RING, 18k guld, svenska stämplar 1892, med fasettslipad sten, vikt ca 2 g
Final bid800 SEK
Est1,000 SEK
JOHAN OSSIAN ANDERSSON (1889-1975), olja på duk, signerad
Final bid650 SEK
Est600 SEK
ARMBAND, 18k guld, vikt ca 1,9 g
Final bid850 SEK
Est1,000 SEK
KARMSTOLAR, 4 st, 1960-tal
KARMSTOLAR, 4 st, 1960-tal
Final bid650 SEK
Est800 SEK
SEIKO, armbandsur, 1900-talets mitt, guld på stål
Final bid200 SEK
Est400 SEK
RING, 18k guld, med briljant- och gammalslipade diamanter, tot vikt ca 2,2 g
Final bid1,500 SEK
Est1,500 SEK
SOFFA, Bröderna Andersson, klädsel "Lotus" från GP & J Baker, sannolikt 1900-talets slut
Final bid3,200 SEK
Est4,000 SEK
ASSIETTER, 7 st, "Sachsisk Royal", Royal Copenhagen, Danmark, nr 1625
Final bid900 SEK
Est1,000 SEK
LEIFON WIDLUND (1914-2004), olja på duk, signerad
Final bid200 SEK
Est300 SEK
HALSKEDJA MED HÄNGE, 18k guld, vikt 2,9 g
Final bid1,400 SEK
Est1,400 SEK
TAMBURMAJOR, vit metall, 1900-/2000-tal
Final bid300 SEK
Est300 SEK
GRANATSMYCKEN, 5 del, silver, 1900-talets andra hälft
Final bid550 SEK
Est500 SEK
ORIENTMATTA, old, ca 90 x 136 cm
Final bid500 SEK
Est800 SEK
COLLIER, 18k guld, vikt ca 19,9 g
Final bid7,800 SEK
Est9,000 SEK
MATBORD, svartbetsad askfanér och massiv akacia, 2000-tal
Final bid1,600 SEK
Est2,000 SEK
ROBERT HÖGFELDT (1894-1986), olja på pannå, signerad
Final bid450 SEK
Est500 SEK
RING, 18k guld, med opal och orientpärlor, sannolikt tidigt 1900-tal, vikt ca 1,8 g
Final bid750 SEK
Est800 SEK
ANSHELM DAHL (1897-1964), olja på duk, signerad
Final bid250 SEK
Est400 SEK
GLASSERVIS, 35 del, Holmegaard, HC Andersens eventyr, årspokaler, Danmark, 1900-/2000-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
MATTA, rya, 1960-tal
MATTA, rya, 1960-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
GOLVLAMPA, 1940-tal
GOLVLAMPA, 1940-tal
Final bid250 SEK
Est400 SEK
MANSCHETTKNAPPAR, 1 par, 18k guld, vikt ca 16,9 g
Final bid6,400 SEK
Est7,000 SEK
ERIC LÖFMAN, 12 st, supkoppar, sterlingsilver, tot vikt ca 708 g
Final bid3,200 SEK
Est3,500 SEK
Final bid4,000 SEK
Est6,000 SEK
GOLVLAMPA, teak, 1950-/60-tal
GOLVLAMPA, teak, 1950-/60-tal
Final bid550 SEK
Est300 SEK
STIG BLOMBERG (1901-1970), skulptur, brons, "Tidningspojken", monogramsignerad SB
Final bid650 SEK
Est500 SEK
ARMBAND, 18k guld, vikt ca 7,5 g
Final bid2,800 SEK
Est3,500 SEK
COLLIER, förgyllt sterlingsilver med granater, 1900-talets andra hälft
Final bid600 SEK
Est800 SEK
ORIENTMATTA, old, ca 223 x 167 cm
Final bid700 SEK
Est600 SEK
GOLVUR, 1800-talets mitt
GOLVUR, 1800-talets mitt
Final bid450 SEK
Est800 SEK
SLAGBORD, 1800-tal, målat
SLAGBORD, 1800-tal, målat
Final bid1,900 SEK
Est2,000 SEK
SPEGEL MED KONSOLBORD, empire, 1800-talets första hälft
Final bid11,000 SEK
Est10,000 SEK
LISA LARSON, relief, stengods, "Venedig", Gustavsberg
Final bid2,200 SEK
Est2,500 SEK
BERTIL FRIDHAGEN, skåp, Bodafors, teak, 1950-/60-tal
Final bid2,800 SEK
Est3,000 SEK
RING, 18k guld, med svart cabochonslipad sten, tot vikt ca 5,6 g
Final bid1,600 SEK
Est1,000 SEK
BURBERRYS, handväska och scarf, 1900-talets andra hälft
Final bid1,000 SEK
Est600 SEK
BOKHYLLA, teak, 1950-/60-tal
BOKHYLLA, teak, 1950-/60-tal
Final bid800 SEK
Est1,000 SEK
SATSBORD, 3 del, alm, 1940-tal
Final bid750 SEK
Est800 SEK
SOFFA, Ulferts, Tibro, 1960-/70-tal
Final bid3,200 SEK
Est3,000 SEK
ARMBAND, 18k guld, Stockholm 1964, vikt ca 11 g
Final bid4,200 SEK
Est5,000 SEK
LISA LARSON, relief, stengods, Gustavsberg
Final bid1,100 SEK
Est1,000 SEK
COLLIER, sterlingsilver, John Pettersson, Norrköping, 1972
Final bid250 SEK
Est600 SEK
STOLAR, 4 st, gustaviansk stil, 1900-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
PIERRE FORSSELL, karaff, mässing, för Skultuna
Final bid1,400 SEK
Est1,500 SEK
VAS, majolika, jugend, tidigt 1900-tal
Final bid650 SEK
Est400 SEK
CARL MALMSTEN, skåp "Herrgården" 1900-talets andra hälft
Final bid1,200 SEK
Est2,000 SEK
COCKTAILGLAS, 10 st,  "Line", Anna Ehrner, Kosta Boda
Final bid250 SEK
Est400 SEK
HILKKA-LIISA AHOLA, 4 st tekoppar, stengods, Arabia, Finland, 1960-tal
Final bid1,300 SEK
Est500 SEK