Final bid800 SEK
Est1,500 SEK
FAT OCH SKÅL, glas, "Reffla", Arthur Percy, Gullaskruf, 1940-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
KORGSÄNG, 1900-tal
Final bid200 SEK
Est200 SEK
PATRICK BENTHAM RADLEY, bordslampor, 1 par, keramik, 1900-talets andra hälft
Final bid800 SEK
Est800 SEK
BALJA, koppar, på stativ, 1900-talets första hälft
Final bid550 SEK
Est300 SEK
RING, 18k guld, vikt ca 4 g
Final bid1,500 SEK
Est2,000 SEK
TAKLAMPA, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est300 SEK
YTTERFODER, 2 st, porslin, "Empire", Gustavsberg
Final bid200 SEK
Est200 SEK
TRATTGRAMMOFON, 1900-talets början
Final bid1,600 SEK
Est1,200 SEK
BYRÅ, England, 1900-talets slut
Final bid250 SEK
Est400 SEK
HENRY FREDRIKSSON, olja på duk, signerad och daterad 86
Final bid250 SEK
Est600 SEK
STRINGHYLLA, 1950-/60-tal
Final bid500 SEK
Est500 SEK
FIGURIN, porslin, Schaubachkunst, 1900-talets mitt
Final bid250 SEK
Est400 SEK
FLASKSCHATULL, mahogny, sannolikt England, 1800-talets andra hälft
Final bid350 SEK
Est500 SEK
CARL-HARRY STÅLHANE, vas, stengods, Rörstrand, 1900-talets mitt
Final bid1,900 SEK
Est500 SEK
SIDOBORD, Lammhults, 1996
Final bid450 SEK
Est300 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, silver, Tesi 1971
Final bid300 SEK
Est500 SEK
SVEN WEJSFELT, figur, stengods, signerad
Final bid3,200 SEK
Est2,000 SEK
SATSBORD, 3 del, 1900-talets mitt
Final bid300 SEK
Est400 SEK
TORBORG LINDBERG-KARLSSON (1908-1980), figur, snidat trä, monogramsignerad
Final bid200 SEK
Est500 SEK
BO OLLS, skulptur, keramik, signerad
Final bid200 SEK
Est300 SEK
BORDSLAMPA, mässing, Konsthantverk Tyringe, modell "KT 594", 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est800 SEK
CABARET, porslin, "spetsmönstret", sannolikt Rörstrand, 1800-/1900-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
Final bid2,800 SEK
Est4,000 SEK
BORDSUNDERREDE, till ståbord, Byarum, 2000-tal
Final bid550 SEK
Est500 SEK
CRÈMEKOPPAR, 3 st, porslin, "Musselmalet", Royal Copenhagen
Final bid800 SEK
Est300 SEK
KAFFESERVIS, 3 del, silver, tot vikt ca 1081 g
Final bid4,600 SEK
Est5,000 SEK
DALAHÄSTAR, 2 st, skuret trä, 1900-talets första hälft
Final bid200 SEK
Est400 SEK
STOLAR, 5 st, Ilpo design, IKS, 2000-tal
Final bid300 SEK
Est800 SEK
SERVERINGSVAGN, 1900-talets första hälft
Final bid550 SEK
Est600 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på pannå, 1900-talets andra hälft
Final bid350 SEK
Est300 SEK
SKÅL, glas, Eva Englund, Målerås, 1990-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
FAT, porslin, Kina, 1700-/1800-tal
Final bid300 SEK
Est300 SEK
TOM DIXON, "Cast factory", skulptur, samtida
Final bid700 SEK
Est300 SEK
FIGURINER, 5 st, porslin, Hummel/Goebel, Tyskland, 1900-talets mitt
Final bid500 SEK
Est500 SEK
ILLIAN MILIANOV, 6 st karmstolar, ORT, "Seat Table", 2000-tal
Final bid800 SEK
Est1,000 SEK
SERVERINGSVAGN, funkis, 1930-/40-tal
Final bid1,800 SEK
Est2,000 SEK
RALPH HEDLEY (England 1851-1913), olja på duk, monogramsignerad och daterad 1896
Final bid5,000 SEK
Est7,000 SEK
FIGURIN, parian, Gustavsberg, 1900-talets första hälft
Final bid450 SEK
Est600 SEK
Final bid2,000 SEK
Est3,000 SEK
KOPP MED FAT, porslin, "Musselmalet", Royal Copenhagen
Final bid400 SEK
Est300 SEK
ORIENTMATTA, Nahavand, old, 302 x 150 cm
Final bid1,600 SEK
Est2,500 SEK
HÄNGSKÅP, 1700-/1800-tal, sannolikt Johan Bäckström (1773-1837)
Final bid950 SEK
Est2,000 SEK
LJUSSTAKAR, 2 par, mässing och malm, bla 1800-tal
Final bid300 SEK
Est300 SEK
BESTICK, 56 del, rostfritt stål, "Sessan", Nilsjohan, 1900-talets mitt
Final bid2,400 SEK
Est500 SEK
STÅBORD, gjutjärn, skiva av marmor, 1900-/2000-tal
Final bid300 SEK
Est600 SEK
BERTIL VALLIEN, 2 st, vas och skål, glas, Kosta Boda, Artist Collection, signerade
Final bid1,900 SEK
Est300 SEK
MATTA, Kelim, ca 298 x 195 cm
Final bid4,800 SEK
Est6,000 SEK