KLARINETT, Jean Martin, Paris, 1900-tal
Final bid400 SEK
Est500 SEK
ARBETSSTOL, Skandiform, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
STOL, mässing, 1900-talets hälft
Final bid250 SEK
Est300 SEK
MATTA, rölakan, 1900-talets andra hälft, 280 x 163 cm
Final bid1,600 SEK
Est600 SEK
CARL-ARNE BREGER, tekanna, "Galax", Gense, 1960-tal
Final bid300 SEK
Est200 SEK
TAKLAMPA, mässing, "Lord", Rubn lightning, 2000-tal
Final bid450 SEK
Est800 SEK
BARSTOLAR, 3 st, "Sola", Martela, 2000-tal
Final bid2,000 SEK
Est500 SEK
TAMBURMAJOR, 1900-talets andra hälft
Final bid600 SEK
Est600 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, gustaviansk stil, sannolikt tidigt 1900-tal
Final bid450 SEK
Est500 SEK
GRIPSHOLMSFÅTÖLJ, 1800/1900-tal
Final bid3,200 SEK
Est4,000 SEK
SKEDAR, 2 st, silver, svenska stämplar 1820-tal, tot vikt ca 60 g
Final bid300 SEK
Est400 SEK
MODELLFARTYG, sannolikt 1900-talets andra hälft
Final bid600 SEK
Est500 SEK
ÖRHÄNGEN, 1 par, 18k guld, med diamanter och odlade pärlor, tot vikt ca 2,7 g
Final bid1,000 SEK
Est1,500 SEK
ARMBANDSUR, 3 st, dam, Michael Kors, Swatch och Inex, quartz
Final bid500 SEK
Est400 SEK
BÖRGE LINDAU & BO LINDECRANTZ, golvlampa, "Zero", 1980-tal
Final bid250 SEK
Est600 SEK
CHARLES & RAY EAMES, "RAR", gungstol, för Vitra, 2000-tal
Final bid2,000 SEK
Est2,000 SEK
TABURETT, 1800-tal
Final bid900 SEK
Est1,000 SEK
GUNILLA ALLARD, soffa, "Cinema", Lammhults, formgiven 1994
Final bid1,700 SEK
Est1,500 SEK
SKÅP, 1950-/60-tal
Final bid3,000 SEK
Est800 SEK
PALLAR, 1 par, 1900-talets mitt
Final bid450 SEK
Est400 SEK
TRÄDGÅRDSURNOR PÅ SOCKLAR, 1 par, gjutjärn, samtida
Final bid2,800 SEK
Est3,500 SEK
ARMBAND, låghaltigt guld, med gammalslipad diamant, sannolikt sent 1800-tal, tot vikt ca 31 g
Final bid5,600 SEK
Est5,000 SEK
VINKYL, Sandström, 2000-tal
Final bid1,300 SEK
Est800 SEK
TAKKRONA, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est400 SEK
SERVISPORSLIN, porslin, "Ostindia", Rörstrand
Final bid600 SEK
Est500 SEK
BRINGARE, TERRINER OCH SÅSSKÅLAR, 5 del, porslin, "Ostindia", Rörstrand
Final bid600 SEK
Est800 SEK
SERVISPORSLIN, 15 del, porslin, "Ostindia", Rörstrand
Final bid800 SEK
Est400 SEK
MATTALLRIKAR, 11 st, porslin, "Ostindia", Rörstrand
Final bid1,300 SEK
Est1,000 SEK
FÖRRÄTTSTALLRIKAR OCH ASSIETTER, 21 del, porslin, "Ostindia", Rörstrand
Final bid700 SEK
Est1,200 SEK
UPPLÄGGNINGSFAT, 3 st, porslin, "Ostindia", Rörstrand
Final bid600 SEK
Est800 SEK
TERRIN, porslin, "Ostindia", Rörstrand
Final bid450 SEK
Est500 SEK
Final bid800 SEK
Est1,000 SEK
PETER HVIDT & ORLA MØLGAARD NIELSEN, golvlampa, "Tripod HM8", &Tradition, Danmark, formgiven 1953
Final bid2,800 SEK
Est2,000 SEK
ANNA CASTELLI FERRIERI, "Componibili 2", 4966, Kartell, 2000-tal
Final bid500 SEK
Est800 SEK
PHILIP VON SCHANTZ, färglitografi, signerad och daterad -95
Final bid1,200 SEK
Est1,500 SEK
FICKUR OCH STOPPUR, 3 st, LUC, Leijon, Kombisport
Final bid1,000 SEK
Est600 SEK
TALLRIKAR 4 st, porslin, 10-gruppen, Schönwald/Ten Swedish Designers Stockholm
Final bid750 SEK
Est800 SEK
AFRICANA, sittpall, trä, Kenya, 1800-/1900-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
HERRARMBANDSUR, Tissot, Seastar
Final bid250 SEK
Est400 SEK
JORDGLOB, större modell, med belysning, 1900-talets andra hälft
Final bid300 SEK
Est600 SEK
SKRIVSTOL, Kinnarps, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
TIMO SARPANEVA, ljusstake, glas, "Festivo", Iittala
Final bid1,100 SEK
Est800 SEK
SITTPUFF, Vitra, samtida
Final bid800 SEK
Est1,200 SEK
KRISTINA STARK, vägglampett, formgiven 2012
Final bid300 SEK
Est300 SEK
SIDOBORD, 1 par, Offecct, 2000-tal
Final bid350 SEK
Est400 SEK
INGRID ATTERBERG, vas, Uppsala Ekeby, stengods
Final bid200 SEK
Est200 SEK
SPEGEL, 1900-talets andra hälft
Final bid250 SEK
Est300 SEK
ÖRHÄNGEN, 1 par, 18k guld, med bergkristaller ca 3,50 ct/vardera, tot vikt ca 4,8 g
Final bid1,300 SEK
Est2,000 SEK