JENS CHRISTIAN BENNEDSEN (Danmark, 1893-1967), olja på duk, signerad
Final bid200 SEK
Est500 SEK
VAS, nysilver, Kayser, Tyskland, 1900-talets första hälft
Final bid400 SEK
Est300 SEK
TAKLAMPA, råglas, 1930-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
STIG LINDBERG, 7 kaffekppar med fat, porslin, "Boro", Gustavsberg, 1900-talets mitt
Final bid2,400 SEK
Est800 SEK
STIG LINDBERG, 12 tekoppar med 9 fat, porslin, "Boro", Gustavsberg, 1900-talets mitt
Final bid26,000 SEK
Est2,000 SEK
TIDNINGSKORG, rotting, 1900-talets andra hälft
Final bid250 SEK
Est300 SEK
ORIENTMATTA, old, Hoseinabad, ca 300 x 165 cm
Final bid1,400 SEK
Est2,000 SEK
FAT, 6 st, porslin, Fornasetti, Italien, 1900-talets andra hälft
Final bid1,100 SEK
Est1,200 SEK
ARON JERNDAHL (1858-1936), skulptur, brons, monogramsignerad och numrerad -12
Final bid3,800 SEK
Est2,000 SEK
STIG LINDBERG, 8 tallrikar, porslin, "Boro", Gustavsberg, 1900-talets mitt
Final bid2,500 SEK
Est5,000 SEK
OSKAR DAHL, lockurna, fajans, Rörstrand, Norrköpingsmotiv, signerad och daterad 47
Final bid550 SEK
Est800 SEK
STÖVELKNEKT, gjutjärn, 1900-/2000-tal
Final bid350 SEK
Est300 SEK
SIDOBORD, 1 par, funkis, 1930-/40-tal
Final bid3,200 SEK
Est2,000 SEK
STEKFAT, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795)
Final bid1,200 SEK
Est1,500 SEK
SKÅL PÅ FOT, silver, GAB Stockholm 1928, vikt ca 370 g
Final bid2,400 SEK
Est2,500 SEK
NILS STRINNING, vägghylla, "String Pocket", String
Final bid600 SEK
Est400 SEK
ETUIER, 1 par, för mynt, samtida
Final bid200 SEK
Est200 SEK
ILKKA PÄRNI (Finland, född 1959), olja på papper, signerad och daterad 1986
Final bid550 SEK
Est1,000 SEK
ISHINK, mässing, Pyrex, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est200 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, färglitografi, signerad
Final bid200 SEK
Est300 SEK
HÄNGE, glas och förgyllt silver, Italien, 1900-talets andra hälft
Final bid250 SEK
Est400 SEK
SERVISPORSLIN, 63 del, "Nyponblomma", Gustavsberg, tidigt 1900-tal
Final bid500 SEK
Est800 SEK
DAMPÄLS, Saga Mink, ca strlk 38
Final bid200 SEK
Est800 SEK
KOPPARTUNNA, 1800-tal
Final bid2,400 SEK
Est800 SEK
VÄGGLAMPOR, 1 par, mässing, Aneta, Växjö, 1900-talets andra hälft
Final bid550 SEK
Est400 SEK
MATSTOLAR, 4 st snarlika, 1900-talets andra hälft, Bauhausmodell, Italien
Final bid1,800 SEK
Est1,500 SEK
ARMBAND, 18k guld, vikt ca 2 g
Final bid800 SEK
Est1,000 SEK
GUNNAR NYLUND, vas, stengods, Rörstrand, 1900-talets mitt
Final bid650 SEK
Est500 SEK
PABLO PICASSO, efter, utställningsaffisch från 1958
Final bid350 SEK
Est500 SEK
BORDSLAMPA, mässing, Boréns, 1900-talets andra hälft
Final bid400 SEK
Est300 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, 2 st, olja på duk, 1900-tal
Final bid450 SEK
Est400 SEK
JOAN MIRÓ (Spanien, 1893-1983), färglitografi, signerad och numrerad 41/75
Final bid17,500 SEK
Est18,000 SEK
LUIS GISPERT (USA, född 1972), fotografi, à tergo signerad och numrerad 6/6
Final bid48,000 SEK
Est70,000 SEK
EVELYN GERBAUD (Frankrike, född 1950), litografi, signerad och numrerad 13/48
Final bid200 SEK
Est600 SEK
KOMPASS, mässing, 1800-/1900-tal
Final bid250 SEK
Est500 SEK
AKUSTISK GITARR, Levin, "LG-4"
Final bid1,000 SEK
Est400 SEK
OSVALD RASMUSSEN (Danmark, 1885-1972), olja på duk, signerad
Final bid300 SEK
Est200 SEK
STÅBORD, Byarums Bruk, samtida
Final bid800 SEK
Est1,500 SEK
AINO AALTO, sidobord, "606", Artek
Final bid550 SEK
Est600 SEK
ORIENTMATTA, Meshad, ca 290 x 200 cm
Final bid1,500 SEK
Est1,500 SEK
CARL HARRY STÅLHANE, bordslampa, stengods, Rörstrand
Final bid250 SEK
Est400 SEK
ETUI MED FLASKOR, 1800-talets första hälft
Final bid1,500 SEK
Est1,000 SEK
SKEPPSUR, mässing, Stockburger, Tyskland, 1900-/2000-tal
Final bid350 SEK
Est300 SEK
ALLIANSRING, 18k vitguld, med mindre diamanter, tot vikt ca 4,5 g
Final bid1,700 SEK
Est2,500 SEK
VÄGGHYLLA, jugend, 1900-talets början
Final bid250 SEK
Est400 SEK
ULRICA HYDMAN VALLIEN, 8 glas samt skål, glas, Kosta Boda
Final bid950 SEK
Est600 SEK
SÄNGBORD, 1900-talets andra hälft
Final bid450 SEK
Est800 SEK
LJUSSTAKE, smide, "Tuppstake", Käck & Hedbys, Leksand
Final bid700 SEK
Est1,000 SEK