GOLVLAMPA, "G-08", Bergboms, 1900-talets mitt
Final bid2,400 SEK
Est3,000 SEK
KRUS, stengods, Rörstrand, tidigt 1900-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
GUNNAR CYRÉN, 2 st skålar, kristall, "Sofiero", Orrefors, signerade
Final bid200 SEK
Est300 SEK
PIEDESTAL/PARAPLYSTÄLL, rotting, 1900-talets mitt
Final bid200 SEK
Est300 SEK
BORDSDEKORATIONER, 2 st, keramik, Italien, 1900-talets andra hälft
Final bid300 SEK
Est200 SEK
SLAGBORD, furu, 1900-tal
Final bid300 SEK
Est500 SEK
KARMSTOLAR, 4 st, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
FÄLLBORD, 1800-tal, fanerat med alrot
Final bid500 SEK
Est800 SEK
KANDELABRAR OCH LJUSSTAKAR, 9 st, mässing och malm, 1900-/2000-tal
Final bid1,000 SEK
Est400 SEK
BURBERRYS, trenchcoat, herr, strlk ca L/XL
Final bid750 SEK
Est400 SEK
VINGLAS, 8 st, kristall, Tyskland, 1900-talets andra hälft
Final bid800 SEK
Est300 SEK
SKÅP, allmoge, 1800-talets andra hälft
Final bid300 SEK
Est400 SEK
FIGURINER, 8 st, porslin, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est400 SEK
TUBKIKARE OCH KIKARE, 18/1900-tal
Final bid350 SEK
Est400 SEK
GARDINLÄNGDER, 3 uppsättningar, bla "Taipei" GP & J Baker, England
Final bid1,100 SEK
Est300 SEK
BERNDT WENNSTRÖM (född 1945), olja på duk, monogramsignerad
Final bid2,000 SEK
Est3,000 SEK
HERRBETJÄNT, 1900-tal, bonat lövträ
Final bid650 SEK
Est400 SEK
KARL-ERIK EKSELIUS, fåtölj, JOC, Vetlanda, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est400 SEK
SAMEKNIV, halvhorn, 1900-talets början, signerad AT
Final bid1,400 SEK
Est2,000 SEK
BESTICK, 32 del, 1900-taletsa andra hälft
Final bid250 SEK
Est300 SEK
KANDELABER, mässing, Metallslöjden Gusum, sent 1900-tal
Final bid300 SEK
Est300 SEK
MARION BELIN, handkolorerad litografi, signerad och numrerad 180/200
Final bid1,100 SEK
Est500 SEK
POTTSKÅP, 1800-tal, halvmåneformat, målat
Final bid2,400 SEK
Est3,000 SEK
TRÄDGÅRDSMÖBEL, 4 del, rotting, 1900-talets andra hälft
Final bid1,100 SEK
Est2,000 SEK
STOL, Martela, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
RINGAR, 2 st, 18k guld, tot vikt ca 7 g
Final bid3,000 SEK
Est3,500 SEK
HANNES JOHANSSON, skulptur, brons, signerad
Final bid200 SEK
Est300 SEK
PENDELLAMPA, "Mega Bulb", formgiven av Sofie Refer, &Tradition, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est200 SEK
GÖRAN WÄRFF, 2 st, ljuslyktor, kristall, Kosta, signerade
Final bid300 SEK
Est500 SEK
SNEDKLAFFSEKRETÄR, gustaviansk stil, 1900-talets mitt
Final bid200 SEK
Est500 SEK
BRICKOR, 3 st, nysilver, England och GAB, 1900-talets andra hälft
Final bid250 SEK
Est300 SEK
PHILIPPE STARCK, fåtölj, "driade out/in", Kartell, Italien
Final bid1,400 SEK
Est2,000 SEK
MATBORD, 1900-talets första hälft
Final bid600 SEK
Est500 SEK
SKÅLAR OCH VASER, bla Monica Backström och Ulrica Hydman-Vallien, Artist Collection, Boda
Final bid200 SEK
Est300 SEK
STOLAR, 4 st, 1900/2000-tal
Final bid350 SEK
Est500 SEK
BESTICKUPPSÄTTNING, 63 del, nysilver, modell Olga
Final bid950 SEK
Est300 SEK
DALAHÄST, bemålat trä, omkring år 1900
Final bid2,000 SEK
Est3,000 SEK
HÖRNSKÅP, Karl Johanstil, 1900-tal
Final bid700 SEK
Est1,200 SEK
JAN JOHANSSON, skål, glas, "Street", Orrefors
Final bid250 SEK
Est300 SEK
VÄGGLJUSSTAKAR, 3 st, kromad och svartlackerad metall, samtida
Final bid250 SEK
Est400 SEK
Final bid350 SEK
Est500 SEK
BORDSLAMPOR, 1 par, 1900-talets andra hälft
Final bid300 SEK
Est400 SEK
MÅNBORD, 1 par, 1800-/1900-tal
Final bid800 SEK
Est500 SEK
NYSILVERFÖREMÅL, 5 del, bla Bohlins Guldsmedsaffär, mestadels 1900-talets mitt
Final bid850 SEK
Est400 SEK
ERIC LÖFMAN, 1 par, supkoppar, sterlingsilver, vikt ca 124 g
Final bid500 SEK
Est400 SEK
KARMSTOLAR, 1 par, rokokostil, 1900-talets mitt
Final bid250 SEK
Est600 SEK
BOSS, rock, herr, blå ull, strlk ca XL
Final bid300 SEK
Est500 SEK
PUNSCHMUGGAR, 8 st, silver, Ceson 1954, tot vikt ca 240 g
Final bid1,100 SEK
Est800 SEK