SOCKERSKÅL, silver, vikt ca 258 g
Final bid1,200 SEK
Est1,200 SEK
WÅGE ENGSTRÖM (1924-1997), olja på duk, signerad
Final bid200 SEK
Est500 SEK
TELEFON, Ericofon, sk Kobra, LM ERICSSON
Final bid200 SEK
Est300 SEK
KAFFESERVIS, 28 del, porslin, "Grön Anna", Rörstrand
Final bid1,100 SEK
Est500 SEK
JOHN FALCONAR SLATER (England, 1857-1937), olja på pannå, signerad
Final bid1,700 SEK
Est2,000 SEK
JAKTPLUNTA, blått glas, 1800-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
ORIENTMATTA, galleri, old, ca 295 x 80 cm
Final bid600 SEK
Est700 SEK
HÄNGEN, 5 st, 18k guld, vikt ca 5,5 g
Final bid2,000 SEK
Est2,500 SEK
RINGAR OCH ÖRHÄNGEN, 6 del, 18k guld, tot vikt ca 10,3 g
Final bid3,800 SEK
Est3,500 SEK
SOFFBORD, gustaviansk stil, Solgården, 2000-tal
Final bid1,000 SEK
Est2,000 SEK
FÅTÖLJ, Englesson, Howardmodell, 2000-tal
Final bid3,000 SEK
Est4,000 SEK
SOFFA, Englesson, Howardmodell, 2000-tal
Final bid4,800 SEK
Est6,000 SEK
Final bid4,800 SEK
Est6,000 SEK
ANNE NILSSON, 3 st, champagnestrutar, "Clown", Kosta Boda
Final bid1,600 SEK
Est1,500 SEK
ANNE NILSSON, 4 st, snapsglas, "Clown", Kosta Boda
Final bid750 SEK
Est1,000 SEK
HERRARMBANDSUR, 14k guld, Certina, tot vikt ca 27 g
Final bid2,400 SEK
Est3,000 SEK
HELMTRUD NYSTRÖM (född 1939), färglitografi, signerad och daterad 1986
Final bid300 SEK
Est300 SEK
KARAFF, glas, 1800-/1900-tal
Final bid400 SEK
Est300 SEK
GOLVLAMPA, svartlackerad metall, 1950-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
ERNEST GORDON, vas, Åfors, 1900-talets mitt
Final bid200 SEK
Est300 SEK
STOLAR, 1 par, Louis XVI-stil, sannolikt 1900-talets första hälft
Final bid1,000 SEK
Est1,000 SEK
SPEGEL MED LAMPETTER, 1900-talets första hälft
Final bid500 SEK
Est300 SEK
ARVID KNÖPPEL (1892-1970), 2 st, krita, signerad
Final bid200 SEK
Est400 SEK
VINGLAS OCH DESSERTSKÅLAR, 12 del, glas, "Verna", Kerttu Nurminen, Iittala
Final bid500 SEK
Est400 SEK
STEFAN DIEZ, hylla, "New order combination", HAY, samtida
Final bid1,600 SEK
Est2,000 SEK
BORDSLAMPA, patinerad metall, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est300 SEK
MODELLOK, Piko, BR55
Final bid350 SEK
Est300 SEK
SAMLING MODELLVAGNAR, 7 st, Liliput, Roco och Lima
Final bid750 SEK
Est600 SEK
MODELLOK SAMT KRANVAGNAR, 2 st, Liliput, SJ 1776, 210 00, Roco 4316
Final bid500 SEK
Est400 SEK
MODELLBILAR, Wiking Berlin, ca 100 st
Final bid550 SEK
Est600 SEK
MODELLOK, Fleischmann, RC2 1091, 4365
Final bid500 SEK
Est600 SEK
SAMLING GODS OCH ARBETSVAGNAR, ca 30 st
Final bid700 SEK
Est600 SEK
TÅGBANA, Lima
Final bid200 SEK
Est1,000 SEK
MODELLOK, 4 st, Lima, RC2 1035 samt SJ T43220
Final bid1,200 SEK
Est500 SEK
MODELLOK, Fleischmann, 4230
Final bid450 SEK
Est300 SEK
MODELLOK, Roco, RC5 SJ 43629
Final bid800 SEK
Est600 SEK
ARMBAND, 9k guld, vikt ca 5 g
Final bid950 SEK
Est1,200 SEK
DOSOR, 2 st, silver, 1800-tal, tot vikt ca 58 g
Final bid650 SEK
Est400 SEK
BRINGARE, blått glas, 1950-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
BORDSPENDYL, brons, sannolikt omkring 1800-talets mitt
Final bid5,200 SEK
Est6,000 SEK
FAT, 7 st, stengods och porslin, mestadels Argenta, Gustavsberg
Final bid350 SEK
Est400 SEK
LENNART ASCHENBRENNER (född 1943), färglitografi, signerad och daterad -89
Final bid200 SEK
Est400 SEK
ILSE CRAWFORD, dagbädd, "Sinnerlig", IKEA, formgiven 2016
Final bid3,000 SEK
Est5,000 SEK
BLOMLAMPA, mässing, Boréns, "6770", 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est300 SEK
SKULPTUR, i form av ansikte, glas, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est300 SEK
KONSTANTIN GRCIC, 3 st barstolar "Miura", för Plank, Italien
Final bid800 SEK
Est2,000 SEK
SOFFBORD, 1960/70-tal
Final bid1,200 SEK
Est1,500 SEK
SIDOBORD, 2 st snarlika, 1900-tal, England
Final bid200 SEK
Est300 SEK