MIKROSKOP, mässing, sannolikt 1900-talets första hälft
Final bid1,100 SEK
Est300 SEK
SKEPPSFÖNSTER, mässing, 1900-tal
Final bid900 SEK
Est800 SEK
SKEPPSMODELL, "Turquesa 1862", i glasmonter, 1900-/2000-tal
Final bid350 SEK
Est500 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, malm, sannolikt 1900-talets andra hälft,
Final bid450 SEK
Est300 SEK
VÄGGSPEGEL, nautisk, mässing, 1900-talets andra hälft
Final bid300 SEK
Est400 SEK
LINJALER, 2 st, 1800-tal
LINJALER, 2 st, 1800-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
LANTERNOR, 2 st, mässing, 1800-/1900-tal
Final bid1,100 SEK
Est400 SEK
VÄGGKLOCKA, mässing, 1900-talets andra hälft
Final bid600 SEK
Est300 SEK
VÄGGFOTOGENLAMPOR, 1 par, 1900-talets första hälft, Holland
Final bid1,700 SEK
Est1,200 SEK
MÄT- OCH RITINSTRUMENT, 1900-talets mitt, samt fickknivar
Final bid200 SEK
Est300 SEK
NAUTISKA TAVLOR, 2 st, knopar, 1900-/2000-tal
Final bid700 SEK
Est300 SEK
LYKTA, koppar, AGA, 1900-tal
LYKTA, koppar, AGA, 1900-tal
Final bid400 SEK
Est300 SEK
MODELLSKEPP, 6 st, mestadels 1900-tal
Final bid550 SEK
Est300 SEK
OLJELAMPA, mässing, England, 1900-talets andra hälft
Final bid600 SEK
Est400 SEK
LANTERNLAMPA, vägghängd, 1900-tal
Final bid400 SEK
Est300 SEK
LANTERNA, röd babord, 1800-/1900-tal
Final bid850 SEK
Est600 SEK
TORSTEN STÅHLING, modell av Häradskär fyr, med belysning, sannolikt 1900-talets andra hälft
Final bid800 SEK
Est500 SEK
SALUTKANON, gjutjärn, kopia från regalskeppet Vasa, 1900-tal
Final bid10,000 SEK
Est8,000 SEK
NAUTISKA OBJEKT, 4 del, 1900-/2000-tal
Final bid350 SEK
Est300 SEK
LANTERNA, mässing och koppar, GW Lyth, Stockholm, 1900-talets början
Final bid1,100 SEK
Est1,000 SEK
AGNE JOHANSSON, olja på pannå, signerad à tergo
Final bid1,700 SEK
Est400 SEK
TUBKIKARE, mässing, 1800-tal
TUBKIKARE, mässing, 1800-tal
Final bid450 SEK
Est600 SEK
MODELLSKEPP, 1900-talets andra hälft
Final bid400 SEK
Est300 SEK
NAUTISKA TAVLOR, 6 st, kolorerade litografier, 1900-talets andra hälft
Final bid300 SEK
Est400 SEK
HALVMODELL, segelfartyg, 1900-/2000-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
LANTERNLAMPA, bordsmodell, 1900-tal
Final bid550 SEK
Est400 SEK
Final bid300 SEK
Est400 SEK
BÅTMOTOR, Archimedes Penta, 1940/50-tal
Final bid4,800 SEK
Est6,000 SEK
NAKTERHUS, GW Lyth Stockholm, sannolikt 1900-talets första hälft
Final bid4,000 SEK
Est4,000 SEK
LYKTA, C M Hammar, Göteborg, 18/1900-tal
Final bid850 SEK
Est800 SEK
Final bid300 SEK
Est300 SEK
KLOCKSVARV, Luma, gjutjärn
KLOCKSVARV, Luma, gjutjärn
Final bid550 SEK
Est300 SEK
SKEPPSLAMPA, Asea, 1900-talets första hälft
Final bid900 SEK
Est1,000 SEK
NAUTISK TAVLA, 1900-talets första hälft
Final bid350 SEK
Est400 SEK
INKLINOMETER, 1900-tal
INKLINOMETER, 1900-tal
Final bid350 SEK
Est400 SEK
MODELLOK, av Torsten Ståhling, Norrköping, 1900-/2000-tal
Final bid6,200 SEK
Est500 SEK
DEKORELEMENT, skeppsratt, 1900-/2000-tal
Final bid650 SEK
Est400 SEK
ÅNGMASKINER, 3 st, enligt uppgift av Torsten Ståhling, 1900-talets andra hälft
Final bid13,000 SEK
Est400 SEK
VÄGGLAMPA, i form av skeppslampa, 19/2000-tal
Final bid300 SEK
Est400 SEK
SKEPPSKLOCKA, mässing, monterad på balk från regalskeppet Wasa
Final bid700 SEK
Est400 SEK
KIKARE, Hensoldt Wetzlar, fältkikare, 1900-/2000-tal
Final bid1,000 SEK
Est1,500 SEK
MODELLSKEPP, segelfartyg, sannolikt 1900-talets mitt
Final bid450 SEK
Est300 SEK
LANTERNA, koppar, 1900-talets första hälft
Final bid650 SEK
Est400 SEK
TUBKIKARE, mässing, 1800-tal
TUBKIKARE, mässing, 1800-tal
Final bid500 SEK
Est300 SEK
STJÄRNGLOB, The Husun Star Globe, H Hughes & Son Ltd London 1920
Final bid2,200 SEK
Est3,000 SEK
MASKINTELEGRAF, mässing, 1900-tal,
Final bid3,000 SEK
Est4,000 SEK
OIDENTIFIERADE KONSTNÄRER, 2 st, naivistiska oljemålningar, 1900-tal, otydligt signerade
Final bid200 SEK
Est300 SEK
KAMIN, gjutjärn, Ankarsrum, 1900-tal
Final bid7,400 SEK
Est1,000 SEK