PIERRE FORSELL, vägglampett, "Pendel " Skultuna
Final bid350 SEK
Est200 SEK
BERT ÖSTERLUND, olja på duk, signerad
Final bid400 SEK
Est300 SEK
BORDSTABLETTER, 6 st, Josef Frank, Svenskt Tenn, 1900-talets andra hälft
Final bid950 SEK
Est500 SEK
CARL FAGERLUND, takplafond, 1900-talets andra hälft
Final bid800 SEK
Est500 SEK
BORDSPENDYL, 1900-talets början
Final bid350 SEK
Est200 SEK
KJELL ENGMAN, 2 st, vaser, glas, Kosta Boda, bla signerad Boda K Engman
Final bid200 SEK
Est400 SEK
MATSTOLAR, 6 st snarlika, 1900-talets andra hälft, Bauhausmodell, Italien
Final bid2,400 SEK
Est2,000 SEK
SKRIVBORD, Vitra, "Click", 1900-/2000-tal
Final bid500 SEK
Est800 SEK
KJELL ENGMAN, skål, glas, Artist Collection, Kosta Boda, signerad
Final bid600 SEK
Est300 SEK
BORDSLAMPA, glas, 1900-talets början
Final bid650 SEK
Est600 SEK
KITTEL, koppar, 1800-talets andra hälft
Final bid600 SEK
Est300 SEK
MATTA, Kelim, ca 295 x 208 cm
MATTA, Kelim, ca 295 x 208 cm
Final bid5,000 SEK
Est8,000 SEK
KARL AXEL PEHRSON (1921-2005), färglitografi, signerad och daterad -84
Final bid1,400 SEK
Est1,500 SEK
TIDNINGSSTÄLL, 1950-/60-tal
TIDNINGSSTÄLL, 1950-/60-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
SØREN ROSE STUDIO, taklampa "Franklin Chandelier", för Menu
Final bid1,000 SEK
Est1,200 SEK
LOCKURNOR, 1 par, cloisonné, 1900-talets andra hälft
Final bid400 SEK
Est200 SEK
DAVID GECKELER, 1 par barstolar, "Nerd", Muuto, formgiven 2012
Final bid1,000 SEK
Est2,000 SEK
SÄNGBORD, 1 par, Sven Engström och Gunnar Myrstrand, Bodafors, 1963
Final bid600 SEK
Est600 SEK
AXEL OLSON (1899-1986), färglitografi, signerad
Final bid500 SEK
Est1,000 SEK
TRÄDGÅRDSURNOR, 1 par, gjutjärn, större modell
Final bid2,000 SEK
Est3,000 SEK
BYRÅ, rokokostil, 1900-talets mitt
Final bid800 SEK
Est1,000 SEK
ORIENTMATTA, galleri, Mehriban, ca 195 x 81 cm
Final bid600 SEK
Est500 SEK
TORE AHLSÉN, golvlampa "Napoleon vid Nilen", Gärsnäs
Final bid2,400 SEK
Est3,000 SEK
SKÅL, cloisonné, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est200 SEK
BESTICK, 36 del, nysilver, 1960-tal
Final bid700 SEK
Est300 SEK
SKÅL, keramik, Bitossi, Italien, sannolikt 1970-tal
Final bid700 SEK
Est500 SEK
CHLOÉ, scarf, siden
CHLOÉ, scarf, siden
Final bid250 SEK
Est300 SEK
MANSCHETTKNAPPAR OCH SKJORTKNAPPAR, 2 par, 18k guld, tot vikt ca 9,5 g
Final bid3,600 SEK
Est4,000 SEK
HERRARMBANDSUR, 14k guld, Longines, 1900-talets mitt, tot vikt ca 29 g
Final bid3,200 SEK
Est3,000 SEK
PHILIPPE STARCK, 1 par stolar "Ero S", Kartell, samtida
Final bid1,000 SEK
Est1,200 SEK
HALSKEDJA MED HÄNGE, 18k guld, tot vikt ca 10 g
Final bid3,800 SEK
Est4,000 SEK
LISA JOHANSON SANDBERG, ullarbete, monogramsignerad
Final bid200 SEK
Est200 SEK
KLACKRING, 14k guld, vikt ca 8,5 g
Final bid2,400 SEK
Est2,500 SEK
MILAN VOBRUBA, skulptur, glas, signerad och daterad 79
Final bid300 SEK
Est300 SEK
ORIENTMATTA, Kirman Laver, ca 300 x 72 cm
Final bid2,200 SEK
Est1,200 SEK
ARMLÄNK TILL ARMBANDSUR, 18k guld, vikt ca 37,5 g
Final bid14,000 SEK
Est15,000 SEK
GUSTAF ADOLF FAHLE (1906–1989), olja på pannå, signerad
Final bid900 SEK
Est1,500 SEK
SPEGEL, 1900-talets mitt, förgylld och bronserad
Final bid300 SEK
Est800 SEK
GRETHE MEYER, 1 par taklampor, för Menu, 2000-tal
Final bid300 SEK
Est600 SEK
KARMSTOLAR, 1 par, rokokostil, 1900-talets mitt
Final bid650 SEK
Est500 SEK
KNUT NORMAN, olja på pannå, signerad
Final bid500 SEK
Est400 SEK
YTTERFODER, 4 st, porslin, "Empire", Gustavsberg
Final bid200 SEK
Est400 SEK
PIERRE FORSELL, 6 st supkoppar, mässing, Skultuna, 1900-talets andra hälft
Final bid250 SEK
Est400 SEK
VÄGGLAMPA, ASEA, 1900-talets första hälft
Final bid1,000 SEK
Est1,200 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, glas, Orrefors, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est200 SEK
SOFFBORD, engelsk stil, 1900-/2000-tal
Final bid750 SEK
Est500 SEK
Final bid200 SEK
Est400 SEK
HENRY FREDRIKSSON, olja på duk, signerad och daterad 86
Final bid350 SEK
Est400 SEK