FIGURER, 2 st, konstmassa, sannolikt 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est400 SEK
LOUIS VUITTON, plånbok, läder
Final bid750 SEK
Est1,000 SEK
BYRÅ, gustaviansk stil, 1900-talets mitt
Final bid600 SEK
Est800 SEK
SPEGEL, 1940-tal
Final bid200 SEK
Est600 SEK
FIGURINER, 2 st, porslin, Royal DUX, 1900-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
DAMSKRIVBORD, rokokostil, 1900-talets första hälft
Final bid1,000 SEK
Est2,000 SEK
BORDSLAMPA, skuret trä, orientalisk, sannolikt 1900-talets andra hälft
Final bid300 SEK
Est500 SEK
PIEDESTAL, bronserad, 1900-talets mitt
Final bid400 SEK
Est400 SEK
CARIN BRANDELS ENGQVIST (1906-2004), olja på duk, signerad
Final bid200 SEK
Est400 SEK
Final bid200 SEK
Est400 SEK
Final bid1,000 SEK
Est1,500 SEK
SKÅL/KÅSA, trä, i form av fågel, 1900-tal
Final bid400 SEK
Est300 SEK
SKULPTUR, patinerad metall, 1900-tal
Final bid250 SEK
Est500 SEK
BRUNO MATHSSON OCH PIET HEIN, matbord, "Superellips", Danmark
Final bid1,600 SEK
Est2,000 SEK
LJUSSTAKAR, 6 st, glas, Hovmantorp, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est400 SEK
JOSEF FRANK, vägglampa, Firma Svenskt Tenn, modellnr 32389
Final bid2,400 SEK
Est3,000 SEK
GOLVLAMPA, "Elements", Note Design Studios, Zero
Final bid700 SEK
Est800 SEK
ARBETSSTOL, Lammhults, 2000-tal
Final bid400 SEK
Est600 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på pannå, signerad
Final bid200 SEK
Est400 SEK
TEKOPPAR MED FAT, 17 st, porslin, "Ostindia", Rörstrand
Final bid2,400 SEK
Est1,000 SEK
LJUSKRONA, barockstil, 1900-tal
Final bid500 SEK
Est1,000 SEK
PIEDESTAL, bronserad, 1900-tal
Final bid300 SEK
Est500 SEK
JORDGLOB MED BELYSNING, 1900-talets mitt
Final bid200 SEK
Est400 SEK
GÖRAN WÄRFF, 12 st, starkvinsglas, kristall, "Prince", Kosta, 1900-talets andra hälft
Final bid300 SEK
Est500 SEK
VAS, glas, Mdina Glass, Malta, möjligen Michael Harris, etikettmärkt
Final bid200 SEK
Est400 SEK
NILS & KAJSA STRINNING, stringhylla, 1900-talets mitt
Final bid600 SEK
Est500 SEK
BRUNO MATHSSON, 1 par karmstolar, "Mio MI 408", 1900-talets andra hälft
Final bid1,200 SEK
Est1,200 SEK
VAS, POKAL OCH SÅSSLEV, silver, tot vikt ca 135 g
Final bid400 SEK
Est600 SEK
BESTICK, 41 del, stål, "Thebe", Folke Ahrström, Gense, 1900-talets andra hälft
Final bid650 SEK
Est500 SEK
FIGURER, 3 st, keramik, 1900-tal
Final bid500 SEK
Est500 SEK
PALL, allmoge, 1800-/1900-tal
Final bid500 SEK
Est800 SEK
HERRBYRÅ, furu, 1800-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est500 SEK
KNOPPBRÄDA, furu, allmoge, sannolikt 1800-tal
Final bid300 SEK
Est400 SEK
RINGAR, 4 st, 18k guld, med vita stenar, tot vikt ca 9 g
Final bid3,200 SEK
Est4,000 SEK
MALMKRONA, barockstil, 1900-talets första hälft
Final bid100 SEK
Est300 SEK
CARL FREDRIK REUTERSWÄRD (1934-2016), färglitografi, signerad och numrerad 234/300
Final bid250 SEK
Est400 SEK
TAKLAMPA, Wever & Ducré, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
IKON, olja på pannå, silverrizza, Ryssland, sannolikt 1900-tal
Final bid2,400 SEK
Est1,500 SEK
SPELDOSA / CIGGARETTSKRIN, trä, 1900-talets mitt
Final bid250 SEK
Est300 SEK
GEORG "KERAMIK-OLLE" HERMANSSON, figur/vas, keramik, Gränna, signerad
Final bid150 SEK
Est300 SEK
PÄRLCOLLIER OCH SILVERKEDJOR, 3 del, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est400 SEK
ÖRHÄNGEN, 1 par, 18k guld, med mabépärlor, tot vikt ca 1,4 g
Final bid650 SEK
Est500 SEK
TAKPLAFOND, 1900-talets första hälft
Final bid200 SEK
Est400 SEK
RING, 18k guld och platina, med gammalslipade diamanter, tot vikt ca 1,9 g
Final bid800 SEK
Est1,000 SEK
BÄGARE OCH MATSKEDAR, 2 st, silver, 1800-/1900-tal, total vikt ca 101 g
Final bid700 SEK
Est600 SEK
OKÄND KONSTNÄR, skulptur, lergods, sannolikt 1900-tal
Final bid450 SEK
Est300 SEK
BORDSTELEFON, Televerket, Nynäshamn, 1900-talets början
Final bid450 SEK
Est600 SEK
OSKAR BERGMAN (1879-1963), färglitografi, signerad och numrerad 254/260
Final bid200 SEK
Est400 SEK