LJUSKRONA, barockstil, större modell, 1900-tal
Final bid5,600 SEK
Est7,000 SEK
ASTRI BERGMAN-TAUBE (1898-1980), skulptur, brons, signerad
Final bid3,000 SEK
Est3,000 SEK
BORDSLAMPA, Herman Bergmans konstgjuteri AB, patinerad brons, sannolikt 1920/30-tal
Final bid600 SEK
Est2,000 SEK
BORDSLAMPA, mässing och marmor, 1800-/1900-tal
Final bid350 SEK
Est800 SEK
LISA LARSON, ägghöna, keramik, K-studion, Gustavsberg
Final bid1,200 SEK
Est1,500 SEK
TESERVIS, porslin, Japan, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est300 SEK
TAKLAMPOR, 1 par, industristil, 2000-tal
Final bid1,100 SEK
Est1,500 SEK
HÄNGE MED KEDJA, silver, Stenlya Bengtsson & Co, Stockholm 1972
Final bid550 SEK
Est800 SEK
KARMSTOL, 1900-talets första hälft
Final bid800 SEK
Est400 SEK
SÄNGLAMPOR, 1 par, 1960-/70-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
ARVID KNÖPPEL (1892-1970), litografi, signerad och numrerad 5/150
Final bid200 SEK
Est300 SEK
ARMBAND, 18k guld, vikt ca 16,4 g
Final bid6,800 SEK
Est7,000 SEK
ILLUM WIKKELSØ., fåtölj, "Capella", N Eilersen, Danmark, 1960-tal
Final bid3,000 SEK
Est3,000 SEK
ILLUM WIKKELSØ., soffbord och sidobord, "Capella", N Eilersen, Danmark, 1960-tal
Final bid1,100 SEK
Est2,000 SEK
Final bid3,600 SEK
Est4,000 SEK
ILLUM WIKKELSØ., soffa, "Capella", N Eilersen, Danmark, 1960-tal
Final bid4,000 SEK
Est4,000 SEK
Final bid2,200 SEK
Est3,000 SEK
SIDOBORD, 1 par snarlika, 1900-tales första hälft
Final bid1,100 SEK
Est800 SEK
AKUSTISK GITARR, Bjerton, 1900-/2000-tal
Final bid700 SEK
Est400 SEK
STOLAR, 6 st, bondrokokostil, 1900-talets andra hälft
Final bid2,400 SEK
Est800 SEK
SOPPSLEV OCH SKEDAR, 4 del, silver, tot vikt ca 192 g
Final bid850 SEK
Est500 SEK
SYSTEMKAMERA, Canon AT-1, med 5 objektiv
Final bid600 SEK
Est500 SEK
KESHAN, orientmatta, ca 302 x 202 cm
Final bid6,000 SEK
Est8,000 SEK
AXEL OLSON (1899-1986), färglitografi, signerad och numrerad 238/260
Final bid200 SEK
Est300 SEK
GÖRAN WÄRFF, 18 st, drinkglas, kristall, "Prince", Kosta, 1900-talets andra hälft
Final bid950 SEK
Est1,500 SEK
FOLKE GULLBY (1912-1982), etsning, signerad
Final bid250 SEK
Est400 SEK
VÄGGHÄNGARE, gjutjärn, sannolikt 1900-tal
Final bid550 SEK
Est300 SEK
ÖRHÄNGEN, 1 par, briljantslipade diamanter tot ca 0.44 ct
Final bid4,800 SEK
Est6,000 SEK
TIDNINDSHYLLA, teak och mässing, 1900-talets mitt
Final bid350 SEK
Est600 SEK
LENNART DERWINGER (1937-2005), färglitografi, signerad och daterad -89
Final bid200 SEK
Est300 SEK
RINGAR OCH ÖRHÄNGEN, 18k vitguld, med diamanter, tot vikt ca 6,3 g
Final bid2,800 SEK
Est3,000 SEK
TAVLOR, 6 st, 1900-talets andra hälft
Final bid800 SEK
Est300 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, mässing, Skultuna Bruk, 1900-talets andra hälft
Final bid250 SEK
Est300 SEK
STOLAR, 1 par, sk skrattstolar, gustavianska, 1700-tal, signerade
Final bid3,800 SEK
Est5,000 SEK
ORIENTMATTA, old, ca 180 x 96 cm
Final bid250 SEK
Est400 SEK
GEORG JENSEN, 1 par ljusstakar samt skål, stål, 2000-tal
Final bid750 SEK
Est1,200 SEK
ARMBANDSUR, 14k guld, dam, Certina, 1900-talets mitt
Final bid1,100 SEK
Est800 SEK
KASTRULL OCH STEKPANNOR, 4 del, Spring och Polaris, 1900-/2000-tal
Final bid1,000 SEK
Est500 SEK
SKÅLAR, 3 st, stengods, Argenta, Gustavsberg, 1900-tal
Final bid400 SEK
Est500 SEK
BORDSLAMPOR, 1 par, mässing, Asea, 1900-talets mitt
Final bid2,000 SEK
Est2,500 SEK
LISA LARSON, figur, stengods, "Eva", Gustavsberg
Final bid700 SEK
Est500 SEK
ARMBAND, 18k guld, med berlocker, vikt ca 9,7 g
Final bid4,000 SEK
Est4,500 SEK
LISA LARSON, figur, keramik, Gustavsberg
Final bid450 SEK
Est300 SEK
ÖRHÄNGEN, 1 par, silver, Sandström & De Witt, Linköping
Final bid700 SEK
Est600 SEK
STIG LINDBERG, vas, stengods, "Reptil", carrara, 1900-talets mitt
Final bid500 SEK
Est600 SEK
BORDSLAMPSFOT, keramik, Alingsåskeramik, 1960-/70-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
LOCKURNA, porslin, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est200 SEK
BORDSDEKORATIONER, 1 par, vitmetall, 1900-talets andra hälft
Final bid450 SEK
Est200 SEK