 SEK
SIDOBORD, Engelsk stil, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est600 SEK
SYLVIA STAVE (1908-1994), bordslampa, tenn, Guldsmedsaktiebolaget GAB, Stockholm 1935
Final bid1,600 SEK
Est1,500 SEK
PIERRE FORSELL, vas, mässing, Skultuna
Final bid2,600 SEK
Est2,000 SEK
JENS H QUISTGAARD, ljusstake, vitmetall, Danmark, 1900-talets andra hälft
Final bid350 SEK
Est500 SEK
SIGVARD BERNADOTTE, 12 kaffekoppar med fat och assietter, "Je t'aime/Golden Sun", Bing & Gröndahl och Royal Copenhagen
Final bid7,600 SEK
Est3,000 SEK
RING, sterlingsilver, fasettslipad vit sten, Alton, Falköping 1973
Final bid500 SEK
Est400 SEK
VÄGGLAMPOR, 1 par, ASEA, 1900-talets första hälft
Final bid800 SEK
Est1,000 SEK
Final bid1,500 SEK
Est2,000 SEK
DAMARMBANDSUR, 18k vitguld, Niva, 1900-talets mitt
Final bid4,600 SEK
Est5,000 SEK
SIDEBOARD, England, 1900-talets mitt
Final bid1,700 SEK
Est3,000 SEK
PLUNTOR, 1 par, glas, 1800-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på pannå, signerad B Smith, sannolikt England 1900-talets första hälft
Final bid750 SEK
Est500 SEK
ALVAR AALTO, matbord, Artek, Finland, 2021
Final bid5,400 SEK
Est7,000 SEK
FÅTÖLJ, sannolikt Bröderna Andersson, sannolikt 1900-talets slut, klädsel "Lotus" från GP & J Baker
Final bid1,100 SEK
Est1,500 SEK
VAS, lergods, Tyskland, 1960-/70-tal
Final bid200 SEK
Est200 SEK
ESKIL HANSSON (född 1926), färglitografi, signerad och daterad 82
Final bid700 SEK
Est500 SEK
SERVISPORSLIN, 22 del, "Koka Blå", Hertha Bengtsson, Rörstrand
Final bid1,000 SEK
Est800 SEK
FISKTALLRIKAR, 8 st, porslin, "Fish", Johnson Bros, England, 1900-talets andra hälft
Final bid300 SEK
Est600 SEK
BORDSLAMPA, mässing, 1970-/80-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
HÖRNSKÅP, med vitrin, England, 1900-talets andra hälft
Final bid250 SEK
Est500 SEK
PATRICIA URQUIOLA. "Tatou S2", taklampa, samtida, Flos, formgivningsår 2012
Final bid400 SEK
Est800 SEK
GRANATKORG, Frankrike, 1900-talets början
Final bid250 SEK
Est500 SEK
SAMLING LEKSAKER, 1900-talets andra hälft
Final bid350 SEK
Est400 SEK
BYRÅ, 1800-tal, vitmålad
BYRÅ, 1800-tal, vitmålad
Final bid400 SEK
Est800 SEK
SPEGEL, bronserad, 2000-tal
SPEGEL, bronserad, 2000-tal
Final bid1,200 SEK
Est500 SEK
MATSERVIS, 55 del, porslin, Hackefors, 1900-talets mitt
Final bid200 SEK
Est500 SEK
DAGFIN SIDSELRUD, (Norge 1899-?), olja på duk, signerad
Final bid200 SEK
Est300 SEK
SKEDAR, 3 st, silver, 1800-tal, tot vikt ca 100 g
Final bid650 SEK
Est200 SEK
STOLAR, 8 st, nyrenässans, 1800-/1900-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
BYRÅ, mindre modell, 1900-talets slut
Final bid300 SEK
Est300 SEK
ELDHUND, smide, 1800-/1900-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
LJUSSTAKE/ASKFAT, plåt, Goberg, 1900-talets första hälft
Final bid200 SEK
Est200 SEK
HJÄLM, sannolikt 1900-talets första hälft
Final bid350 SEK
Est200 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på duk, signerad C Sundberg
Final bid200 SEK
Est300 SEK
BARPALLAR, 1 par, Thonetstil, 1900-/2000-tal
Final bid600 SEK
Est500 SEK
BORDSLAMPA, sannolikt England 1900-talets andra hälft
Final bid1,900 SEK
Est600 SEK
VITRINSKÅP, England 1900-talets andra hälft
Final bid4,600 SEK
Est800 SEK
SIDOBORD, rokokostil, 1900-talets mitt
Final bid400 SEK
Est400 SEK
BARPALL, 1 par, Thonetstil, 1900-/2000-tal
Final bid350 SEK
Est300 SEK