SAMLING HANDTAG OCH KNOPPAR, 12 st
Final bid700 SEK
Est500 SEK
BOKHYLLA, 1940-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
KANDELABRAR, 3 st, trä, "Nordic Light", Design House, 2000-tal
Final bid250 SEK
Est600 SEK
BORDSLAMPA, sk Strindbergslampa, 1900-talets första hälft
Final bid200 SEK
Est400 SEK
HEE WELLING, stol, "About a Chair", HAY, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
Final bid200 SEK
Est500 SEK
LJUSKRONA, gustaviansk stil, 1900-talets andra hälft
Final bid1,200 SEK
Est800 SEK
STIG LINDBERG, "Reptil", vas och fat, Gustavsberg
Final bid400 SEK
Est400 SEK
SOFFA, "Ekenäs", IKEA, 2000-tal
Final bid850 SEK
Est600 SEK
FÅTÖLJ, "Ekenäs", IKEA, 2000-tal
Final bid1,400 SEK
Est400 SEK
SPEGEL, 1900-talets mitt, Hovmantorp, Småland
Final bid200 SEK
Est300 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, skulptur, tomte med installation, otydligt signerad, samtida
Final bid1,100 SEK
Est1,000 SEK
BERGÈRE, Louis XIV-stil, 1900-talets första hälft
Final bid850 SEK
Est400 SEK
RING, 18k guld, GD och C, 1917, vikt ca 1,9 g
Final bid800 SEK
Est900 SEK
FORM US WITH LOVE, takampa, "Ogle", för Ateljé Lyktan, samtida, lackerad metall
Final bid200 SEK
Est500 SEK
KANDELABER, smide och koppar, sannolikt 1900-talets första hälft
Final bid200 SEK
Est400 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, "Carat", glas, Orrefors
Final bid450 SEK
Est300 SEK
SNURRSTOLAR, 1 par, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est600 SEK
Final bid1,500 SEK
Est2,000 SEK
BORDSLAMPA, brons och mässing, Frankrike, 1800-/1900-tal
Final bid750 SEK
Est800 SEK
MOCKASKEDAR, 9 st, silver, tot vikt ca 96 g
Final bid350 SEK
Est300 SEK
ARTHUR PERCY (1886-1976), olja på pannå, signerad och daterad 1947
Final bid4,800 SEK
Est6,000 SEK
ALLAN HORSAK (1937-2004), färglitografi, signerad och daterad 95
Final bid200 SEK
Est300 SEK
ÅKE WIKSTRÖM (född 1927), olja på duk, signerad
Final bid400 SEK
Est500 SEK
ANDERS FOGELIN (1933-1982), olja på pannå, signerad
Final bid1,200 SEK
Est2,000 SEK
ESKIL HANSSON (född 1926), färglitografi, signerad och daterad 82
Final bid500 SEK
Est500 SEK
ROBERT HÖGFELDT (1894-1986), blyerts och krita, signerad
Final bid250 SEK
Est800 SEK
SVEN LJUNGBERG (1913-2010), färglitografi, signerad och numrerad 199/360
Final bid250 SEK
Est300 SEK
GILLIS MAGNUSSON (1908-1995), olja på duk, signerad
Final bid500 SEK
Est800 SEK
KARIN OLSSON (1928-2006), olja på duk, signerad
Final bid3,800 SEK
Est4,000 SEK
ELLIS WALLIN (1888-1972), olja på duk, signerad och daterad -57
Final bid250 SEK
Est1,000 SEK
Final bid4,200 SEK
Est4,000 SEK
GÖSTA WERNER (1909-1989), färglitografi, signerad
Final bid200 SEK
Est300 SEK
RAGNAR PERSON (1905-1933), olja på pannå, monogramsignerad samt signerad á tergo
Final bid3,400 SEK
Est4,000 SEK
PETTER THOEN (född 1943), färglitografi, signerad
Final bid400 SEK
Est800 SEK
LARS NORRMAN (1915-1979), färglitografi, signerad och numrerad 163/360
Final bid200 SEK
Est500 SEK
OLLE LINDGREN (född 1930), olja på duk, monogramsignerad, à tergo daterad -70
Final bid300 SEK
Est500 SEK
Final bid500 SEK
Est400 SEK
WALBORG NORRMAN (1919-2000), olja på duk, signerad
Final bid400 SEK
Est800 SEK
JOHAN LUNDGREN (1920-1989), olja på duk, signerad
Final bid1,800 SEK
Est3,000 SEK
MADELEINE PYK (född 1934), färglitografi, signerad
Final bid1,600 SEK
Est1,200 SEK
GUSTAV RUDBERG (1915-2001), litografi, signerad
Final bid350 SEK
Est400 SEK
MARIANNE LINDBERG DE GEER (född 1946), färglitografi, monogramsignerad och numrerad 7/296
Final bid1,600 SEK
Est2,000 SEK
JOHN BAUER (1882-1918), träsnitt, signerad med blyerts
Final bid6,000 SEK
Est6,000 SEK
EBBE EBERHARDSON (född 1927), olja på duk, signerad
Final bid1,700 SEK
Est2,000 SEK
Final bid200 SEK
Est800 SEK
LARS SÖDERBERG (född 1941), etsning, signerad och daterad -72
Final bid200 SEK
Est500 SEK
OLLE BONNIÉR (1925-2016), färglitografi, signerad och numrerad 47/150
Final bid500 SEK
Est500 SEK