BJÖRN DAHLSTRÖM, fotpall, "Sture", NC Möbler
Final bid550 SEK
Est500 SEK
FLASKA, glas, 1900-talets första hälft
Final bid200 SEK
Est300 SEK
LISA LARSON, figur, K-studion Gustavsberg
Final bid650 SEK
Est600 SEK
MAT- OCH KAFFESERVIS, 85 del, porslin, Hackefors, 1900-tal
Final bid200 SEK
Est600 SEK
SPEGEL, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est300 SEK
FLASKÖPPNARE, "Ducky", Paris
Final bid800 SEK
Est600 SEK
KARMSTOLAR, 1 par, Profim, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est600 SEK
LENA HANSSON, vas, glas, Steninge slott
Final bid200 SEK
Est200 SEK
VÄSKA, Adidas, sannolikt 1970-tal
Final bid200 SEK
Est200 SEK
HALLMÖBEL, ek, jugend, 1900-talets början
Final bid300 SEK
Est600 SEK
SIDOBORD, engelsk stil, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est400 SEK
ÅNGMASKIN, Wilesco, med originalkartong
Final bid200 SEK
Est400 SEK
KARAFF, glas, Holmegaard, Danmark, 1900-talets andra hälft
Final bid450 SEK
Est300 SEK
BORDSLAMPA, mässing, 1900-talets andra hälft
Final bid350 SEK
Est400 SEK
HERRBETJÄNTER, 1 par, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
BERTIL VALLIEN, vas, glas, Kosta Boda
Final bid200 SEK
Est400 SEK
TRÄDGÅRDSPUMP, gjutjärn, "Rundström No1", 1900-talets andra hälft
Final bid500 SEK
Est500 SEK
ROTTINGFÅTÖLJER, 1 par, 1900-talets andra hälft
Final bid400 SEK
Est400 SEK
BORDSLAMPA / VÄGGLAMPA, 1900-talets första hälft
Final bid650 SEK
Est400 SEK
MONICA BRATT, tillbringare, glas, Rejmyre
Final bid250 SEK
Est300 SEK
MATTA, rölakan, signerad PIA, 1900-talets andra hälft, ca 247 x 166 cm
Final bid450 SEK
Est600 SEK
BOKHYLLA, 1950-/60-tal
Final bid1,300 SEK
Est800 SEK
RING, 18k guld, med krysopras, vikt ca 3,9 g
Final bid1,200 SEK
Est1,500 SEK
ARMBAND, 18k guld, Uno A Erre, Italien, vikt ca 52,8 g
Final bid20,000 SEK
Est23,000 SEK
TVÄRFLÖJT, Yamaha YFL 212, 2000-tal
Final bid1,500 SEK
Est1,500 SEK
CARL MALMSTEN, 4 st stolar, "Amassadör", Åfors Möbelfabrik, 1900-talets andra hälft
Final bid900 SEK
Est800 SEK
CARL FAGERLUND, vägglampor, 1 par, mässing och glas, Orrefors
Final bid1,100 SEK
Est1,000 SEK
ARNE NORELL, "Sirocco", safaristol, 1900-talets andra hälft, formgiven 1964
Final bid7,400 SEK
Est9,000 SEK
SNURRFÅTÖLJER, 1 par, Johanson Design, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
PIEDESTAL, 1900-talets mitt, skivor av marmor
Final bid350 SEK
Est500 SEK
GARDINOMTAG, 2 par, mässing, 1800-tal
Final bid250 SEK
Est600 SEK
ÖRHÄNGEN, 1 par, 18k guld, vikt ca 2,2 g
Final bid850 SEK
Est1,000 SEK
ARMRING, 18k guld, med odlade pärlor, tot vikt ca 7,5 g
Final bid2,600 SEK
Est3,500 SEK
KOLONN, travertin, 1900-tal
Final bid3,200 SEK
Est4,000 SEK
SOFFBORD, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est400 SEK
PRYDNADSKANNA, porslin och vitmetall, sent 1800-tal
Final bid200 SEK
Est200 SEK
GARDINLÄNGDER, 1 par, bomull, "Stensöta", GP & J Baker, "Stensöta", 1900-/2000-tal
Final bid7,800 SEK
Est800 SEK
CARL FAGERLUND, bordslampa, glas, Orrefors
Final bid400 SEK
Est600 SEK
GÖSTA SUNDVALL (1900-1957), oljemålning, signerad och daterad 57
Final bid300 SEK
Est1,500 SEK
KÉVORK ZABOUNIAN (född 1933), färglitografi, signerad och numrerad 40/165
Final bid200 SEK
Est400 SEK
SAMLING HANDTAG OCH KNOPPAR, 12 st
Final bid700 SEK
Est500 SEK
BOKHYLLA, 1940-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
KANDELABRAR, 3 st, trä, "Nordic Light", Design House, 2000-tal
Final bid250 SEK
Est600 SEK
BORDSLAMPA, sk Strindbergslampa, 1900-talets första hälft
Final bid200 SEK
Est400 SEK
HEE WELLING, stol, "About a Chair", HAY, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
YTTERFODER, 5 st, lergods, bl a Steninge och Ekeby, mestadels 1900-talets mitt
Final bid200 SEK
Est500 SEK
LJUSKRONA, gustaviansk stil, 1900-talets andra hälft
Final bid1,200 SEK
Est800 SEK
STIG LINDBERG, "Reptil", vas och fat, Gustavsberg
Final bid400 SEK
Est400 SEK